Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce carti citim? Carti preferate

+37
Sahistul
White_Raven
ice_angel
Ancient reign
victor_uzum
kuolema
mywinterstorms
tarja.turunen37
OceanSoul
roxana_enache
Rain
Magnolia
diana17rock
serinia
SnakeCris
LittlePhoenix
LadyMoon
Winter Storm
Suomi_Rocks
Morphine
maria96
doulfe
zabine
cjal3x
hartia
angel_from_darkness_666
Sorana
ambrozi
Sylvanitoo
Chiticot
Black Pearl
MissSwan
Kinga
Lyris Youth
~SweetLittleWords~
Unia
october27
41 posters

Page 12 of 14 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Sat Nov 20, 2010 1:37 pm

A tale of two cities de Charles Dickens. Nu imi place la fel de mult ca David Copperfield sau Great expectations, dar e destul de frumoasa. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by White_Raven Thu Nov 25, 2010 7:47 pm

Dansatoarea de Kabuki de Sawako Ariyoshi :X:X
Despre fondatoarea teatrului Kabuki din Japonia.
White_Raven
White_Raven
Boy And The Ghost

Number of posts : 101
Age : 32
Location : Pitesti
Registration date : 2010-09-14

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Fri Dec 17, 2010 8:10 pm

In sfarsit am inceput sa citesc ceva de Mary Higgins Clark, de vreo 2-3 ani mi-am tot propus. Razz Pana acum am citit doar You Belong To Me si o parte din On The Street Where You Live si imi place destul de mult. Very Happy

Si mai urmeaza sa citesc si The Lost Symbol de Dan Brown (in sfarsit) si Hold Tight de Harlan Coben. Abia astept. bounce
Si am gasit si toata trilogia "Under the North Star" de Väinö Linna, pe care vroiam sa o citesc tot de foarte mult timp si sunt curioasa daca imi place. Very Happy

Cred ca renunt si ma mut direct la biblioteca, ar fi mult mai usor. :love:

.. Si inca nu am terminat cu Sookie Stackhouse, mai am cateva. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Fri Dec 17, 2010 11:09 pm

Am citit Imparatul Mustelor de William Golding, Prezenta de John Saul si acum citesc Oliver Twist. Very Happy
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Rain Tue Dec 28, 2010 11:23 am

Rain wrote:cartea asta Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Ultima-teorema.

Din păcate trebuie să termin întâi Enigma Otiliei, pe care o citesc pentru şcoala, ca să mă pot apuca de cartea aia.
hartia wrote:@ rain: despre ce e cartea?

Hartia, nu prea stiu inca despre ce ea cartea, m-a atras titlul. Dar am mai citit ceva de tipul ala si mi-am zis sa incerc, nu se poate sa nu-mi placa daca e vorba de ceva SF Razz
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Dec 28, 2010 2:17 pm

sincer, ma gandisem ca e ceva filosofic Razz
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Dec 28, 2010 2:20 pm

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Interp10 Very Happy i love it
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Rain Tue Dec 28, 2010 6:39 pm

hartia wrote:sincer, ma gandisem ca e ceva filosofic Razz
Nu cred sa fie. Nu pare ceva foarte profund, de altfel, am chef sa citesc o carte mai simpla unde sa urmaresc firul povestii si atat.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Tue Dec 28, 2010 10:12 pm

Mizerabilii de Victo Hugo. Mi-a trebuit mult curaj sa incep s-o citesc din moment ce sunt 3 volume gigantice. Shocked Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Dec 28, 2010 10:14 pm

^ felicitari. eu n-am nimic din curajul tau Razz
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Tue Dec 28, 2010 10:52 pm

LadyMoon wrote:Mizerabilii de Victo Hugo. Mi-a trebuit mult curaj sa incep s-o citesc din moment ce sunt 3 volume gigantice. Shocked Smile

Bravo. Very Happy Am citit-o si eu prin clasa a 8-a parca. Tot zic s-o recitesc, dpmdv e o lectura obligatorie. Razz
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Tue Dec 28, 2010 10:54 pm

MissSwan wrote: dpmdv e o lectura obligatorie. Razz

da, ma simt cu musca pe caciula, nu trebuie sa pui si tu sare pe rana Embarassed
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sat Jan 01, 2011 3:29 pm

Rain wrote:Nu mi se pare că arată dubios. Mie îmi place la nebunie, mereu mi-au plăcut mouse-urile astea colorate. Foloseşte-l sănătoasă Razz
Eu am primit o fustă, un puzzle cu castelul Bran, The Black album de la Metallica şi cartea asta Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Ultima-teorema.

Din păcate trebuie să termin întâi Enigma Otiliei, pe care o citesc pentru şcoala, ca să mă pot apuca de cartea aia.

Ai inceput-o deja? Sau ai mai citit si altele scrise de el? Te intreb pentru ca de mai mult timp am tot vrut sa citesc mai multe SF-uri, dar e destul de greu sa gasesc autori ale caror carti sa nu fie prea greu de inteles. Pentru ca habar nu am de nimic din fizica sau din alte chestii care nici nu stiu cum se numesc, si de exemplu am incercat sa citesc Ubik de Phillip K. Dick, dar a trebuit sa renunt. Si Arthur C. Clark e unul din autorii pe care vreau macar sa ii incerc, dar pe wikipedia scrie ca genul e "hard science fiction";
Hard science fiction is a category of science fiction characterized by an emphasis on scientific or technical detail, or on scientific accuracy, or on both.
Subiectele par foarte interesante, dar nu stiu cat de greu ar fi pentru mine sa le inteleg, si daca sunt multe parti pe care nu le inteleg nu prea are rost sa le mai citesc. Neutral
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Rain Sat Jan 01, 2011 4:03 pm

N-am inceput cartea aia inca, mai trebuie sa termin Enigma Otiliei si nu vreau sa amestec povestiile, dar am mai citit de Clarke Odiseea Spatiala 2010 si 2001 si mi-au placut foarte mult deci ma astept sa-mi placa si asta. o sa zic mai multe cand dupa ce o citesc. Razz
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Sat Jan 01, 2011 4:27 pm

Autorul meu preferat de SF e Asimov, si Phillip K Dik urmeaza. Acum citesc "Substanta M" a lui Phillip K Dick si trebuie sa spun ca imi place f mult.

Cat despre cartea aia pe care ai primit-o, am vazut-o si eu in librarii si chiar m-am gandit sa o iau. Dupa ce o citesti, ai putea sa imi zici cum a fost.
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty gewg

Post by Unia Sat Jan 01, 2011 4:56 pm

^Si nu a fost prea complicat Phillip K. Dick? La inceput a fost ok, dar peste un timp era prea derutant si nu intelegeam nici daca citeam de mai multe ori, dar poate daca as fi terminat-o intelegeam cand ajungeam la alta parte.. scratch

Cele cu Odiseea spatiala par foarte interesante, stiu ca de mult vroiam sa le citesc.

Oricum trebuie sa ma duc saptamana asta la biblioteca, si o sa iau si ceva de Clarke, sau poate Asimov, ca sunt sigura ca le-am vazut deja, si de data asta nu ma mai dau batuta pana nu ajung la sfarsit. Razz

Edit: Am mutat posturile aici.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Tue Jan 25, 2011 4:01 pm

Am citit in sfarsit Shutter Island, de cand am vazut filmul am tot vrut sa o citesc, eram curioasa ce cred dupa ce o citesc. Speram ca era mai clar in carte, dar e la fel de derutant. Si tot cred ca Teddy nu era nebun.

Si in sfarsit am gasit The Girl with The Dragon Tattoo de Stieg Larsson la biblioteca, si am mai luat si Disclosure de Michael Crichton si Mystic River de Dennis Lehane. Very Happy
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LittlePhoenix Tue Jan 25, 2011 6:27 pm

Am inceput sa citesc The Dragons Of Eden de Carl Sagan.Pana acum imi place foarte mult,desi sunt la inceput. I love you
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Tue Jan 25, 2011 6:38 pm

Eu m-am apucat de North & South de Elizabeth Gaskell, o scriitoare britanica contemporana surorilor Bronte. Am vazut ecranizarea de vreo 4 ori deja, dar nu si-a pierdut din farmec. :love:
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Thu Feb 10, 2011 10:16 pm

Tocmai am terminat Dracula de Bram Stoker. Ma asteptam la mai multa actiune, dar mi-a placut s-o citesc. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Ancient reign Sun Feb 13, 2011 6:23 pm

Am primit Cimitirul din Praga de ziua mea ! :love: De abia astept sa-l incep.Momentan am de citit niste carti pentru scoala
Ultimele carti citite sunt:
Shining
Legiunea blestematilor
Crima si pedeapsa ( genial )
Si,inafara de Cimitirul din Praga,de Umberto Eco,mi-am mai cumparat cateva carti interesante pe care de abia astept sa le citesc

Ancient reign
The Reign

Number of posts : 44
Age : 31
Location : TIMISOARA
Registration date : 2010-07-06

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Thu Apr 07, 2011 11:16 pm

Am citit in ultimul timp 2 carti de Douglas Preston si Lincoln Child: "The Ice Limit" si "Riptide". Mi-au placut amandoua, sunt destul de diferite de ce citesc in general, dar foarte interesante. Very Happy
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Mon May 02, 2011 5:38 pm

Am recitit (pentru a nu stiu cata oara, prima in engleza) Memoirs of a Geisha de Arthur Golden, una din cartile mele preferate. N-am cuvinte sa descriu cat de frumoasa poate fi. :love:

Acum m-am apucat de Little Women & Good Wives de Louisa May Alcott. O poveste frumoasa, asa un fel de Pride & Prejudice a literaturii americane.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Mon May 30, 2011 10:44 pm

Am inceput sa citesc cartile care au aparut in "seria neagra" de la editura Trei, 10 thrillere scrise de autori din Suedia, Norvegia si Islanda. Am terminat "Printesa ghetii" de Camilla Lackberg, care mi s-a parut ok, dar nimic special, si "Explozii in Stockholm" de Liza Marklund. Am mai citit inainte "The Postcard Killers", pe care a scris-o cu James Patterson, dar din pacate el a devenit deja un brand, pentru ca e prea cunoscut in America si publica cel putin vreo 6 carti pe an impreuna cu alti autori, si atunci (cel putin in opinia mea), in ultimul timp nu mai sunt atat de bune. Asa ca nu ma asteptam la prea mult, dar pana la urma mi-a placut mai mult decat crezusem, desi nu va fi preferata mea. Razz Acum citesc "Eroare judiciara" de Anne Holt, si acum vreo 2 ani am mai citit si "ecouri de dincolo de moarte" de Johan Theorin, care e a 7a in colectie, dar nu imi amintesc prea mult din ea, decat ca mi-a placut destul de mult.
Oricum e interesanta colectia asta, pentru ca eu de obicei citesc mai mult autori americani. Very Happy
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Mon May 30, 2011 10:53 pm

M-am reapucat si eu de seria True Blood, am citit Dead and Gone, a 9-a carte (dupa ce le-am recitit pe primele 8 pt ca au trecut 2 ani de la prima lectura), dupa ce ma intorc in Suedia trebuie sa citesc si 10-11 si volumul de nuvele. M-a reapucat pasiunea pt seria asta. Razz Mi-a placut DaG, desi nu la fel de mult ca 4 si 7, dar a fost oricum una dintre cele mai reusite din serie.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 12 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 12 of 14 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum