Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OPETH

2 posters

Go down

OPETH Empty OPETH

Post by victor_uzum Fri Nov 13, 2009 5:08 pm

Daca am vreun regret relativ la ArtMania de anul asta, de la Sibiu, este ca nu am vazut concertul OPETH...

Opeth este o formatie de heavy metal din Stockholm, Suedia, formata in 1990, care a inglobat (de-a lungul vremii) 15 membri oficiali (toti fiind nume mari ale metalului suedez). Dintre toti, doar vocalistul Mikael Åkerfeldt este in trupa inca de la infiintare, restul venind pe parcurs.

Componenta trupei este:Mikael Åkerfeldt, Vocal si chitara (1990), Martin Mendez, Bass (1997), Per Wiberg, Clape(2005), Martin Axenrot, Tobe (2006) si Fredrik Åkesson, Chitara (2007).

Stilul dominant al formatiei este death metal-ul scandinav, insa Opeth combină genul lor cu metalul progresiv, rock-ul progresiv, folk-ul, jazz-ul si blues-ul, cele mai elocvente exemple fiind albumele Blackwater Park şi Ghost Reveries, iar piesele lor au o durata de aproximativ zece minute. O exceptie e albumul Damnation (2003), o inregistrare predominant rock progresiv, fara sa contina influente death metal pe voce sau melodii ce depasesc opt minute.

Talentul lui Mikael Åkerfeldt este larg apreciat in lumea metalului, combinand vocea extraordinara (atat agresiva cat si melodioasa) cu compozitii absolut naucitoare, comparabile cu cele ale monstrilor Dave Mustaine (Megadeth) sau Ritchie Blackmore (Deep Purple si Rainbow). Pentru a avea o dimensiune cat mai clara a talentului si aprecierii de care se bucura Åkerfeldt in lumea metalului, cititi biografia trupei, de pe site-ul oficial http://www.opeth.com Rock on!

Cel mai bun album al lor este, in opinia mea, ROUNDHOUSE TAPES (o aluzie la albumul celor de la Iron Maiden - Soundhouse Tapes), o colectie de melodii inregistrate LIVE, o adevarata colectie de muzica buna prezentata intr-un concert absolut memorabil. Albumul a aparaut la sfarsitul lui 2007:

OPETH Z5r8hl10

Iata doua dintre melodiile care mie imi plac mult si care nu lipsesc niciodata din playlistul meu:





In concluzie, OPETH e o trupa care, merita, cu siguranta, atentia oricarui iubitor de metal, si e imposibil sa nu placa, prin una sau alta din melodiile lor, celor care stiu si simt muzica adevarata Rock on!

OPETH Imgope10

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

OPETH Empty Re: OPETH

Post by victor_uzum Fri Nov 20, 2009 3:37 pm

O sa ma certe Arina ca nu am dat Edit, dar ce am sa va spun acum merita un post nou-nout!... happy

Ascultand BLEAK (LIVE @ ROUNDHOUSE), am facut o observatie suuuuuper tare:

Mike Åkerfeldt poarta un tricou cu..................VLAD TEPES!!!!! :clap:

Uitati-va bine la clip:



si apoi comparati cu pozele astea doua:

OPETH 023_vl10

OPETH Vlad_t10

Tare, nu?!... :clap:

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

OPETH Empty Re: OPETH

Post by Magnolia Fri Dec 25, 2009 10:44 am

^ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Drept sa spun, nu suna rau chiar deloc, dar am senzatia ca tipul prea rage cam tare. S-ar putea sa fie si din cauza inregistrarii totusi. Razz
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 26
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

OPETH Empty Re: OPETH

Post by victor_uzum Mon Dec 28, 2009 3:22 pm

Wishmaster1992 wrote:Ceea ce nu-mi place la Opeth, e ca cinta bine, dar, nu se misca deloc pe scena... solistul inteleg, dar ceilalti??? Empuu cind se vede pe scena, nu mai sta locului...
Progresivul e o muzica foarte tehnica, iar cei de la Opeth exceleaza la capitolul tehnic. Ei prefera sa cante foarte bine si sa conteze mai putin la capitolul comercial.

Emppu isi permite sa faca un picut de circ, pe scena, pentru ca muzica pe care o abordeaza trupa nu e foarte solicitanta.

Tarja You'll NEVER Walk ALone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

OPETH Empty Re: OPETH

Post by victor_uzum Tue May 18, 2010 3:35 pm

Uite ceva care merita, cu siguranta, cumparat (available de azi, in magazinul online al celor de la OPETH):

Opeth (Blackwater Park) 2LP + DVD
- The album as double audiophile vinyl in gatefold sleeve
- 1 bonustrack: THE LEPER AFFINITY (Live)
- 8-page booklet with new artwork and liner notes by Mikael Åkerfeldt
- Bonus DVD with a 5.0 mix of the album as well an interesting 30 min. 'Making of the Album' documentary.

1. The Leper Affinity
2. Bleak
3. Harvest
4. The Drapery Falls
5. Dirge For November
6. The Funeral Portrait
7. Patterns In The Ivy
8. Blackwater Park
9. The Leper Affinity (Live) (Bonus Track - Previously Unreleased)

Plus Dvd
Brand new 5.0 audio mix of the original album and the documentary
The Making of Blackwater Park (previously unreleased)

OPETH Untitl11

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

OPETH Empty Re: OPETH

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum