Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce carti citim? Carti preferate

+37
Sahistul
White_Raven
ice_angel
Ancient reign
victor_uzum
kuolema
mywinterstorms
tarja.turunen37
OceanSoul
roxana_enache
Rain
Magnolia
diana17rock
serinia
SnakeCris
LittlePhoenix
LadyMoon
Winter Storm
Suomi_Rocks
Morphine
maria96
doulfe
zabine
cjal3x
hartia
angel_from_darkness_666
Sorana
ambrozi
Sylvanitoo
Chiticot
Black Pearl
MissSwan
Kinga
Lyris Youth
~SweetLittleWords~
Unia
october27
41 posters

Page 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Tue Sep 28, 2010 4:13 pm

^ Mr. Green Si eu citesc acum Dumb Witness.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Tue Sep 28, 2010 4:20 pm

.. Asta era chiar urmatoarea pe care vroiam sa o incep deseara. Mr. Green
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Tue Sep 28, 2010 6:23 pm

Gustave Flaubert-Madame Bovary
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Sep 28, 2010 6:55 pm

Am citit Misery de Stephen King. Very Happy
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Tue Sep 28, 2010 7:26 pm

^Apropo, am terminat Carrie de Stephen King. Mi s-a parut f tulburatoare ca sa zic asa.
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Tue Sep 28, 2010 8:57 pm

^Eu niciodata nu am inteles ce e cu Stephen King. Am citit Carrie, Salem's Lot, The Talisman, si Cycle of the Werewolf. Peste tot citesc cat de bun e, si cat de tari sunt cartile, dar mie mi s-au parul parut chiar plictisitoare. Nu stiu exact cum sa explic, subiectul pare interesant, dar stilul pe care il foloseste e.. meh. Neutral Chiar nu stiu ce cuvant sa folosesc. XD Oricum, am citit si alte thrillere/horroruri de autori care sunt considerati mai "naspa" si mi-au placut mult mai mult. Si daca il compar cu alti autori de thrillere sau horror care imi plac, mi se pare complet neinteresant. De multi ani tot incerc sa gasesc si alte persoane care au citit de exemplu cateva carti de John Saul (am mai zis ca e genial? Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 561724 ) si cateva de Stephen King, si sa ii intreb daca si lor li se pare la fel, dar nu gasesc pe nimeni. M-am gandit sa intreb pe forumuri, dar daca imi raspunde o persoana aiurea pe care nu o cunosc deloc, nu prea conteaza, vreau sa gasesc pe cineva pe care il/o cunosc cat de cat ca sa imi dau seama daca mi se pare doar mie sau daca chiar e asa. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by kuolema Tue Sep 28, 2010 9:17 pm

eu am citit multe din cartile lui John Saul vara asta..nu stiu ce mi-a venit....cel putin "Black Creek Crossing" (paremise ca a fost tradusa cu numele "Casa de la rascruce") e geniala...e chiar cartea mea preferata(am si avut ocazia de a o citi in engleza..restu le-am citit in romana)...am mai citit si "Prezenta" , "Creatura" , "Clubul Manhattan" , "Vocile" ,si acum sunt la pg.35 din "Cosmarul" care am gasit-o azi la biblioteca Very Happy

de Stephen King..ce sa zic..probabil multi ma urasc..dar eu m-am plictisit dupa primele 30 de pg de celebrul The Shining Sleep boring...

@Unia :si da John Saul e genial Razz
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Wed Sep 29, 2010 9:19 am

Sincer nici pe mine Stephen King nu m-a impresionat prea tare, IT nu mi-a placut deloc, numai filmul a fost mai bun, The Shining a fost OK si Carrie nu mi-a placut. A fost ciudata. Shocked
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Wed Sep 29, 2010 1:47 pm

Mie mi-a placut Stephen King. Bine, nici nu am cu ce sa o compar, ca nu am mai citit alte carti horror. Am o colega care e foarte incantata de John Saul, dar nu m-a convins sa citesc si eu (inca). Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by kuolema Wed Sep 29, 2010 2:01 pm

crede-ma merita sa citesti John Saul..eu am inceput cu "Clubul Manhattan" e si nu m-am mai oprit din citit...Very Happy
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Wed Oct 06, 2010 3:48 pm

The Mysterious Mr. Quin de Agatha Christie - o colectie de povestiri, imi place la nebunie!
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Fri Oct 15, 2010 10:02 am

M-am apucat de citit toata colectia de povestiri cu Poirot - 900 si ceva de pagini :love:
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Fri Oct 15, 2010 6:05 pm

Kristin Lavransdatter de una pe care am uitat cum o cheama. 1000 de pagini, dar imi place la nebunie pana acum. boogie
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by ice_angel Fri Oct 15, 2010 6:52 pm

carti... eu sunt inca in faza in care nu ma pot desprinde de fantasy pentru nimic in lume... ceea ce nu stiu daca e neaparat rau, dar chiar nu pot citi altceva. eu detestam efectiv sa citesc. era cea mai mare tortura pt mine cand eram mica si mi se cerea sa citesc ceva. imi amintesc ca "vrajitorul din oz" mi s-a parut criminal de LUUUNGA Smile) am descoperit insa in a 5-a[deci tarziu] harry potter... si am facut o obsesie pt cartile alea, mai ales pt. personajele negative:))
De fiecare data eu sunt aia care nu citeste nimic din ce ni se cere la scoala dar citesc de 10 ori mai mult ca 95% dintre colegi.. la incpeut de an profa de romana:" ati citit si voi ceva in vacanta asta? ati pus si voi mana pe vreo carte?" si eu sunt ceva de genu " da.. pe vreo 20 dar nu pot vorbi despre nici una" si asta nu pt ca nu sunt in stare sa-mi amintesc ce am citit ci pt ca nu e vorba nici de sete de cunostiinte nici de cultura si doar de dorinta arzatoare de a evada, de a scapa de tot ceea ce e in jurul meu si care de cele mai multe ori ma deprima... stiu... o sa ziceti ca 99% din carti sunt bune la asta... but it just... doesn't work for me Sad
Momentan astept continuarile la ceva serii(dar nu numai) si ma tot gandesc de unde sa scot atatia bani ca apar cam toate o data 8-| Vampire diaries, house of night, beautiful creatures, fallen, the magician, evermore... si de cand tot zic ca imi si cronicile vrajitoarelor de anne rice...defapt e o lista luuuuunga de carti pe care le vreau, doar ca am tot mai putin timp de ele. acum o sa cam termin " Gena lui Isis" care mi s-a parut absolut geniala si cel mai probabil ma apuc de "casa noptii" sau de "invocarea". happy4
Probabil o sa vina o perioada in care nu o sa imi mai satisfaca nimic setea de ireal... si o sa ma apuc de clasici :-? asta doar daca nu ma apuc eu sa scriu ceva pt adolescenti la fel de obsedati ca si mine Smile)
ice_angel
ice_angel
My Little Phoenix

Number of posts : 67
Age : 31
Location : Turnu Magurele
Registration date : 2010-08-16

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Tue Nov 02, 2010 11:42 pm

^Gena lui Isis suna destul de interesant, nu am mai auzit de ea. Doar pentru ca ai zis de "adolescenti obsedati", ai zice ca Gena lui Isis e special pentru adolescenti? De curand a aparut (sau a devnit mai popular) genul "young adult", care nu imi place deloc, si incerc sa il evit cat mai mult.

De curand am citit 2 thrillere de Greg Iles; Dead Sleep si Mortal Fear. Imi plac cartile lui in general, pentru ca au o idee mai interesanta (de ex. in Dead Sleep era mult despre pictura si despre Vietnam si in Mortal Fear despre un moderator pe un site de adulti care atrage un criminal spre familia lui) si ca au multe chestii psihologice, si cum le combina. Cred ca e unul din autorii mei preferati. bounce

Si pentru ca a fost octombrie si nu am facut nimic special de Halloween (nici nu am vazut niciun film pentru ca nu am gasit nimic destul de interesant) am citit Brain Child si Black Lightning (nu am terminat-o inca) de John Saul. Chiar daca sunt putin previzibile (poate am citit prea multe scrise de el), tot au meritat si imi pare rau ca mai sunt doar 2-3 pe care nu le-am citit inca. Si cineva mi-a recomandat Hell House de Richard Matheson, a fost destul de interesanta, mai buna decat ma asteptam de la o carte despre case bantuite, dar tot nu e tocmai genul meu preferat.

