Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

+25
OceanSoul
victor_uzum
roxana_enache
SnakeCris
LadyMoon
Rain
Magnolia
serinia
diana17rock
Immortal_dark_rose
LittlePhoenix
NothingTheKiD
maria96
Suomi_Rocks
ambrozi
hartia
Black_Kitty
doulfe
october27
Chiticot
Kinga
MissSwan
Annah
Unia
Morphine
29 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 11, 2009 12:13 pm

LittlePhoenix wrote:M-Ciuc e un oras mic dar Cetatea Miko si imprejurimea imi place:)
Razz Tocmai m-am intors din tabara de la Baile Homorod, si am stat cateva ore si prin Miercurea-Ciuc. Cum ai zis si tu, este un oras destul de micut, dar placut. Plus ca am mancat acolo cea mai buna inghetata ever Cool lol!
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by diana17rock Tue Aug 11, 2009 12:59 pm

1. Crangul ce e de vizitat
2. Piata Daciei cu palatul
3. aaaa...bulevardul cred..
diana17rock
diana17rock
Our Great Divide

Number of posts : 584
Age : 30
Location : buzau
Registration date : 2008-12-05

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by serinia Thu Aug 20, 2009 6:01 pm

1. Rockin Transilvania
2. Motors (cel mai tare bar)
3. Artmania
serinia
serinia
The Reign

Number of posts : 31
Age : 33
Location : Sibiu
Registration date : 2009-08-19

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Magnolia Fri Sep 18, 2009 5:40 pm

Unia wrote:Nu ma prea omor dupa Sibiu, dar pot sa zic trei chestii daca ma gandesc un pic.. Razz
- Avem un parc destul de mare, am auzit ca e cel mai mare din Europa de est dar nu stiu daca e adevarat.
- Ar mai fi Turnul Sfatului, de unde se vede destul de mult din oras si turistilor le cam place.
- Si (nu stiu daca se pune) ca e aproape de Paltinis, unde se poate schia (ma rog, partia e cam mica dar totusi suntem in Romania). Razz

Mai am si eu cateva chestii de adaugat:
1. Biserica evanghelica, in stil gotic care este superba
2. Muzeul Samuel von Brukenthal
3. Podul Minciunilor Smile
Sibiul este un oras medieval, apropo Very Happy


Last edited by Magnolia on Sun Sep 27, 2009 2:10 pm; edited 1 time in total
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Fri Sep 18, 2009 9:30 pm

^Sibiul este orasul meu preferat din Romania. I love you
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Magnolia Sat Sep 19, 2009 8:12 am

suomi_rocks wrote:^Sibiul este orasul meu preferat din Romania. I love you

Serios? Este frumos intradevar... Very Happy
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Rain Sat Sep 19, 2009 10:22 am

Deci Timisoara este oficial cel mai frumos oras din tara, pentru ca e orasul meu si nu m-as muat din mica viena decat ca sa locuiesc in marea viena. Bine poate c-am exagerat putin, dar totusi am o parere destul de buna despre orasul meu Wink
Ce merita vazut:
1. centrul orasului(cu opera, catredala mitropolitana si sattuia sfintei Marii)
2. vechea primarie care e acum scoala de muzica
3. domul romano-catolic din piata unirii
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 28
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Sat Sep 19, 2009 10:27 am

Magnolia wrote:
suomi_rocks wrote:^Sibiul este orasul meu preferat din Romania. I love you

Serios? Este frumos intradevar... Very Happy
Da.. Sibiu si Sighisoara. Ador orasele medievale. I love you
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Magnolia Sat Sep 19, 2009 11:08 am

suomi_rocks wrote:
Magnolia wrote:
suomi_rocks wrote:^Sibiul este orasul meu preferat din Romania. I love you

Serios? Este frumos intradevar... Very Happy
Da.. Sibiu si Sighisoara. Ador orasele medievale. I love you

Si eu am fost in Sighisoara. E foarte frumos. dar si Timisoara si parti din Bucuresti merita vazute. thumb up
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by LadyMoon Sat Sep 19, 2009 11:18 am

Va invidiez ca stati in orase asa frumoase! Evil or Very Mad Eu nici macar un lucru frumos nu gasesc in ce oras stau eu.. Crying or Very sad
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by SnakeCris Sat Sep 19, 2009 4:34 pm

Peste o saptamana ma mut in Sibiu. :>
SnakeCris
SnakeCris
Minor Heaven

Number of posts : 847
Age : 33
Location : Between Heaven and Hell
Registration date : 2009-06-10

https://www.facebook.com/SnakeCris

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Magnolia Sat Sep 19, 2009 5:15 pm

Vixi wrote:Peste o saptamana ma mut in Sibiu. :>

Fain! Smile Sibiul e foarte frumos, desi micut. A fost si capitala culturala in 2007, impreuna cu Louxemburg. Au fost o multime de festivaluri si altele, si e desigur Artmania, care nu e de neglijat. Rock on!
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by SnakeCris Mon Sep 21, 2009 1:25 pm

Uhm, da, i know thumb up Am fost de multe ori si pt ca mi-a placut am dat acolo la facultate.
SnakeCris
SnakeCris
Minor Heaven

Number of posts : 847
Age : 33
Location : Between Heaven and Hell
Registration date : 2009-06-10

https://www.facebook.com/SnakeCris

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Morphine Wed Sep 23, 2009 3:54 pm

Si eu iubesc.. orasele medievale.. in special Sighisoara.. nu stiu daca ati auzit de Dej.. my second city.. e wannabe medieval Smile) dar.. merita vazut.. mai ales biserica gotica din centru Smile
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by roxana_enache Mon Sep 28, 2009 11:22 pm

Despre Bucuresti:

- imi place pt ca este aglomerat;
- piata romana, universitatea, lipscani sunt zonele cele mai placute pentru a iesi cu prietenii (de specificat terasa de pe teatrul national "motoarele", unde este imposibil sa nu te intalnesti cu cineva cunoscut Razz );
- parcul herastrau.

P.s. Si mie imi place ft mult Sibiul... iar Brasovul de asemenea. Very Happy
roxana_enache
roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Age : 33
Location : Bucharest, Romania
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by victor_uzum Wed Mar 10, 2010 2:07 pm

Cluj Napoca va candida la titlul de Capitala culturala europeana pentru anul 2020

Orasul Cluj Napoca va candida la titlul de Capitala culturala europeana pentru anul 2020, a anuntat, miercuri, primarul Sorin Apostu, potrivit Agerpres. Pana in 2013, municipalitatea va trebui sa pregateasca proiectul cu care va candida, mai intai la nivel national. Este de asteptat ca mai multe orase romanesti sa intre in aceasta competitie, dupa ce si Timisoara si-a anuntat intentia de a candida.

"Desi pare foarte indepartata data, eforturile trebuie facute din timp. Nu vom fi singuri, se va crea un grup de lucru din care vor face parte pe langa reprezentantii primariei si alte personalitati care ne vor sprijini in acest demers", a declarat miercuri Sorin Apostu, referindu-se la Fundatia Culturala Carpatica, Uniunea Universitatilor Clujene si Cluburile Lion si Rotary.

"De acum incepe o actiune comuna a celor care suntem aici dar si a tuturor clujenilor. Sunt convins ca primarul este cel care va duce batalia pentru indeplinirea acestui obiectiv si noi il vom sprijini", a declarat arhitectul Ioan Vitoc, presedintele Fundatiei Carpatica, cea care a avut initiativa participarii municipiului Cluj-Napoca la titlul de oras cultural european.

La randul sau, Razvan Rotta, membru al Clubului Lions, considera ca emulatia care va fi provocata de aceasta intrecere va avea efecte benefice pentru oras.

Proiectul este sprijinit si de Uniunea Universitatilor Clujene.

Pana la intocmirea proiectului, municipalitatea intentioneaza sa puna in valoare mai multe monumente si obiective culturale si turistice. In prezent, in Cluj-Napoca se face mai mult turism de tranzit, dar in cazul in care orasul va fi desemnat Capitala culturala europeana, turismul cultural ar putea creste cu o mie la suta, estimeaza primarul Sorin Apostu.

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Rain Wed Mar 10, 2010 4:40 pm

Sincer, cea mia tare chestie din orasul meu mi se pare acum mall-ul. Imi place orasul pentru ca m-am atasat de el, si-l consider acasa, dar nu mi se pare deosebit.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 28
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by OceanSoul Wed Mar 10, 2010 5:07 pm

la orasul meu n-ai ce sa gasesti mare lucru....pentru mine e un lucru obisnuit sa umblu in el in fiecare zi! Mad
OceanSoul
OceanSoul
My Little Phoenix

Number of posts : 70
Age : 33
Location : Napoli
Registration date : 2009-11-15

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by victor_uzum Wed Mar 10, 2010 5:13 pm

OceanSoul wrote:la orasul meu n-ai ce sa gasesti mare lucru
Ba te contrazic! Gasesti o echipa de fotbal cu unii dintre cei mai adevarati tifosi din lume. Echipa la care a jucat Maradona! Acum cativa ani juca in Serie C, si la meciuri veneau 50.000 de spectatori!!! Shocked

Si, bineinteles, Vezuviul Razz

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by hartia Wed Jun 09, 2010 1:34 pm

hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Rain Wed Jun 09, 2010 2:09 pm

Wow sunt superbe. Arata mult mai bine decat in zilele noastre.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 28
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Tue Aug 31, 2010 11:39 pm

Hm, cred că încă un lucru care îmi place la oraşul meu: Zilele Alexandriei. Exceptând ţigănia de rigoare, anul ăsta a fost destul de tare, că au cântat Proconsul, Viţa de Vie şi Iris. Very Happy Şi nici focurile de artificii nu sunt de ignorat..

Plus că (asta o să vă placă) alte două trupe au făcut nişte cover-uri după Nemo, Sleeping Sun şi WIHAA.
...Deci cred că Alexandria a gustat mult Nightwish şi Finlanda anul ăsta. Laughing Yay
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Rockeritza96 Tue Mar 15, 2011 12:31 pm

Pentru cei care ar vrea sa viziteze orasul de care sunt foarte "mandra" : Rolling Eyes
1.Castelul Huniazilor este singura atractie a Hunedoarei.Locul unde am intalnit multi straini veniti sa admire acest loc si care anul trecut era in ceva renovari si locul unde a mers Pro TV-ul (Prost Tv-ul...) sa filmeze fantome si sa dea pe la TV la stiri spre amuzamentul meu.Desi la cate gasesti prin Hunedoara nu-i de mirare ca mai avem si fantome. Laughing
2.Turistii trebuie sa stie ca avem un papagal de primar care a distrus orasul, iar momentan pe aici e musai sa se circule in adidasi pt ca purtand altceva gen pantofi cu toc de 15 cm risti sa ramai cu el in gropile de pe trotuar. Very Happy
3.Daca mergi frumos pe strada si suna telefonul lu' unu cu niste Gutza sau Salam, nu va speriati, la noi e ceva normal, zilnic vezi pe strada manelisti, tigani si stalpii plini cu mari anunturi de genu "extraordinarul concert" iar mai jos iti da un dj sau un "artist" de hartie de pe la noi pe motiv ca nu exista rockeri si nici nu au bani de asa ceva si prefera 10 manelisti decat o trupa rock.

Cam asa e orasul momentan...a venit si primavara, gunoaiele zboara si nici urma de flori. Crying or Very sad E prea gri pt mine...toate orasele care le-am vizitat mi-au placut de 1000 de ori mai mult si chiar eram trista la intoarcere...
Rockeritza96
Rockeritza96
Boy And The Ghost

Number of posts : 126
Age : 28
Location : Hunedoara
Registration date : 2011-03-13

http://www.iris-fancluboficial.ro

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by The Peacekeeper Fri Jan 27, 2012 11:42 pm

1. Mie imi place Sibiu. =)
2. Stau in Bucuresti Very Happy Nici nu stiu ce sa zic ca-mi place din el...

Imi place sa fac poze prin centru, Dambovita etc... Si Centrul vechi.

Mai nou imi plac parcurile Carol si Tineretului mai mult decat celelalte... Sunt mai neaglomerate cateodata, mai ales Carol. Imi place si IOR de asemenea desi l-au cam betonat.

Mai nou gasesc mai multe lucruri opuse placutului. Very Happy

The Peacekeeper
Boy And The Ghost

Number of posts : 153
Age : 36
Location : Bucuresti
Registration date : 2012-01-26

http://ravennightwish.deviantart.com/

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Unia Mon Jan 30, 2012 10:44 pm

Mi-am dat seama ca nu am postat aici de cand m-am mutat. Very Happy

Jyväskylä
Primul loc pe care il mentionez este Lutakko, cea mai mare sala de concerte din oras (de fapt are capacitate de vreo 800, dar aici au loc majoritatea concertelor) si considerata de trupe cea mai buna/preferata lor din toata Finlanda. Cateva dintre concertele pe care le-am vazut au fost Sonata Arctica, Tarot, Stratovarius, si de multe ori sunt multe care ma intereseaza.

Al doilea loc este lacul Jyväsjärvi, pe care trebuie sa trec ca sa ajung in centru. Cum locuiam in Sibiu inainte, mi se pare mult mai interesant cand jumatate din drumul spre scoala este pe un pod deasupra lacului, si apoi prin port. Si iarna (ca acum) lacul ingheata si oamenii merg pe el, sau se dau cu patinele sau schiurile. Si drumul pana in oras e mult mai scurt, mai ales ca merg cu bicicleta. Very Happy

Si al treilea loc este Kuokkala, zona in care locuiesc. Am avut noroc, este partea mea preferata din oras. La trei minute distanta este lacul (care are si plaja by the way pentru vara), sunt multe paduri in zona si locuri unde poti sa te plimbi fara sa fie aglomerat, si un parc de caini la vreo 15-20 minute departare (Desi poti sa te duci direct in padure si sa ii dai drumul acolo).

Am fost prin cateva orase in Finlanda, toate mi-au placut, dar cred ca totusi JKL este preferatul meu. Very Happy

Astea sunt doua poze: una noaptea: http://farm1.static.flickr.com/219/495057429_6b36991e8b_o.jpg -> eu stau in partea din stanga a podului, cam unde este turnul ala mai inalt
Si aici este din nou acleasi pod in alt unghi: http://farm2.staticflickr.com/1207/1356034421_3ea156c332_b.jpg -> locuiesc undeva pe partea cealalta a lacului, vis-a-vis de port, acolo unde sunt multe paduri printre blocuri. Very Happy
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru - Page 2 Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum