Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vise

+11
diana17rock
Rain
kuolema
Magnolia
Suomi_Rocks
doulfe
hartia
Unia
roxana_enache
LadyMoon
maria96
15 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by maria96 Sun Oct 11, 2009 9:49 am

Eu am observat o chestie tare ciudata la mine:ca de fiecare data cand o critic pe Anette ma visez noaptea in pielea ei. Mad (nush unde sa postez asta si m-am gandit ca asta ar fi topicul potrivit Rolling Eyes )
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by LadyMoon Sun Oct 11, 2009 2:20 pm

Ce visezi, mai exact?
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by maria96 Sat Oct 17, 2009 11:45 am

LadyMoon wrote:Ce visezi, mai exact?
visez ca eu sunt in pielea lui Anette in cel mai naspa outfit posibil si eu trebuie sa cant 'Ever dream' si fanii ma huiduie!:hair: asa-mi trebuie daca nu o las in pace Mad
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by roxana_enache Sat Oct 17, 2009 1:54 pm

Eu o visez numai pe Tarja... Razz
roxana_enache
roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Age : 34
Location : Bucharest, Romania
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by maria96 Sun Oct 18, 2009 11:19 am

roxana_enache wrote:Eu o visez numai pe Tarja... Razz
macar tu ai noroc Sad
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by roxana_enache Sun Oct 18, 2009 11:53 am

maria96 wrote:
roxana_enache wrote:Eu o visez numai pe Tarja... Razz
macar tu ai noroc Sad

Pai nu e greu... de obicei visez chestii la care ma gandesc inainte sa ma culc. Razz
roxana_enache
roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Age : 34
Location : Bucharest, Romania
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by maria96 Sun Oct 18, 2009 2:36 pm

roxana_enache wrote:
maria96 wrote:
roxana_enache wrote:Eu o visez numai pe Tarja... Razz
macar tu ai noroc Sad

Pai nu e greu... de obicei visez chestii la care ma gandesc inainte sa ma culc. Razz
eu ma gandesc la mama si eu o visez pe Anette,asta mi se trage de la momentul in care am auzit-o cantand ever dream si se ineca,bine ca nu-i trebuia colac de salvare ca sa nu se duca la fund!! :rofl: :rofl: :rofl: si in plus o aud in minte cantand sau mai bine zis distrugand "where were you last night" chiar asta am visat noaptea trecuta.............cred ca de maine incepand ma duc la psiholog ca Anuta asta nu-mi da pace! :hair:
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by roxana_enache Sun Oct 18, 2009 2:39 pm

Mda, dubioasa treaba... Laughing nu stiu ce sa zic. Razz
roxana_enache
roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Age : 34
Location : Bucharest, Romania
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by maria96 Sun Oct 18, 2009 2:58 pm

roxana_enache wrote:Mda, dubioasa treaba... Laughing nu stiu ce sa zic. Razz
eu iti spun ca nu mai pot!cred ca psihologul o sa trebuiasca sa aiba nervi rezistenti cu mine pale pt ca eu nu cred ca o sa ma vindece asa usor Very Happy
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Unia Fri Oct 23, 2009 5:53 pm

Cu cateva zile intarziere, dar abia acum am vazut topicul despre Anette, si am mutat posturile de mai sus intr-un topic nou. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by hartia Sat Oct 24, 2009 9:15 pm

nu stiu ce sa zic despre treaba cu visurile, dar acum cateva zile am patit o chestie super naspa, si de atunci, am cosmaruri. aseara de 3 ori m-am trezit tipand. nu stiu daca exista o legatura directa, dar eu cred ca totul e in subconstient. o sa dau un search pe google, m-ati facut curioasa
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by LadyMoon Sat Oct 24, 2009 9:25 pm

Unii mai spun ca visele sunt niste informatii in legatura cu ce se va intampla in viitor. Chair mi-a povestit cineva ca a avut tot felul de vise, iar a doua zi s-au intamplat lucruri care au avut legatura cu ele . Si mie mi s-a mai intamplat sa visez ceva, sa imi ramana imaginea in minte si peste ceva vreme sa vad chestia aia. Dar foarte rar, de obicei visele mele nu au nici o legatura cu realitatea sau cu gandurile mele, doar de cateva ori am visat ceva la care m-am gandit foarte mult (de exemplu Tarja, m-am visat de cateva ori la concertele ei).
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by hartia Sat Oct 24, 2009 9:37 pm

da, vise de genu am avut si eu. multe deja-vu-uri le-am pus pe seama visului. bine, revelatii deinastea poti avea si sub influenta drogurilor.
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by doulfe Sun Oct 25, 2009 12:40 am

Eu visez din an în Paşti, dar când se întâmplă, visul abundă de detalii şi culori Laughing Ultima oară am visat că eram cu o prietenă pe platoul de filmare al noului film cu Daniel Day-Lewis (se pare că am o obsesie), cel făcut de Scorsese. Eu venisem încărcată de întrebări pentru actor, dar prietena mea avea chef de flirt şi se tot dădea la el. Drept urmare, eu nu mai aveam loc de ea, iar întrebările mele s-au dus pe apa sâmbetei Laughing M-am trezit ofticată.


hartia wrote:revelatii deinastea poti avea si sub influenta drogurilor.
What a Face
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Suomi_Rocks Sun Oct 25, 2009 9:22 pm

^Nici eu nu le dau mare importanta, nu mi se par ceva iesit din comun astfel incat sa le dau cine stie ce interpretari.. Rolling Eyes
Insa, atunci cand visez ceva, foarte rar ce-i drept, imi lasa o impresie destul de puternica. (de obicei sunt ori cele mai mari temeri ale mele, ori cele mai mari dorinte, niciodata nu e ceva neutru Laughing ). Iar cand se intampla asta, nu dorm bine. Deeeci, visele ma enerveaza. Prefer sa visez cu ochii deschisi, atunci când scriu sau pictez. Razz

Cateva "curiozitati" despre vise:

Aproximativ şase ani din viaţă ni-i petrecem visând!
- Veţi fi surprinşi să aflaţi că nevăzătorii îşi văd visurile, dar ele sunt din perioada de dinainte de a-şi pierde vederea.
- Dacă renunţaţi la fumat, pregătiţi-vă pentru nişte visuri lungi şi intense.
- Copiii de până la trei ani nu visează niciodată despre ei înşişi.
- Bărbaţii au mai multe vise cu bărbaţi, spre deosebire de femei, care visează în mod egal, atât femei, cât şi bărbaţi.
- Dacă încercaţi să vă aduceţi aminte visul după 10 minute de la trezire, aproximativ 90% din vis va fi uitat.
- Visurile sunt importante pentru sănătatea noastră, de aceea, dacă nu visaţi, poate fi semnul lipsei de proteine, sau a unei probleme de personalitate.
- Aproape o treime din viaţă este trăită în timpul somnului, prin intermediul visurilor. Mulţi oameni spun că nu visează, dar de fapt toţi oamenii visează.
- Studiile au arătat că activitatea cerebrală este mai intensă în timpul somnului decât când suntem trezi.
- Visăm, în medie, aproximativ o oră-două pe noapte şi putem avea între 4 şi 7 visuri
- În Roma antică, visurile importante erau analizate şi interpretate în cadrul Senatului.
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by hartia Sun Oct 25, 2009 10:08 pm

suomi_rocks wrote:Visăm, în medie, aproximativ o oră-două pe noapte şi putem avea între 4 şi 7 visuri

de unde vin visurile? cum se explica stiintific treaba asta? mi-e incredibil de lene sa caut acum, desi ar fi o lectura interesanta
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by hartia Sun Oct 25, 2009 11:07 pm

^ prima parte e bazata pe o teorie de-a lui freud, ne-a explicat anu trecut profu de filosofie. e o teorie interesanta, si are si niste carti care cred ca merita citite.
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by doulfe Mon Oct 26, 2009 1:23 am

Mda, teoria lui Freud conform căreia tot ceea ce rămâne nemotivat în conştient (adică fără explicaţie) îşi are motivele în inconştient (ar mai fi şi subconştientul, dar nu cred că vrea nimeni psihanaliză aici pe topic; cel puţin eu nu Laughing ). Cu alte cuvinte, nu suntem liberi, suntem prizonieri ai inconştientului nostru, nu există hazard, nu există întâmplare. Adică există un determinism psihic. În Psihopatologia vieţii cotidiene e teoria.

Asta este axa principală a "filosofiei" lui Freud: determinismul psihic conştient-subconştient-inconştient (şi da, oarecum găsesc aici cea ma logică explicaţie a viselor). În rest, obsesiile lui sexuale. Fanii Freud sunt liberi să arunce cu roşii în mine. Eu îl urăsc.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by roxana_enache Mon Oct 26, 2009 9:53 am

Am vazut si eu cartea asta... am vrut la un moment dat sa mi-o cumpar, din pura curiozitate... in schimb, mi-am luat la momentul respectiv alta carte, tot despre vise. Razz nu am citit nimic de freud pana acum...
roxana_enache
roxana_enache
Our Great Divide

Number of posts : 543
Age : 34
Location : Bucharest, Romania
Registration date : 2009-09-07

http://mademoisellesauvage.deviantart.com

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by hartia Mon Oct 26, 2009 6:44 pm

^ da, cred ca ai dreptate, da conditia esentiala e, in opinia mea, sa te cunosti foarte bine
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 33
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by LadyMoon Mon Oct 26, 2009 7:58 pm

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori chestia asta, dar nu stiu ce sa fac sa-mi mai iasa.
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Magnolia Mon Oct 26, 2009 9:17 pm

O siongura data am visat-o pe Tarja, si eram la un concert de-al ei, si dintr-o data a venit Tuomas, i-a tras un sut, ea a cazut de pe scena, si el a inceput sa "cante". Suspect Chestia esta e ciudata. Suspect Suspect
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Magnolia Wed Oct 28, 2009 8:04 pm

Eu n-am visat pisici in piscine, dar am visat ca trebuia sa fac spaghete, si eu ma naclaiam cu sos de rosii. Laughing boogie
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Suomi_Rocks Wed Oct 28, 2009 10:01 pm

Hmm... eu am avut un vis destul de ciudat... Laughing
Am visat ca era ziua cuiva de pe forum si ca am pus toti bani sa ii luam un tort. Zis si facut, peste cateva ore apare imaginea unui tort de ciocolata pe Portal, era pe o farfurie si se rotea. Laughing Cum eram atunci cativa online, am zis sa mancam din el. Si in mometul acela a aparut o farfurioara in fata mea, cu o bucata din tortul acela.. In timp ce mancam "m-am trezit", ca sa spun asa, si m-am gandit ca am fost nesimtiti ca nu le-am oprit si celorlalti din el, nu mai ramasesera decat cateva resturi. Asa ca am calculat cam cat ar trebui sa punem fiecare si m-am dus la mama sa ii cer bani ca sa cumparam un tort nou. Rolling Eyes
Chestia este ca, desi mi-am dat seama la un moment dat ca este vis, l-am continuat fara sa realizez ca nu poate fi real. scratch
Oricum, a fost destul de dubios. Razz
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by doulfe Wed Oct 28, 2009 10:14 pm

suomi_rocks wrote:Hmm... eu am avut un vis destul de ciudat... Laughing
Am visat ca era ziua cuiva de pe forum si ca am pus toti bani sa ii luam un tort. Zis si facut, peste cateva ore apare imaginea unui tort de ciocolata pe Portal, era pe o farfurie si se rotea. Laughing Cum eram atunci cativa online, am zis sa mancam din el. Si in mometul acela a aparut o farfurioara in fata mea, cu o bucata din tortul acela.. In timp ce mancam "m-am trezit", ca sa spun asa, si m-am gandit ca am fost nesimtiti ca nu le-am oprit si celorlalti din el, nu mai ramasesera decat cateva resturi. Asa ca am calculat cam cat ar trebui sa punem fiecare si m-am dus la mama sa ii cer bani ca sa cumparam un tort nou. Rolling Eyes
Chestia este ca, desi mi-am dat seama la un moment dat ca este vis, l-am continuat fara sa realizez ca nu poate fi real. scratch
Oricum, a fost destul de dubios. Razz
păi... vine ziua mea curând happy2 :rofl: crazy
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Vise Empty Re: Vise

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum