Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Epica - Bucuresti, 29 martie

+5
MaraTurunen
Lu'
Kinga
Rain
Unia
9 posters

Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Unia Wed Jan 05, 2011 4:57 pm

Marti, 29 martie 2011, ora 19:00, portile Silver Church se deschid pentru publicul indragostit de formatia olandeza Epica. Concertul dedicat promovarii albumului “Design Your Universe” readuce Epica in Romania dupa 3 ani de la prima reprezentatie.

Istoria si muzica olandezilor din Epica e parca desprinsa dintr-o poveste. Impletitura de muzica clasica, gotica si heavy metal ar putea fi la fel de bine coloana sonora pentru o epopee fantastica. Sunetele clapei vrajite intampina muzica orchestrei si a corului in cel mai delicat aranjament clasic. Pe deasupra, intalnim vocea si frumusetea captivanta a Simonei Simons ce incanta un intreg public.

Acasa, in Olanda, membrii Epica sunt deja vedete, iar precedentul material, „The Divine Conspiracy” a intrat in Top 10, a ocupat locul 29 in Elvetia si 41 in Germania. In mai 2009 primul lor album live din cei sapte ani de cariera, inregistrat la Miskolc Opera Festival impreuna cu o orchestra de 40 de instrumente si un cor de 30 de voci, e lansat prin Nuclear Blast Records. „The Classical Conspiracy” contine, in afara de binecunoscutele piese Epica, si muzica de film din Omul Paianjen, Razboiul Stelelor si Piratii din Caraibe.

“Design Your Universe”, albumul cu numarul cinci, distruge granite si taie respiratia. Epica nu a sunat niciodata mai bine, puternic si deosebit, versatil si imnic. Mark Jansen, fondatorul trupei, isi depaseste talentul si prezinta cel mai greu, matur si bun album pana la aceasta data. „Albumul aproape ne-a distrus. Ne-am dat peste cap si am lucrat la detalii mai mult ca oricand”, spune Mark.

Cu noul chitarist, Isaac Dalahaye, un curent puternic si fresh influenteaza trupa si ii introduce intr-o alta dimensiune. „A venit cu o energie noua, motivatie si inspiratie. Exact ce ne trebuia pentru cea mai recenta productie. Asa am descoperit posibilitati de dezvoltare ale muzicii noastre si de integrare a unor noi elemente.” Revista „Rock Tribune” din Belgia chiar le-a prezis succesul atins: „Toate elementele ce formeaza Epica sunt perfectionate in noul album: coruri cu voci ca de ingeri, strigate decisive, ritmuri ametitoare si melodii extraordinare.”

„Nimic nu mai trebuie schimbat acum. Acest album ne-a consumat toata energia, dar pentru ca scopul a fost atins nu ma veti auzi plangandu-ma”, spune Mark, cunoscut drept perfectionist. “De aceasta data nu avem un material conceptual; el este condus de o directie generala atotprezenta ce vorbeste despre libertate si independenta. „Ar trebui sa ascultam din nou natura si sa traim in armonie cu ea asa cum traiau oamenii inainte. Noi cream lumea din jurul nostru”, cu alte cuvinte: „Design Your Universe.”

Biletele, in valoare de 60 de lei in luna ianuarie, 80 de lei in februarie si 95 de lei in martie, sunt disponibile in reteaua librariilor Carturesti si a magazinelor Diverta, dar si online pe shop.artmania.ro si myticket.ro.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Rain Wed Jan 05, 2011 5:07 pm

OMG! Shocked
I'm in shock. Acum ceva timp am ascultat toata discografia Epica si mi-au placut mult, chiar ziceam ca daca ar veni in Romania, m-as duce sigur, dar nu ma gandeam ca o sa fie asa de curand. Ah, fir-ar si vin la Bucuresti. Nu stiu cum o sa ajung eu acolo, dar chiar m-as duce.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Kinga Wed Jan 05, 2011 5:42 pm

Of.. nu pot sa ma duc. =( Macar daca ar fi venit undeva mai aproape, atunci as fi mers.

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 30
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Lu' Fri Jan 28, 2011 6:11 pm

Cred k am fost prima care si-a luat bilet la Epica Very Happy Am inteles k keyboardistul trupei va fi inlocuit de Oliver Palotai (Kamelot), iubitul Simonei Simmons. Abia astept concertul, nu il ratez. Smile
Lu'
Lu'
My Little Phoenix

Number of posts : 69
Age : 35
Location : Bucuresti
Registration date : 2011-01-28

https://www.facebook.com/luminita.nicoleta13

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Sat Jan 29, 2011 4:48 pm

Mi'am comandat bilet:X.Noroc mare daca il prindem si pe Oliver.
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by october27 Sun Feb 06, 2011 10:39 pm

De-abia acum am aflat si eu de acest concert. O sa ma duc daca am cu cine - sper ca se mai gasesc bilete, avand in vedere ca se tine intr-un club.
october27
october27
Boy And The Ghost

Number of posts : 114
Age : 32
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Unia Mon Feb 07, 2011 8:51 am

^Mai sunt bilete. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by LittlePhoenix Mon Feb 21, 2011 10:49 am

Ma duc si eu boogie
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Tue Feb 22, 2011 6:26 pm

mai sunt 100 de bilete.grabiti'va.
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Kinga Tue Feb 22, 2011 7:13 pm

Cat de mare e sala? Undeva am citit ca incap 300 de perosane, dar acela mi se pare cam mica. scratch (Si atunci 200 de bilete vandute nu sunt chiar atat de mult. Razz)
Pacat ca nu pot sa ma duc. =(

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 30
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Fri Mar 04, 2011 9:19 pm

Kinga wrote:Cat de mare e sala? Undeva am citit ca incap 300 de perosane, dar acela mi se pare cam mica. scratch (Si atunci 200 de bilete vandute nu sunt chiar atat de mult. Razz)
Pacat ca nu pot sa ma duc. =(

e foarte mare sala,cauta pe google gasesti la imagini poze.unde ai citit ca s'au vandut doar 200 de bilete?
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Kinga Sat Mar 05, 2011 11:54 am

Nu am citit ca s-au vandut 200 de bilete. Razz Am citit ca au ramas 100 si ca sala are capacitatea de 300 persoane. De acela am intrebat ca astfel mi se parea cam mica, si nici pe pozele care am vazut nu mi se parea foarte mare.

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 30
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Wed Mar 09, 2011 1:02 am

Kinga wrote:Nu am citit ca s-au vandut 200 de bilete. Razz Am citit ca au ramas 100 si ca sala are capacitatea de 300 persoane. De acela am intrebat ca astfel mi se parea cam mica, si nici pe pozele care am vazut nu mi se parea foarte mare.

de cele 100 am citit si eu,dar de capacitatea asta mica a clubului nu stiu nimic.mie mi se pare mare,mai bine zis lung.acuma nu stiu ce si cum va fi Very Happy Very Happy
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by LittlePhoenix Tue Mar 29, 2011 11:18 pm

jump Nu am asteptat ca sa fie ataaaat de tare!
Maine ajung acasa si va arat poze. Wink
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Wed Mar 30, 2011 9:21 am

a fost EPIC!am stat pana la 1 cand a plecat trupa(ba chiar am condus'o pe Simone la autocar:))).singuru care nu si'a facut aparitia a fost Coen,dar de la restul am poze si autografe Thumbs Up jump jump jump jump
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by LittlePhoenix Wed Mar 30, 2011 6:11 pm

aici gasiti poze Smile
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Rockeritza96 Fri Apr 01, 2011 9:26 pm

MaraTurunen wrote:a fost EPIC!am stat pana la 1 cand a plecat trupa(ba chiar am condus'o pe Simone la autocar:))).singuru care nu si'a facut aparitia a fost Coen,dar de la restul am poze si autografe Thumbs Up jump jump jump jump

Imi plac mult Epica, mi-am dorit sa vin dar din nou intervine distanta mare, iar anul acesta trebuia sa renunt la Epica pt a lua bilete la Tarja. Neutral Sper sa revina si Epica cat de curand la noi si sa fiu pe faza cand se pun biletele pt ca anul aceste eu aflasem doar luna trecuta de concert si deja aveam alte planuri facute. Crying or Very sad Oricum, ma bucur ca macar am reusit sa iau la Tarja biletele. boogie
Rockeritza96
Rockeritza96
Boy And The Ghost

Number of posts : 126
Age : 28
Location : Hunedoara
Registration date : 2011-03-13

http://www.iris-fancluboficial.ro

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by MaraTurunen Sun Apr 03, 2011 7:47 pm

Rockeritza96 wrote:
MaraTurunen wrote:a fost EPIC!am stat pana la 1 cand a plecat trupa(ba chiar am condus'o pe Simone la autocar:))).singuru care nu si'a facut aparitia a fost Coen,dar de la restul am poze si autografe Thumbs Up jump jump jump jump

Imi plac mult Epica, mi-am dorit sa vin dar din nou intervine distanta mare, iar anul acesta trebuia sa renunt la Epica pt a lua bilete la Tarja. Neutral Sper sa revina si Epica cat de curand la noi si sa fiu pe faza cand se pun biletele pt ca anul aceste eu aflasem doar luna trecuta de concert si deja aveam alte planuri facute. Crying or Very sad Oricum, ma bucur ca macar am reusit sa iau la Tarja biletele. boogie

am luat si eu pt artmania.ne vedem acolo
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Black Rainbow Mon Apr 25, 2011 12:56 pm

A fost chiar EPIC concertul, as usual!
Sper sa revina in Romania si sa devina mai cunoscuti si apreciati pe la noi... sunt minunati si ca muzicieni, dar si ca Oameni! I love you

Black Rainbow
Black Rainbow
I Walk Alone

Number of posts : 7
Registration date : 2011-04-25

Back to top Go down

Epica - Bucuresti, 29 martie Empty Re: Epica - Bucuresti, 29 martie

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum