Ce carti citim? Carti preferate

Page 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

View previous topic View next topic Go down

gewg

Post by Unia on Sat Jan 01, 2011 4:56 pm

^Si nu a fost prea complicat Phillip K. Dick? La inceput a fost ok, dar peste un timp era prea derutant si nu intelegeam nici daca citeam de mai multe ori, dar poate daca as fi terminat-o intelegeam cand ajungeam la alta parte.. scratch

Cele cu Odiseea spatiala par foarte interesante, stiu ca de mult vroiam sa le citesc.

Oricum trebuie sa ma duc saptamana asta la biblioteca, si o sa iau si ceva de Clarke, sau poate Asimov, ca sunt sigura ca le-am vazut deja, si de data asta nu ma mai dau batuta pana nu ajung la sfarsit. Razz

Edit: Am mutat posturile aici.

Number of posts : 2952
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia on Tue Jan 25, 2011 4:01 pm

Am citit in sfarsit Shutter Island, de cand am vazut filmul am tot vrut sa o citesc, eram curioasa ce cred dupa ce o citesc. Speram ca era mai clar in carte, dar e la fel de derutant. Si tot cred ca Teddy nu era nebun.

Si in sfarsit am gasit The Girl with The Dragon Tattoo de Stieg Larsson la biblioteca, si am mai luat si Disclosure de Michael Crichton si Mystic River de Dennis Lehane. Very Happy

Back to top Go down

Post by LittlePhoenix on Tue Jan 25, 2011 6:27 pm

Am inceput sa citesc The Dragons Of Eden de Carl Sagan.Pana acum imi place foarte mult,desi sunt la inceput. I love you
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Post by MissSwan on Tue Jan 25, 2011 6:38 pm

Eu m-am apucat de North & South de Elizabeth Gaskell, o scriitoare britanica contemporana surorilor Bronte. Am vazut ecranizarea de vreo 4 ori deja, dar nu si-a pierdut din farmec. :love:

Best Post Content

Number of posts : 1654
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Post by LadyMoon on Thu Feb 10, 2011 10:16 pm

Tocmai am terminat Dracula de Bram Stoker. Ma asteptam la mai multa actiune, dar mi-a placut s-o citesc. Smile
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Post by Ancient reign on Sun Feb 13, 2011 6:23 pm

Am primit Cimitirul din Praga de ziua mea ! :love: De abia astept sa-l incep.Momentan am de citit niste carti pentru scoala
Ultimele carti citite sunt:
Shining
Legiunea blestematilor
Crima si pedeapsa ( genial )
Si,inafara de Cimitirul din Praga,de Umberto Eco,mi-am mai cumparat cateva carti interesante pe care de abia astept sa le citesc

Ancient reign
The Reign

Number of posts : 44
Registration date : 2010-07-06

Back to top Go down

Post by Unia on Thu Apr 07, 2011 11:16 pm

Am citit in ultimul timp 2 carti de Douglas Preston si Lincoln Child: "The Ice Limit" si "Riptide". Mi-au placut amandoua, sunt destul de diferite de ce citesc in general, dar foarte interesante. Very Happy

Back to top Go down

Post by MissSwan on Mon May 02, 2011 5:38 pm

Am recitit (pentru a nu stiu cata oara, prima in engleza) Memoirs of a Geisha de Arthur Golden, una din cartile mele preferate. N-am cuvinte sa descriu cat de frumoasa poate fi. :love:

Acum m-am apucat de Little Women & Good Wives de Louisa May Alcott. O poveste frumoasa, asa un fel de Pride & Prejudice a literaturii americane.

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Unia on Mon May 30, 2011 10:44 pm

Am inceput sa citesc cartile care au aparut in "seria neagra" de la editura Trei, 10 thrillere scrise de autori din Suedia, Norvegia si Islanda. Am terminat "Printesa ghetii" de Camilla Lackberg, care mi s-a parut ok, dar nimic special, si "Explozii in Stockholm" de Liza Marklund. Am mai citit inainte "The Postcard Killers", pe care a scris-o cu James Patterson, dar din pacate el a devenit deja un brand, pentru ca e prea cunoscut in America si publica cel putin vreo 6 carti pe an impreuna cu alti autori, si atunci (cel putin in opinia mea), in ultimul timp nu mai sunt atat de bune. Asa ca nu ma asteptam la prea mult, dar pana la urma mi-a placut mai mult decat crezusem, desi nu va fi preferata mea. Razz Acum citesc "Eroare judiciara" de Anne Holt, si acum vreo 2 ani am mai citit si "ecouri de dincolo de moarte" de Johan Theorin, care e a 7a in colectie, dar nu imi amintesc prea mult din ea, decat ca mi-a placut destul de mult.
Oricum e interesanta colectia asta, pentru ca eu de obicei citesc mai mult autori americani. Very Happy

Back to top Go down

Post by MissSwan on Mon May 30, 2011 10:53 pm

M-am reapucat si eu de seria True Blood, am citit Dead and Gone, a 9-a carte (dupa ce le-am recitit pe primele 8 pt ca au trecut 2 ani de la prima lectura), dupa ce ma intorc in Suedia trebuie sa citesc si 10-11 si volumul de nuvele. M-a reapucat pasiunea pt seria asta. Razz Mi-a placut DaG, desi nu la fel de mult ca 4 si 7, dar a fost oricum una dintre cele mai reusite din serie.

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Magnolia on Mon May 30, 2011 11:18 pm

Memoirs of a geisha, dar e audiobook. Nu stiu daca se pune, dar imi place la nebunie. :love:
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Post by MissSwan on Tue May 31, 2011 11:25 am

Una dintre preferatele mele Mr. Green Am recitit-o chiar luna trecuta, prima data in engleza. :love:

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Magnolia on Tue May 31, 2011 9:37 pm

^Si audiobook-ul meu e pe engleza. E geniala. :love:
Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by MissSwan on Tue Jun 21, 2011 9:20 pm

M-am reapucat de romanele de fictiune istorica ale Philippei Gregory. Acum cativa ani am citit The Other Boleyn Girl, The Constant Princess si The Boleyn Inheritance. Acum mi-am luat The Red Queen (Margaret Beaufort, bunica lui Henry VIII) si The White Queen (Elizabeth Woodville, mama Printilor din Turn si sotia lui Edward IV) din seria despre Razboiul celor 2 Roze. Am inceput cu The Red Queen si imi place enorm. Ador stilul ei de a scrie romane istorice. Dupa ce le termin vreau sa ma reapuc de seria Tudorilor din care mai sunt vreo 3 carti. :love:

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Magnolia on Sat Jul 02, 2011 9:07 am

MissSwan wrote:M-am reapucat de romanele de fictiune istorica ale Philippei Gregory. Acum cativa ani am citit The Other Boleyn Girl, The Constant Princess si The Boleyn Inheritance. Acum mi-am luat The Red Queen (Margaret Beaufort, bunica lui Henry VIII) si The White Queen (Elizabeth Woodville, mama Printilor din Turn si sotia lui Edward IV) din seria despre Razboiul celor 2 Roze. Am inceput cu The Red Queen si imi place enorm. Ador stilul ei de a scrie romane istorice. Dupa ce le termin vreau sa ma reapuc de seria Tudorilor din care mai sunt vreo 3 carti. :love:
Chiar ieri era The Other Boleyn Girl la reducere la Humanitas si mi-am luat-o. N-am apucat sa citesc foarte mult din ea dar imi place pana acum. Very Happy
Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by maria96 on Mon Jul 04, 2011 1:53 pm

Eu azi am primit "Jurnalele lui Stefan" prima din seria "Jurnalele Vampirilor" si nu e rea deloc,ba dimpotriva,I love it! Smile
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Post by MissSwan on Tue Jul 12, 2011 9:56 pm

Magnolia wrote:
MissSwan wrote:M-am reapucat de romanele de fictiune istorica ale Philippei Gregory. Acum cativa ani am citit The Other Boleyn Girl, The Constant Princess si The Boleyn Inheritance. Acum mi-am luat The Red Queen (Margaret Beaufort, bunica lui Henry VIII) si The White Queen (Elizabeth Woodville, mama Printilor din Turn si sotia lui Edward IV) din seria despre Razboiul celor 2 Roze. Am inceput cu The Red Queen si imi place enorm. Ador stilul ei de a scrie romane istorice. Dupa ce le termin vreau sa ma reapuc de seria Tudorilor din care mai sunt vreo 3 carti. :love:
Chiar ieri era The Other Boleyn Girl la reducere la Humanitas si mi-am luat-o. N-am apucat sa citesc foarte mult din ea dar imi place pana acum. Very Happy

Super! Ma bucur ca iti place! Mr. Green

Am terminat si The White Queen. Vai ce mi-au placut ambele. De-abia astept sa apara si restul cartilor din serie.
Acum astept sa soseasca primele 4 volume din seria A Song of Ice and Fire de George R.R. Martin (pe care e bazat Game of Thrones), plus doua din Southern Vampire Mysteries de Charlaine Harris si The Queen's Fool din seria Tudorilor de Philippa Gregory. De-abia astept.
Intre timp citesc un volum care aduna operele neterminate si scrise in tinerete ale lui Jane Austen - Sanditon, Lady Susan, The History of England & co.

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Magnolia on Tue Jul 12, 2011 10:02 pm

^Acum am terminat The Other Boleyn Girl. :love: A fost ataaaat de tare. (Si deceeee a murit George Crying or Very sad )
Cred ca ma apuc de Wuthering Heights din nou.
Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by Suomi_Rocks on Thu Jul 14, 2011 9:07 am

MissSwan wrote:Am recitit (pentru a nu stiu cata oara, prima in engleza) Memoirs of a Geisha de Arthur Golden, una din cartile mele preferate. N-am cuvinte sa descriu cat de frumoasa poate fi. :love:
Vreau şi eu să o citesc... Deşi de obicei nu fac asta acum am văzut filmul întâi şi rămâne să citesc şi cartea cândva.. :love:

În ultimul timp am mai citit The Painted Veil, Daisy Miller, The Scarlet Letter, Great Expectations... acum m-am apucat de Lord of the Flies.
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Post by hartia on Sun Jul 17, 2011 10:30 am

recent am citit "silence of the lambs", "limbajul trupului", "arta de a influenta", "de ce iubim femeile", iar acum ma apuc de "mitologie română"
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Post by Sahistul on Mon Jul 18, 2011 3:00 pm

Acum citesc Toamna la Pekin, de Boris Vian. O recomand tuturor!
Sahistul
Oasis

Number of posts : 386
Registration date : 2011-07-16

Back to top Go down

Post by MissSwan on Thu Jul 21, 2011 11:33 pm

Am terminat Dead in the Family si A Touch of Dead de Charlaine Harris. Cat poate sa imi placa seria asta! :love: De-abia astept sa apara si Dead Reckoning in paperback la toamna ca sa fiu la zi cu ele. Mr. Green

Best Post Content

Back to top Go down

Post by maria96 on Sat Jul 23, 2011 11:37 am

Imediat termin primul volum din "Jurnalele Vampirilor" si nu o carte rea.
Lunile trecute am inceput o serie de 6 carti care mi-au placut foarte mult
Primul volum se numea "Ucenicul vraciului" prima data cand l-am vazut nu mi se parea prea ademenitor,dar la recomandarea bibliotecarei l-am citit and I loved it ^_^
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Post by hartia on Sun Jul 24, 2011 1:07 pm

hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Post by MissSwan on Sun Jul 24, 2011 2:13 pm

M-am apucat de The Queen's Fool de Philippa Gregory, care continua seria Tudorilor, actiunea se petrece la curtea lui Edward VI si apoi a lui Mary I (Bloody Mary). :love:

Best Post Content

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 13 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

View previous topic View next topic Back to top