Din pacate nu prea pot citi nimic horror care sa ma sperie, chiar daca cei care mi le recomanda zic ca la ei a functionat. Dar oricum, de obicei reusesc sa gasesc o parte din senzatia aia in thrillere, care mi se par de fapt mai infricosatoare decat cartile despre fantome, doar pentru ca stiu ca e ceva real care se poate intampla si se intampla.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Wed Nov 03, 2010 7:49 pm

Fantoma de la opera de Gaston Leroux... in sfarsit. Very Happy
A citit cineva Infernul? Mi se pare interesanta, dar pare cam greoaie si daca e sa ma apuc de ea vreau s-o si inteleg Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Wed Nov 03, 2010 9:04 pm

^ prietena mea cea mai buna e innebunita dupa "Infernul". eu nu am putut duce pana la capat misiunea de a citi cartea, dar daca ai nelamuriri, o pot intreba cate ceva si o sa-ti explice/o sa-ti transmit explicatiile ei:P
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Wed Nov 03, 2010 10:23 pm

mersi. :d cred ca o sa ma apuc totusi de ea si vad daca imi place.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by ice_angel Fri Nov 05, 2010 12:05 am

Unia wrote:^Gena lui Isis suna destul de interesant, nu am mai auzit de ea. Doar pentru ca ai zis de "adolescenti obsedati", ai zice ca Gena lui Isis e special pentru adolescenti?
nu. despre gena lui isis chiar nu as putea spune asta. nici nu prea o vad ca fiind pt adolescenti defapt Very Happy e mai mult vorba de geneaza. e joc de cuvinte intre "gene of isis" si "genesis" si desi nu imi plac cartile cu tematica religioasa asta e chiar tare Mad linia de sange a graalului, cavalerii templeri, protese, mediumi, magie, mit, mister...cred ca mai degraba te lamuresti de pe net despre ce e vorba exact in carte ca am senzatia ca eu te-am bagat in ceata de tot happy2 mie una chiar mi-a placut :love: are de toate in ea.
ice_angel
ice_angel
My Little Phoenix

Number of posts : 67
Age : 31
Location : Turnu Magurele
Registration date : 2010-08-16

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Fri Nov 05, 2010 10:01 am

Leena Lehtolainen- Kuolemanspiirali
O ciesc defapt pe germana dar titlul original e prea tare. happy2
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Rain Fri Nov 05, 2010 4:49 pm

Am citit 2010:A doua odisee spatiala de Arthur Clarke. Mi-a placut foarte mult chiar daca nu e cine stie ce capodopera. Mi-a placut mai ales cum descria planeta Jupiter si sfarsitul a fost impresionant. Planeta Jupiter moare si in locul ei se naste un nou soare, Lucifer, chstie care facea parte dintr-un plan pus la cale de civilazitii vechi cu multi ani in urma (din cate am inteles eu). A fost chiar tare.
Momentan citesc La tiganici de Eliade. Imi place destul de mult, desi abia am citit 10 pagini (shame on me). De fapt imi place cam tot ce scrie Eliade.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 28
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Fri Nov 05, 2010 5:58 pm

^ Da, Eliade e genial! :love: Recomand Domnisoara Christina. Mr. Green
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sat Nov 06, 2010 8:55 pm

Am inceput din nou Dead Until Dark. Le-am citit pe primele 5 si de obicei nu imi place sa le recitesc, dar nu imi mai aduc aminte destul incat sa incep cu a 6a si le-am si incurcat cu serialul si nu mai stiu exact ce se intampla deci eok. Mr. Green Am de gand sa le ascult pe toate la rand, de obicei cand incerc sa fac asa ceva apare ceva mai interesant intre timp (cum ar fi ca mi-am dat seama c inca nu am citit nimic de Arthur Clarke) dar poate de data asta reusesc. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Sat Nov 06, 2010 9:04 pm

^ Eu nu pot sa ascult audiobooks. Prefer categoric sa citesc cartea. Am incercat odata cu Northanger Abbey, m-am lasat dupa primul capitol si de atunci nici ca am mai incercat. Mr. Green
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sat Nov 06, 2010 9:30 pm

Si mie mi-a fost greu sa ma obisnuiesc la inceput, pentru ca nu puteam sa ma concentrez sa tot ascult si incepeam sa ma gandesc la altceva si sa nu mai aud cate o parte. Tot prefer cartile, dar asa macar pot sa le ascult cat sunt afara (o plimb pe Tarja 3 ore in fiecare zi si am nevoie de o ocupatie in timpul ala), si asa macar nu ma mai bag in oameni sau in stalpi ca atunci cand citeam in mers. Mr. Green Si imi place ca poti sa faci si orice altceva in timp ce le asculti, daca citesti nu poti sa te uiti in alta parte sau sa te misti. Si unele mai au muzica sau alte chestii interesante, sau sunt citite de Christopher Lee (Children of Hurin), care le pot face mult mai interesante. bounce
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 11 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum