Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

+16
enthimema
alex1982
suzy.horror
NICK.I
maria96
Kinga
MissSwan
victor_uzum
Magnolia
hartia
LadyMoon
Suomi_Rocks
Unia
Rain
kuolema
doulfe
20 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by Kinga Thu Apr 01, 2010 7:31 pm

Sa schimb un pic subiectul. Razz

1. Ce anume vă lipseşte din muzica Nightwish cu Tarja (care nu mai poate fi regăsit în muzica Tarjei solo).
Nu stiu daca putem vorbi despre "muzica Tarjei" dupa un album, din moment ce piesele mai noi sunt destul de diferite de cele de pe MWS. Cred ca ar fi mai bine sa vorbesc despre asta dupa lansarea lui WLB. Dar cred ca e ok sa zic ceva si porinind doar de la MWS.. Razz
> Imi lipsea o linie melodica constanta, daca are sens. Dar asta nu se refera exact la muzica NW. Imi lipsea din piesele de pe MWS (poate cu exceptia lui I Walk Alone si Oasis, poate si Damned and Divine dar acesta face o exceptie doar live) ceva ce deja e prezent in In For A Kill. (Si in Enough era deja prezent, dar nu asa accentuat.) In For a Kill, - cel putin ce puteam noi sa auzim din el pana acum - contine tot ce imi place mie in muzica. O atmosfera tipica, ritm, melodie, un refren puternic, note inalte si joase apropiate. Este ceva ce chiar vroiam sa aud de la Tarja. Cool Uhm... Acum numai sper ca varianta de pe album nu va fi ca si cel de-a lui Enough..

2. Ce schimbare faţă de muzica fostei Nightwish vă place la Tarja?
> E pus mai mult accent pe vocea ei.
> Muzica ce canta acum chiar o reprezinta pe ea, nu doar o transmite.
> Imi plac versurile ei. Mi-au placut si cele de la NW, dar a ei sunt mai "down to earth", si cateodata au mai mult sens.

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 30
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by maria96 Mon Jun 07, 2010 6:02 pm

vocea Tarjei definea specialul la Nightwish.
diferentele sunt destul de mari,dar depinde de compozitor,eu nu cred sa mai fie cineva care scrie ca si Tuomas
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by Magnolia Mon Jun 07, 2010 7:45 pm

^Depinde la ce te referi. Ca stil, mi se pare ca mai exista multi care scriu in genul lui Tuomas.
Mie in schimbari fata de Nightwish...mi se pare ca Tarja nu pune suficient accent pe intrumentatie. De exemplu chitara electrica de pe MWS nu prea m-a incantat. In rest cam totul imi place la Tarja fara Nw dar Nw tot au locul 1 la mine. Very Happy
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by Suomi_Rocks Mon Jun 07, 2010 7:55 pm

Magnolia wrote:mi se pare ca Tarja nu pune suficient accent pe intrumentatie. De exemplu chitara electrica de pe MWS nu prea m-a incantat.
Din cât am auzit pe teaser-ul acela, sunt sigură că, pe WLB, atât chitara, cât şi bass-ul, vor fi geniale. Cool
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by NICK.I Tue Mar 08, 2011 4:23 pm

lipseste stilul de compozitie al pieselor precum si orcherstratia lor, care la Nighitwish sunt superioare

NICK.I
I Walk Alone

Number of posts : 6
Age : 52
Location : Brasov
Registration date : 2010-12-14

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by suzy.horror Tue Aug 16, 2011 4:19 pm

hartia wrote:ma faceti sa plang.. Guitar 3

Nightwish era pentru mine, perfectiune. Cand ma gandeam la Nightwish, subconstientul imi desena in fata ochilor o lady eleganta, dar intunecata, libera, dar incatusata in interiorul ei, visatoare, dar pesimista, blanda si credula, dar era un lup in interior. Iar chipul... chipul era al Tarjei.
Odata cu ruptura, nimic nu a mai fost la fel. Nightwish si Tarja sunt sunt ca yin si yang: doua jumatati separate, dar care nu pot exista una fara cealalta.

Nu am reusit sa ma obisnuiesc inca.

exact asta gandesc si eu.
Melodiile Tarjiei sunt frumoase, o regasim pe ea mai mult, in prim plan, dar parca nu voiam asta. Imi lipseste adevaratul Nightwish pe scena!
suzy.horror
suzy.horror
I Walk Alone

Number of posts : 9
Age : 29
Location : Ploiesti
Registration date : 2011-08-16

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by alex1982 Sat Aug 20, 2011 5:37 pm

1. Cred ca cel mai mult imi lipseste stilul lor mai heavy, si pe alocuri mai simfonic, la care se adauga desigur vocea Tarjei - care dupa parerea mea nu mai are chiar aceeasi forta si intensitate. De asemenea, melodiile solo ale Tarjei parca nu se ridica, unele, la aceeasi inaltime cu marile hituri Nightwish cu ea in trupa.

2. Asa cum au spus alti membrii, si eu cred ca Tarja a evoluat sub mai multe aspecte - vocea ei este clar mai stilizata fata de cea de pe primele albume Nightwish, iar muzica de acum o reprezinta mai bine pentru ca are mult mai multa libertate de compozitie, de interpretare, de decizie cu privire la cariera ei, ceea ce in mod sigur o face mai implinita si mai fericita.

Tarja rullz!!!

alex1982
I Walk Alone

Number of posts : 5
Registration date : 2011-08-19

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by enthimema Mon Aug 22, 2011 12:30 am

asta imi lipseste [click]

imi lipseste poezia ce o regaseam in versurile lor.
imi lipseste modul in care traiam muzica lor.
imi lipsesc visele in care te inducea muzica lor.
imi lipseste geniul lui Holopainen care se imbina foarte bine si frumos cu vocea Tarjei.
imi lipseste modul in care Tarja dadea viata gandurilor lui Tuomas.
imi lipseste imensul public NW.

apoi, referitor la Tarja ... imi place daruirea ei fata de fani si muzica pe care o face. De asemenea ma bucur mult ca Tarja mai canta din vechiul repertoriu si ca tine in viata vechiul spirit NW. Legat de ultimele doua albume, cred ca si-a trecut vocea prea mult pe mainstream. Nu pot sa zic ca imi plac oamenii cu care canta acum (atat din punct de vedere muzical cat si in ceea ce priveste prezenta scenica).
enthimema
enthimema
Lost Northern Star

Number of posts : 19
Age : 36
Location : Brasov
Registration date : 2011-08-08

http://www.last.fm/user/razir

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by wiplex Thu Jan 05, 2012 7:57 pm

scurt si concis:nightwish-o trupa totala d m m p d v tarja-sweet,romance,mainstream

wiplex
I Walk Alone

Number of posts : 5
Registration date : 2012-01-05

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by nakhrul Fri Jan 06, 2012 2:00 pm

wiplex wrote:scurt si concis:nightwish-o trupa totala d m m p d v tarja-sweet,romance,mainstream

Chiar ma gandeam ca nu este nimic mai spre mainstream decat a canta arii din Antonin Dvorak la Masters of Rock.
Si nimic mai sweet/romance decat Ciaran's Well spre exemplu. In fond se stie ca thrash metal este un gen cu mare priza la publicul de toate varstele.

My two cents:

Tarja cu Nightwish - o combinatie de mari valori in toate compartimentele: compozitie, voce, instrumente.
Asemenea formatii sunt rare, singura care imi vine in minte ar fi Led Zeppelin.

Tarja astazi
+ vocea i se imbunatateste in continuu, experimenteaza pe partea de compozitie dar nu a gasit ceva care sa o defineasca.
+ dedica mai mult timp muzicii clasice pentru care are un talent evident.
+ in timp si-a dezvoltat un stil unic de a interpreta rock. Nu este "operatic metal" ca in cazul Therion/Lori Lewis sau Tristania/Vibeke Stene (pseudocult si de prost gust imho) si nici "crossover" ca in cazul Renee Fleming sau Sarah Brightman. Este cat se poate de "heavy" insa in acelasi timp liric si exprimat prin tehnicile muzicii clasice.
- muzica compusa de ea este de buna calitate si se vede ca e facuta de cineva "cu scoala" insa ii lipseste picatura de nebunie pe care o are (avea) Holopeinen.
- se vede ca membrii formatiei, desi profesionisti si buni muzicieni, sunt mercenari. Pasiunea lipseste iar asta se simte.
- are o echipa foarte proasta de tehnicieni. Nu am vazut in viata mea atatea probleme, repetate in continuu la atat de multe spectacole.
Nu merge microfonul, merge aiurea microfonul, nu merg castile, nu merge keyboardul, sunt decalibrate boxele, se declanseaza efecte prea devreme sau prea tarziu s.a.m.d

Nu sunt dintre cei ce viseaza la o reuniune cu Nightwish dar sper ca in timp sa existe schimbari in bine, atat in bandul stabil cat si in zona tehnicienilor.



nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by The Peacekeeper Sat Jan 28, 2012 1:09 pm

Buna intrebare....

Sunt de acord cu parerile pe care le-am citit pe-aici, o entitate impartita in doua parti foarte bune dar separate. Albumul nou Nightwish contine orchestratia si versurile geniale dar sta foarte prost pe partea de voce... sau aproape prost. Nu am ascultat inca live-uri... partea de studio e cat de cat rezonabila... Anette nu se poate integra in formatie, dupa mine... Nu poate sa interpreteze versurile mai "suparate" cum erau cele din I wish I had an angel cu Tarja... N-o s apoata niciodata. Este o melodie de acest fel pe noul album, Scaretale, si nu iese nimic. Smile

La tobari, ca tot am vazut o parere aici, nu sunt de acord. Terrana il depaseste cu mult pe Jukka. He's a damn god. haha

Imi lipsesc melodiile alea cu multa forta in ele, compuse de Nightwish si interpretate de Tarja... Oricum nimeni nu poate incadra Nightwish la categoria power. Smile Nici acum si nici inainte. Exemple de formatii de power sunt altele care n-au nicio legatura cu Nightwish.

The Peacekeeper
Boy And The Ghost

Number of posts : 153
Age : 36
Location : Bucuresti
Registration date : 2012-01-26

http://ravennightwish.deviantart.com/

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by mihaella.andreea.1 Sat Apr 27, 2013 10:45 pm

vocea tarjei se facea auzita[nu stiu cum sa ma exprim exact] in orice melodie...odata ce a disparut vocea parca a disparut si ritmul si esenta...

mihaella.andreea.1
Lost Northern Star

Number of posts : 11
Registration date : 2013-04-25

Back to top Go down

Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish - Page 2 Empty Re: Schimbări ce ne plac/nu ne plac la Tarja faţă de Nightwish

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum