Magie / Paranormal

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic View next topic Go down

Re: Magie / Paranormal

Post by Guest on Fri Oct 02, 2009 8:36 pm

Magnolia wrote:Yack, eu dispar de p[e topicul asta! oricum nu prea cred in toate astea si mi se pare ceva oarecum neplacut de discutat, asa ca la fel ca Vixi ma retrag.
@Wishmaster: uita-te la Ruin the wish. Smile
Imediat!!!! bounce bounce bounce

Intrebarea cu exorcismul ramine...

Guest
Guest

Back to top Go down

Post by maria96 on Tue Oct 06, 2009 1:56 pm

Wishmaster1992 wrote:
Magnolia wrote:Yack, eu dispar de p[e topicul asta! oricum nu prea cred in toate astea si mi se pare ceva oarecum neplacut de discutat, asa ca la fel ca Vixi ma retrag.
@Wishmaster: uita-te la Ruin the wish. Smile
Imediat!!!! bounce bounce bounce

Intrebarea cu exorcismul ramine...
exorcismul e ceva groznic!(dupa parerea mea),cred ca n-o sa mai ascult heavy metal,nu vrea sa devin satanista pale

maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Post by Rain on Tue Oct 06, 2009 3:00 pm

@maria: nu esti satanista daca ascluti heavy metal, asta depinde daca vrei sau nu sa devii satanista. Sa fii satanist inseamna mai mult decat sa asculti un anumit gen de muzica, satanismul este un fel de religie si e ochestie mult mai complicata decat crezi.
Cat despre exorcism.....poate o sa ziceti ca sunt nebuna dar chiar imi place chestia aia.....imi place in sensul ca mi se pare interesanta...

Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Post by maria96 on Tue Oct 06, 2009 5:29 pm

Rain wrote:@maria: nu esti satanista daca ascluti heavy metal, asta depinde daca vrei sau nu sa devii satanista. Sa fii satanist inseamna mai mult decat sa asculti un anumit gen de muzica, satanismul este un fel de religie si e ochestie mult mai complicata decat crezi.
Cat despre exorcism.....poate o sa ziceti ca sunt nebuna dar chiar imi place chestia aia.....imi place in sensul ca mi se pare interesanta...
poate ca satanismul e un fel de religion cum zici tu,iar exorcismul No din cate ne-a povestit profu' de muzica e pura nebunie si simti niste chinuri si niste dureri cand treci prin asta..........bleah,nici nu vreau sa ma gandesc affraid

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Unia on Tue Oct 06, 2009 5:50 pm

^Normal ca simti chinuri si dureri daca vine un preot nebun si iti face ce fac aia prin filme. Razz
In chestia asta eu chiar nu cred. Ca intra un demon in tine si vine un preot care urla si zice incantatii si il face sa plece.. Nu are nicio logica, cel putin pentru mine. Razz

Unia
Admin

Number of posts : 2952
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Post by maria96 on Tue Oct 06, 2009 5:53 pm

Unia wrote:^Normal ca simti chinuri si dureri daca vine un preot nebun si iti face ce fac aia prin filme. Razz
In chestia asta eu chiar nu cred. Ca intra un demon in tine si vine un preot care urla si zice incantatii si il face sa plece.. Nu are nicio logica, cel putin pentru mine. Razz
pai cam asa e :o

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Rain on Tue Oct 06, 2009 7:43 pm

Acum chiar nu stiu ce parere o sa aveti despre mine daca spun asta, dar faza e ca oameni posedati exista. Sunt unele lucruri adevarate in povestile astea de prin filme, chiar daca exorcizarea nu e chiar asa cum arata la TV. Diavolii nu suporta crucea, rugaciunile si chestii din astea (mi se pare normal) si de aceea cand se apropie cineva cu o crce de un om posedat incepe sa urle si se comporta ciudat. Cum am zis de la inceput, oameni posedati exista si eexista si exorcizari, doar ca toate sunt dramatizate in filme ca fie mai impresionant.

Rain
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Magnolia on Tue Oct 06, 2009 8:21 pm

Rain wrote:Acum chiar nu stiu ce parere o sa aveti despre mine daca spun asta, dar faza e ca oameni posedati exista. Sunt unele lucruri adevarate in povestile astea de prin filme, chiar daca exorcizarea nu e chiar asa cum arata la TV. Diavolii nu suporta crucea, rugaciunile si chestii din astea (mi se pare normal) si de aceea cand se apropie cineva cu o crce de un om posedat incepe sa urle si se comporta ciudat. Cum am zis de la inceput, oameni posedati exista si eexista si exorcizari, doar ca toate sunt dramatizate in filme ca fie mai impresionant.

Dar, poti sa imi spui si mie de unde stii tu toate astea? Doar nu ai intalnit pe unu' care a zis: Ba, vezi ca eu sunt posedat. Bine, exista si din astia, dar eu nu ii cred. Si cat despre chesitiile cu crucea... Nu prea stiu ce sa spun. Suspect Suspect

Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Post by Rain on Wed Oct 07, 2009 1:56 pm

@magnolia:Nu am vazut pe nimeni dar tu chiar crezi ca sunt toate numai inventii? adica toate filmele, cartil, emisiunile toate lucrurile astea sunt doar niste fantezii ale oamenilor? nu vreau sa ma bag in discutii prea religioase acum, dar pana si in Biblie se vorbeste de oameni posedati, deci exista. Cat despre de unde stiu, de unde stii tu ca nu exista(nu vreau sa sune ca si cand m-as certa cu tine, doar te intreb)?

Rain
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Unia on Wed Oct 07, 2009 4:02 pm

Rain wrote:Acum chiar nu stiu ce parere o sa aveti despre mine daca spun asta, dar faza e ca oameni posedati exista. Sunt unele lucruri adevarate in povestile astea de prin filme, chiar daca exorcizarea nu e chiar asa cum arata la TV. Diavolii nu suporta crucea, rugaciunile si chestii din astea (mi se pare normal) si de aceea cand se apropie cineva cu o crce de un om posedat incepe sa urle si se comporta ciudat. Cum am zis de la inceput, oameni posedati exista si eexista si exorcizari, doar ca toate sunt dramatizate in filme ca fie mai impresionant.
Pai da, dar chiar daca ei incep sa urle cand vad crucea, nu poti sa stii daca chiar sunt posedati sau nu. Eu cred ca in cazurile alea e mult mai probabil sa fie vreo boala psihica, decat asa ceva.
Si pentru ca ai zis de bible, chiar daca scrie acolo nu inseamna ca e neaparat adevarat. Nu fiecare lucru despre care scrie, ca tipul ala care a despicat o mare in doua si pe acolo au trecut nu stiu cati oameni, dupa care apa a venit la loc si a aratat la fel. Cel putin eu cred ca tot ce scrie acolo e oarecum cu sens metaforic (in cel mai bun caz). In cazul asta, "demonul" se poate referi de exemplu la droguri, alcool, poate chiar la rautatea unor oameni, si preotul poate fi de fapt un om care il ajuta sa treaca peste asta. Faptul ca au exagerat cu incantatiile alea, cu anumite detalii si alte chestii mi se pare ceva tipic. Recunosc ca nu sunt tocmai genul care se duce la biserica sau face din astea, dar nu vreau sa zic nici ca ce scrie prin bible nu e adevarat deloc, poate e adevarat intr-o masura, dar l-au schimbat in asa fel incat sa aiba efectul pe care il vor ei. Si poate nici asta nu e adevarat, e doar parerea mea, si asta e in cel mai bun caz, cum am mai zis. Razz

Unia
Admin

Number of posts : 2952
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Post by maria96 on Sat Oct 10, 2009 2:29 pm

da,chestia asta cu demonii sau ceva de genul.........poate e adevarat,poate nu...nu stiu ce sa cred. Rolling Eyes

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Guest on Sat Oct 10, 2009 10:33 pm

hey, deci, vreti credeti, vreti nu credeti, dar, eu am vazut o exorcizare (mai bn zis am auzit)... pe bune, asa kestii exista, eu sunt un om religios, nu foarte, nu merg kiar regulat la biserica, nu citesc des biblia, si asa mai departe... dar, m-am intimplat la o manastire, la slujba de noapte, cea mai puternica slujba, la manastirea Capriana, tocmai venise Briul Maicii Domnului din Romania, si am mers acolo in pelerinaj, unde a venit si un om din Kisinau cu fiul lui care era lunatic (dupa cum spunea el, tipul se scula noaptea si facea tot felul de kestii stranii, ffffffffff stranii, si desena desene ce reprezentau scene ... nush cum sa ma exprim mai corect, mai pe scurt, desene ce reprezentau scene park din "iad" , le desena cu unghiile pe perete), atunci staretul s'a apropiat de el cu briul si a rostit nush ce rugaciuni ce se citesc in asemenea cazuri (nu de exorcism) si el a ingeput a geme... dupa care el a strigat " Avem unul POSEDAT" sau ceva de genul, dupa care pe el l'au internat in spitalul manastirii, si au cerut de la Mitropolie voie sa exorcizeze, si au primit acordul, si dak era si Briul Maicii Domnului acolo la exorcism s'a alaturat si preotul ce insotea Briul, procesul s'a petrecut afara, din ce auzeam era doar " Briul Maicii Domnului te Cearta!!!! Pleaca de aici!!!!" si cum gemea si ragea tipul, era cv groaznik, avin in vedere ca era un copil de 14 ani, sunetele ce le scotea erau groaznice, un om nu poate face asa sunete, eu doar am auzit, si asta a fost destul, dar cei ce erau in fata...au spus k nu a fost delok interesant, a fost inspaimintator, dupa aia nu am fost tare interesat de kestiile astea, imi era frica de asa cv, dupa ce am vazut filmul the Exorcism Of Emily Rose, mi'am adus aminte de cazul asta si am inceput sa caut informatii despre asta...acum imi e interesant, dar sa am o ocazie sa asist iarasi, as fugi de nu m'ar ajunge nici .... Hussein Bold...

Guest
Guest

Back to top Go down

Post by Suomi_Rocks on Sat Oct 10, 2009 10:44 pm

Wishmaster1992 wrote: le desena cu unghiile pe perete
Wishmaster1992 wrote:era un copil de 14 ani
Shocked Shocked
Toata intamplarea in sine este groaznica, dar partile astea sunt infioratoare. Ok, cel putin pentru mine. pale

Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Post by Guest on Sun Oct 11, 2009 8:16 am

Eu stiu...am auzit ce se facea acolo... pale pale pale pale pale pale pale pale pale pale affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

Guest
Guest

Back to top Go down

Post by maria96 on Sun Oct 11, 2009 9:01 am

Wishmaster1992 wrote:Eu stiu...am auzit ce se facea acolo... pale pale pale pale pale pale pale pale pale pale affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid
nu vreau sa-mi imaginez pale

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Magnolia on Sun Oct 11, 2009 12:32 pm

@Rain: Pai, poti sa demonstrezi ca ceva e posibil, doar fiindca nimeni nu a demonstrat ce e imposibil??? (Cred ca am zis ceva total fara sens, da' ce sa-i fac?) Hug Peace! Peace

Nu, Rain tu ai ineteles gresit ce am spus eu. Neutral (eu sunt de vina, am explicat prost).
Ideea mea e: daca de exemplu eu nu am cum demonstra ca extraterestrii nu exista (si chiar nu pot) NU inseamna neaparat ca ei exista. Fiindca eu poate nu am mijloacele necesare de a demonstra ca ei exista dar ei totusi traiesc undeva prin alta galaxie. Faptul ca eu nu am demonstrat ca ei nu exista nu ii face sa existe.

La fel si in cazul fantomelor. Razz
Nu stiu daca e cineva in stare sa inteleaga ce am spus, abia daca eu inteleg ceva, da ideea mi se pare cat se poate de corecta. cyclops Suspect

Last edited by Magnolia on Thu Jan 28, 2010 10:45 am; edited 3 times in total

Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by roxana_enache on Sun Oct 11, 2009 3:27 pm

Ma, poate un sambure de adevar exista... poate nu o sa aflam niciodata ce si cum...

roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Post by Rain on Sun Oct 11, 2009 5:21 pm

@magnolia: hai s-o lasam balta...eu cred ca exista, tu nu crezi ca exista.....putem s-o tinem asa la nesfarsit...si pentru mine un lucru e clar: daca ceva nu este imposibil, inseamna ca e posibil.(mi se pare foarte logic)

Rain
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by hartia on Sat Oct 24, 2009 9:32 pm

exista si sceptici, rain. magnolia e unul din ei. nu e nimic de condamnat. fiecare om are dreptul sa aleaga in ce sa creada. eu una nu ma pronunt, desi inclin sa cred. si nu as vrea o dovada a existentei paranormalului, de exemplu sa asist la o exorcizare doar pentru a ma convinge ca dumnezeu si diavolul exista. nu sunt religioasa, dar nici atee. oricum, paranormalul nu presupune doar fenomene legate de diavol.

hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Post by Magnolia on Mon Oct 26, 2009 9:31 pm

Asa. E cineva de-a dreptul religios pe aici??? Eu nu prea. Deloc chiar, dar asta nu inseamna ca nu ma mai rog si eu din cand in cand seara. Embarassed

Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by maria96 on Wed Nov 11, 2009 7:35 pm

Magnolia wrote:Asa. E cineva de-a dreptul religios pe aici??? Eu nu prea. Deloc chiar, dar asta nu inseamna ca nu ma mai rog si eu din cand in cand seara. Embarassed
eh,lasa si eu imi spun rugaciunea,religioasa nu prea Wink

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Magnolia on Wed Nov 11, 2009 8:38 pm

Ahaa, ma si gamdeam ca nu aveam cum sa pic intr-un forum de bisericosi de-aia. Laughing Eu sunt ortodoxa. Dar nu fac cursuri de religie la scoala, ca invatam
despre naiba stie ce sfinti si desenam copaci. Suspect Neutral

Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by maria96 on Wed Nov 11, 2009 9:00 pm

Magnolia wrote:Ahaa, ma si gamdeam ca nu aveam cum sa pic intr-un forum de bisericosi de-aia. Laughing Eu sunt ortodoxa. Dar nu fac cursuri de religie la scoala, ca invatam
despre naiba stie ce sfinti si desenam copaci. Suspect Neutral
noi facem reli

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Magnolia on Wed Nov 11, 2009 9:02 pm

Dragut, la noi este optional. Razz Am fost doi ani, dar acuma m-am saturat. Laughing

Magnolia
Funniest User

Back to top Go down

Post by maria96 on Thu Nov 12, 2009 2:59 pm

Magnolia wrote:Dragut, la noi este optional. Razz Am fost doi ani, dar acuma m-am saturat. Laughing
noi facem de pe clasa I :o

maria96
Minor Heaven

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic View next topic Back to top