Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce carti citim? Carti preferate

+37
Sahistul
White_Raven
ice_angel
Ancient reign
victor_uzum
kuolema
mywinterstorms
tarja.turunen37
OceanSoul
roxana_enache
Rain
Magnolia
diana17rock
serinia
SnakeCris
LittlePhoenix
LadyMoon
Winter Storm
Suomi_Rocks
Morphine
maria96
doulfe
zabine
cjal3x
hartia
angel_from_darkness_666
Sorana
ambrozi
Sylvanitoo
Chiticot
Black Pearl
MissSwan
Kinga
Lyris Youth
~SweetLittleWords~
Unia
october27
41 posters

Page 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Wed Jul 15, 2009 12:05 pm

am reinceput "kalevala", in romaneste de iulian vesper Very Happy
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Chiticot Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Recitesc "His Dark Materiales" de Philip Pullman. Sunt curioasa daca vor face film si dupa cartea a doua.
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LittlePhoenix Mon Aug 03, 2009 6:27 pm

Nu pot sa aleg o carte preferata,dar de obicei citesc de Christiana Brand,William Golding,Agatha Christie...etc
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Mon Aug 17, 2009 6:50 pm

Acum citesc Agonie si Extaz, de Irving Stone (de fapt aproape am terminat, am trecut de mijlocul celui de-al doilea volum) study I love you

O carte epopee, care imbina mai multe teme generoase, pentru iubitorul de arta, istorie si cunoastere a spiritului uman: evident, tema principala a romanului este biografia lui Michelangelo Buonarroti, dar ea se imbina magistral cu o alta tema puternica, cea a unui secol de istorie, cultura, religie si arta europeana de exceptie. De fapt, Irving Stone creioneaza in “Agonie si Extaz” chiar doua secole pline de arta italiana, tinand cont ca artisti majori ca Donatello sau Brunelleschi, desi apartinand primei parti a secolului XV, sunt totusi foarte prezenti pe tot parcursul romanului (si altii asemenea lor) ca surse de inspiratie pentru Michelangelo si pentru contemporanii sai. In acest mod, avand in vedere cei aproape 90 ani de viata ai lui Michelangelo (1475 – 1564!), o intreaga epoca care incepe la 1400 si se incheie aproape de 1600 este descrisa in roman. In plus, nume importante ale epocii, de la Lorenzo de Medici, primul “sponsor” al artistului si pana la Da Vinci, Savonarola sau papa Iulius al II-lea (cel care i-a comandat fresca din Capela Sixtina lui Michelangelo), sunt prezente in roman. Nu in ultimul rand, romanul Agonie si Extaz este si un roman de dragoste, el urmareste in diversele etape ale vietii iubirile lui Michelangelo, de la iubirea adolescentina pentru Contessina, pana la iubirea tarzie, matura, pentru Vittoria Colonna. Si nu in ultimul rand, cartea este povestea de dragoste a lui Michelangelo cu marmura, o poveste din care s-au nascut Batalia Centaurilor, Bacchus, Pieta, Madonna, Moise, David si alte lucrari exceptionale. Asa ca indiferent daca va place sau nu istoria, daca va place sau nu arta italiana medievala, romanul va va captiva oricum, pentru ca este in acelasi timp si o poveste impresionanta despre spiritul uman, etern.


Merci, Diana, pentru recomandare Mr. Green
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 1:28 am

In momentul de fata citesc Agonie si Extaz, de Irving Stone study Si aproape am terminat-o
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 12:54 pm

suomi_rocks wrote:In momentul de fata citesc Agonie si Extaz, de Irving Stone study Si aproape am terminat-o
E frumoasa! Si eu am citit-o! Very Happy
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 1:16 pm

LadyMoon wrote:
suomi_rocks wrote:In momentul de fata citesc Agonie si Extaz, de Irving Stone study Si aproape am terminat-o
E frumoasa! Si eu am citit-o! Very Happy
Si mie mi-a placut mult Very Happy .
Vazusem ca o citea mama acum cateva luni, dar nu m-a interesat atunci, nu stiam nici subiectul. Iar acum cateva zile vorbeam cu Diana (Diana17rock) si mi-a recomandat-o, a zis ca "e frumoasa, daca iti place arta". Si m-am spus.. de ce nu? Smile
M-a captivat, am citit ambele volume in mai putin de o saptamana (si asta e ceva, avand in vedere ca suntem in vacanta ( sunny ), iar cartea este destul de greoaie) Mr. Green
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 1:35 pm

suomi_rocks wrote:
LadyMoon wrote:
suomi_rocks wrote:In momentul de fata citesc Agonie si Extaz, de Irving Stone study Si aproape am terminat-o
E frumoasa! Si eu am citit-o! Very Happy
Si mie mi-a placut mult Very Happy .
Vazusem ca o citea mama acum cateva luni, dar nu m-a interesat atunci, nu stiam nici subiectul. Iar acum cateva zile vorbeam cu Diana (Diana17rock) si mi-a recomandat-o, a zis ca "e frumoasa, daca iti place arta". Si m-am spus.. de ce nu? Smile
M-a captivat, am citit ambele volume in mai putin de o saptamana (si asta e ceva, avand in vedere ca suntem in vacanta ( sunny ), iar cartea este destul de greoaie) Mr. Green
Mie mi-a laut vreo luna sa citesc ambele volume pentru ca citesc mai rar. M-am cam pierdut in chestiile cu papii, razboaie alea alea. Pe mine m-a interesat doar Michelangelo.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 1:39 pm

^Pe mine m-au derutat destul de tare toate numele alea 👽 Laughing
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 1:50 pm

suomi_rocks wrote:^Pe mine m-au derutat destul de tare toate numele alea 👽 Laughing
Daaaa..seamana numele alea intre ele de nici nu mai stii care e care. Rolling Eyes Abia am retinut persoanele mai importante.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 1:54 pm

LadyMoon wrote:
suomi_rocks wrote:^Pe mine m-au derutat destul de tare toate numele alea 👽 Laughing
Daaaa..seamana numele alea intre ele de nici nu mai stii care e care. Rolling Eyes Abia am retinut persoanele mai importante.
De acord Laughing . Nici nu mai stiai care cine e Neutral
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Aug 18, 2009 2:35 pm

am inceput sa citesc "lorelei" de ionel teodoreanu. pare ok thumb up flower
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 2:36 pm

hartia wrote:am inceput sa citesc "lorelei" de ionel teodoreanu. pare ok thumb up flower
Mie pe la inceput nu prea imi placea. Mise parea pra multa lalaiala.. abia pe la mijloc era interesanta.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 2:49 pm

LadyMoon wrote:
hartia wrote:am inceput sa citesc "lorelei" de ionel teodoreanu. pare ok thumb up flower
Mie pe la inceput nu prea imi placea. Mise parea pra multa lalaiala.. abia pe la mijloc era interesanta.
Ah, mie mi-a placut foarte tare I love you I love you
Este mai lirica... erau unele expresii (de fapt mai toate) care mi-au placut mult. Si povestea mi s-a parut interesanta, dar finalul putea sa fie mai bine gandit Suspect Rolling Eyes
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 3:01 pm

Pe mine finalul chiar m-a impresionat. Si poeziile erau frumoase. Dar pe la inceput (bine, nu chiar la inceput, putin mai incolo) ma dispera. Totusi, ma bucur ca am citit-o pana la capat. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Aug 18, 2009 3:34 pm

sa nu va aud ca vorbiti despre final, ca v-am mancat Laughing
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 3:41 pm

hartia wrote:sa nu va aud ca vorbiti despre final, ca v-am mancat Laughing
Pai deaia m-am si abtinut. Laughing Am zis ca mie mi-a placut, deci merita s-o citesti pana acolo. Atat. Neutral
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 18, 2009 3:52 pm

De fapt nu m-am referit la finalul-final, ci ceva mai in urma, cand Luli a murit de apendicita Rolling Eyes . Mi se pare cam fortat si facut la repezeala. Ma rog.. asta e parerea mea Mr. Green
Sfarsitul romanului mi-a placut si mie Wink
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Aug 18, 2009 3:58 pm

Ce faci? Dai edit imediat! Te papa hartia! Laughing

ontopic: A citit cineva "Portretul lui Dorian Gray"? Pana acum m-am ferit s-o citesc pentru ca avea anumite pasaje filosofice si mi-era frica sa n-o inteleg. Sora mea a citit-o si i-a placut si ma bate gandul sa ma apuc si eu de ea.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by SnakeCris Wed Aug 19, 2009 1:06 am

Notre-Dame de Paris - Victor Hugo

Tocmai am terminat Vikingii de Patrick Webber
SnakeCris
SnakeCris
Minor Heaven

Number of posts : 847
Age : 33
Location : Between Heaven and Hell
Registration date : 2009-06-10

https://www.facebook.com/SnakeCris

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Wed Aug 19, 2009 9:38 am

hartia wrote:cu garnitura de legume, da Twisted Evil
O sa faci indigestie Razz . De la prostiile pe care le mananc, stomacul meu acum probabil este radioactiv Twisted Evil

On topic (after a long time): Cred ca [in sfarsit] voi incepe sa citesc "Istoria Frumusetii" de Umberto Eco (este mai mult un atlas) Razz
Cu toate ca este ilustrata cu sute de capodopere ale tuturor timpurilor, aceasta nu e o istorie a artei. Imaginile, ca si ampla antologie de texte de la Pitagora pâna in zilele noastre, ne ajuta sa reconstruim diferitele idei despre Frumusete care s-au manifestat si care au fost discutate incepând cu Grecia antica si ajungând pâna la noi.

Cartea ilustreaza modul în care a fost felurit conceputa Frumusetea naturii, a florilor, a animalelor, a trupului omenesc, a astrelor, a raporturilor matematice, a luminii, a pietrelor pretioase, a vesmintelor, a lui Dumnezeu si a Diavolului. Chiar daca au ajuns pâna la noi doar textele filosofilor, ale scriitorilor, ale oamenilor de stiinta, ale misticilor sau ale teologilor, precum si marturiile artistilor, cu ajutorul acestor documente poate fi reconstituit si felul în care era perceputa Frumusetea de catre cei umili sau marginalizati, de catre oamenii de rând din toate timpurile. Se poate vedea cum nu numai de-a lungul a mai multe epoci, ci uneori si în cadrul aceleiasi culturi, diferitele concepte de Frumos au intrat în conflict unele cu altele. Le revine cititorilor, parcurgând aceste pagini, sa hotarasca daca, prin nenumatatele sale întrupari, ideea de Frumusete si-a pastrat sau nu unele trasaturi constante. Oricum, ei vor avea parte de o pasionanta aventura intelectuala si emotionala.
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by serinia Wed Aug 19, 2009 1:42 pm

Curzio Malaparte- Pielea , o carte despre urmarile celui de-al 2lea razboi mondial in Italia, Napoli. O carte plina de poponari, proletari si comunisti. : lol!
serinia
serinia
The Reign

Number of posts : 31
Age : 33
Location : Sibiu
Registration date : 2009-08-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Thu Aug 20, 2009 7:07 pm

Corijent la limba romana - Ion Minulescu Razz
si mai citesc si Treasure Island de Robert Louis Stevenson
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Thu Aug 27, 2009 3:00 pm

Acum recitesc Colt Alb de Jack London. Prima data cand am citit-o eram in clasa I, dar nu imi mai amintesc mai nimic de atunci, decat ca am inceput la plang. Si acum o inteleg mai bine si de multe ori a trebuit sa ma opresc din citit sa-mi sterg ochii (iar eu fac chestia asta foarte rar cand e vorba de carti).
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Suomi_Rocks Sat Aug 29, 2009 10:33 am

Deci, Bianca, ai terminat Lorelei? Mr. Green
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 4 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 14 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum