Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Citate celebre/ motto

+16
Magnolia
roxana_enache
kuolema
Midnight.shadow
MissSwan
SnakeCris
Suomi_Rocks
hartia
NothingTheKiD
Morphine
maria96
doulfe
Annah
stefan_mihalea
Unia
ambrozi
20 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Rain Fri Oct 30, 2009 4:13 pm

Mai nou imi place acesta:
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere."
Albert Einstein
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Fri Oct 30, 2009 4:29 pm

Eu, mai nou, sunt moarta dupa citatele lui Salvador Dali. Laughing

⭐ La varsta de sase ani, vroiam sa fiu bucatar. La sapte ani, vroiam sa fiu Napoleon. Si ambitiile mele au crescut in mod constant de atunci incoace.
•Societatile democratice sunt incapabile sa publice asemenea revelatii fulgeratoare cum sunt eu obisnuit sa produc.
•Nu-ti fa griji cum sa fii modern. Din pacate, sa fii modern este singurul lucru care, orice ai face, nu-l poti evita.
•Desenul reprezintă sinceritatea din artă. Nu este posibil să trişezi. Este ori bun ori rău.
⭐ In fiecare dimineata cand ma trezesc, experimentez din nou placerea suprema: aceea de a fi Salvador Dali.
⭐ Nu-ti fie frica de perfectiune: n-o s-o atingi niciodata.
•Nu pictez un portret care să arate ca subiectul, mai degraba persoana respectivă ajunge să fie ca şi portretul pe care i l-am facut.
•Nu consum droguri. Eu sunt droguri.
•Am o gandire Daliniana: singurul lucru de care nu se va satura lumea niciodata sunt lucrurile scandaloase.
•Am asezat uratenia la mine pe genunchi, si aproape imediat m-am plictisit de ea.
•Pentru a obtine respect durabil in societate este important sa ai un talent deosebit. Atunci, poti sa-i tragi un sut in prohab societatii pe care o iubesti, inca din tinerete. Dupa aceea, fii snob.
•Doar bunul gust are puterea de a steriliza si este intotdeauna primul handicap contra unei creativitati functionare.
•Greselile au mereu o natura aproape sacra. Nu incercati sa le corectati niciodata. Din contra: rationalizati-le, intelegeti-le in profunzime. Dupa aceea doar va fi posibil sa le sublimati.
⭐ Nu eu sunt bufonul, ci societatea monstruos de cinică şi naiv de inconştientă care pretinde că este serioasă numai pentru a-şi ascunde mai bine nebunia. Eu, în schimb - nu sunt nebun.
•Picasso este pictor - sunt şi eu. Picasso este spaniol - sunt şi eu. Picasso este comunist - nici eu nu sunt.
⭐ Dacă vei juca rolul unui geniu vei deveni unul.
⭐ Este ori uşor, ori imposibil.
•Televiziunea este o pubelă de lux.
⭐ În copilărie atât de mult m-am crezut geniu, încât până la urmă am şi ajuns.
⭐ Singura diferenta dintre mine si un nebun este ca eu nu sunt nebun.


Last edited by suomi_rocks on Mon Nov 23, 2009 9:30 pm; edited 1 time in total
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by hartia Sat Nov 14, 2009 1:55 am

cele zece porunci scrise de octavian paler:
1. sa astepti oricat.
2. sa astepti orice.
3. sa nu-ti amintesti, in schimb, orice. nu sunt bune decat amintirile care te ajuta sa traiesti in prezent.
4. sa nu numeri zilele.
5. sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie, chiar daca dureaza toata viata.
6. repeta ca nu exista pustiu. exista doar incapacitatea noastra de a umple golul in care traim.
7. nu pune in aceeasi oala si rugaciunea si pe dumnezeu. rugaciunea este uneori o forma de a spera a celui ce nu indrazneste sa spere singur.
8. daca gandul asta te ajuta, nu cauta sa recunosti ca speri neavand altceva mai bun de facut sau chiar pentru a te feri de urmarile faptului ca nu faci nimic.
9. binecuanteaza ocazia de a-ti apartine in intregime. singuratatea e o tarfa care nu te invinuieste ca esti egoist.
10. aminteste-ti ca paradisul a fost, aproape sigur, intr-o grota.

din "viata pe un peron" ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by OceanSoul Sat Nov 21, 2009 5:11 pm

ah,cat imi place acest citat,e dintr-o carte veche,nu mai stiu autorul,dar e chiar super :love:
Iubirea nu inseamna declaratii de dragoste si saruturi,iubirea e un sentiment neinteles de catre oameni,ne este sortit sa iubim,orice am face,daca iubesti o femeie,sacrifica-te pentru ea,nu o lasa singura in intuneric
e chiar super citatul,acum daca as sti autorul :hair:
OceanSoul
OceanSoul
My Little Phoenix

Number of posts : 70
Age : 33
Location : Napoli
Registration date : 2009-11-15

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by maria96 Sun Nov 22, 2009 2:01 pm

OceanSoul wrote:ah,cat imi place acest citat,e dintr-o carte veche,nu mai stiu autorul,dar e chiar super :love:
Iubirea nu inseamna declaratii de dragoste si saruturi,iubirea e un sentiment neinteles de catre oameni,ne este sortit sa iubim,orice am face,daca iubesti o femeie,sacrifica-te pentru ea,nu o lasa singura in intuneric
e chiar super citatul,acum daca as sti autorul :hair:
stiu citatul,e din "Indicile Vietii II"
vai cat iubesc cartea aia,in special capitolul despre dragoste
Rolling Eyes
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Rain Sun Nov 22, 2009 9:59 pm

⭐ "Sinceritatea nu inseamna sa spui tot ceea ce gandesti, ci sa gandesti tot ce spui". Nu mai stiu exact cine a spus asta, dar imi place Razz
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Mon Nov 23, 2009 9:10 pm

Magnolia wrote:EU nu prea am citate si motto-uri dar ador: "I sure got my feathers burnt but I'm stronger than the flames." Very Happy
Si eu. Mr. Green

Daca vrei citate ale unui narcisist, atunci Salvador Dali e omul tau. Laughing

In fiecare dimineata cand ma trezesc, experimentez din nou placerea suprema: aceea de a fi Salvador Dali.
Luati-ma, eu sunt drogul; luati-ma, eu sunt halucinogenul.
Nu consum droguri. Eu sunt droguri.
Totusi, in cazul unor genii ca mine si ca Picasso, frumosul-urat si uratul-frumos pot fi de natura angelica.
In copilarie atat de mult m-am crezut geniu, incat pana la urma am si ajuns.


A, si a doua cartea a sa biografica s-a numit, deloc modest, Jurnalul unui geniu. Laughing
Presupun ca ai vazut si la TV, dar el vorbea despre el la persoana a III-a, cu apelativul "divinul Dali".
Cred ca dragostea asta de sine o depaseste, cu greu totusi, chiar si pe a lui Wishmaster. Razz
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Magnolia Mon Nov 23, 2009 9:15 pm

^Sunt mortale. Laughing Cred ca am vazut o expozitie de-a lui. Cred. scratch Ai dreptate, nici chiar Wishmaster il intrece. Razz
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Mon Nov 23, 2009 9:33 pm

Le ador. Laughing (am mai postat cateva mai sus)
Si inca alte cateva, "geniale":

•Secretul influentei mele a fost mereu ca ea a fost secreta.
•Razboaiele nu au facut rau nimanui niciodata, cu exceptia oamenilor care au murit in ele.
•Sunt zile in care ma gandesc ca voi muri din supradoza de satisfactie.
•Primul barbat care a comparat obrajii unei femei cu trandafirii a fost, evident, un poet. Primul barbat care a repetat comparatia a fost, cel mai probabil, un idiot. :rofl:
•Placandu-mi banii asa cum imi plac mie, devin nici mai mult nici mai putin decat mysticism. Banii sunt o glorie.
•De fapt, este o singura diferenta intre un nebun si mine. Nebunul crede ca este sanatos. Eu stiu ca sunt nebun.
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Magnolia Mon Nov 23, 2009 9:35 pm

Imi place mult cea cu nebunul. Laughing
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Rain Thu May 06, 2010 7:44 pm

"Light thinks it travels faster than anything but it's wrong. No matter how fast the light travels, it finds the darkness has always got there first and it's waiting for it." Terry Pratchet

Ador pur si simplu citatul asta...Nu stiu de ce, dar imi place la nebunie.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Thu Jun 24, 2010 11:27 am

"Timpului… nu-i tremură niciodată mâinile. Îşi plimbă încet bisturiul pe feţele noastre ca un criminal în serie îndrăgostit de arta sa." happy4

"Love can be like poetry of demons. Or maybe God loves complex irony."

"Love sounds familiar, but the emotion escapes me." (motto Laughing )


Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by hartia Wed Jun 30, 2010 6:51 pm

`De ce iubim, intotdeauna, cu pasiune? - fiindca aceasta ne face foarte fericiti; de ce trebuie sa o marturisim sincer? - fiindca aceasta il face fericit pe celalalt; de ce trebuie sa cautam sa dovedim aceasta, chiar cu pretul sacrificiului? - pentru a ne da puterea sa speram ca, numai in felul acesta, omenirea va izbuti, intr-o buna zi, sa-si lepede cel mai marsav pacat - egoismul brutal.` (Panait Istrati)
`Este posibila iubirea vesnica, cu o singura conditie: sa fie suficient de intensa, purificata de accidental, de memorie, nuanta si amanunt, de toate elementele prea concrete care au determinat-o, pentru ca astfel ea sa se inscrie, fara efort, in modelul cel mai pur si transfigurator al dragostei.` (Alexandru Ivasciuc).
`Sunt indragostit. E-un paradisiac curcubeu/ deasupra lumii sufletului meu.` (Nicolae Labis)
`Dragostea sublima si adevarata este un sentiment divin, transfigurator, complex, al carui factor esential este duiosia. In dragoste trebuie sa existe un sentiment de daruire, o dorinta de a proteja, un imbold de a face bine si de a procura placere si fericire - o lipsa deplina de egoism.` ( W. Somerset Maugham)
`Cand iubesti intens si transfigurator si transfigurezi fiinta iubita, nu exista nimic mai frumos decat sa dai, sa dai mereu, tot, tot, viata, gandurile, trupul, tot ce ai, sa simti ca mereu dai si sa fii gata sa risti totul pentru a da si mai mult.` (Guy de Maupassant)
`Iubirea…o pasiune, o flacara divina, purtand in ea, indiferent de este durabila sau nu - ca si propria noastra conditie umana - si, fericire, si viata.` (G. Meredith)
`Indragostitul, cand dragostea-l copleseste,/ iubeste si transfigureaza cusurul fiintei ce-o iubeste.` (Moliere)
`Cat de sarac si nefericit este acela care nu poate sa spuna: `Sunt beat, mai mereu, de vinul cel tare al iubirii`,/ Cum poate el sa simta in zori uimirea firii/ si noaptea vraja sfanta a clarului de luna?` (Omar Khayyam)
`Chiar daca as putea vorbi in multe limbi omenesti si in cele ingeresti si n-as avea deloc dragoste, as fi ca o arama sunatoare sau ca un chimval zanganitor. Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta, chiar daca as avea toata credinta, asa incat sa pot sa mut si muntii din loc si daca n-as avea deloc dragoste, nu as fi nimic.
Dragostea este indelung rabdatoare; ea este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie; nu este suspicioasa; nu se poarta necuviincios; nu cauta folosul sau; nu se manie; nu se gandeste la rau; nu se bucura de nelegiuire; ci se bucura cat mai des de adevar, bine si frumos; acopera totul, crede in tot ceea ce este bun, divin si elevat, nadajduieste si crede in tot ceea ce este adevarat si binefacator, sufera totul cu smerenie. Dragostea este ceva tainic si dumnezeiesc si tocmai de aceea nu va pieri niciodata. Proorocirile se vor sfarsi, limbile vor inceta, cunoasterea va avea sfarsit, insa dragostea va ramane mereu nesfarsita. Caci, daca acum cunoastem in parte si proorocim in parte, atunci cand cu ajutorul dragostei vom ajunge la desavarsire, acest `in parte` se va sfarsi.
Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; cand m-am facut om mare, am lepadat de tot ce era copilaresc Acum, datorita ignorantei, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci (cand vom fi pe deplin uniti cu Dumnezeu Tatal (n.n.)) vom vedea fata in fata. Acum cunosc in parte; dar atunci voi cunoaste pe deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin. Acum dar, raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea`. (Pavel - `Corinteni`, 13).

sursa: http://www.studentie.ro/campus/ETERNA_ENIGMA_DRAGOSTEA___CITATE_DESPRE_IUBIRE/c-233-a-46377
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Fri Jul 09, 2010 4:04 pm

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right? (Charles M. Schulz) Razz
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by hartia Tue Jul 27, 2010 6:22 pm

"Ramas-bun.
Ma numesc numai Lorelei.
Legenda spune ca am ucis.
Anii mei tineri au sunat a cantec, dar am trecut pe langa el cu dragoste de mana si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear.
Mi-e sufletul ca tufisul Paiurului pe coasta Marii Negre: numai ghimpi curbi ce-au incununat odata fruntea lui Hristos."

provocare: din ce carte e scos citatul? whistle
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by kuolema Tue Jul 27, 2010 11:41 pm

hartia wrote:"Ramas-bun.
Ma numesc numai Lorelei.
Legenda spune ca am ucis.
Anii mei tineri au sunat a cantec, dar am trecut pe langa el cu dragoste de mana si am ramas cu mana intinsa ca a regelui Lear.
Mi-e sufletul ca tufisul Paiurului pe coasta Marii Negre: numai ghimpi curbi ce-au incununat odata fruntea lui Hristos."

provocare: din ce carte e scos citatul? whistle

Ionel Teodoreanu - Lorelei..cred Razz
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by hartia Wed Jul 28, 2010 8:30 am

was it that obvious? Laughing daca scoteam numele iti mai dadeai seama? Razz
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by kuolema Wed Jul 28, 2010 8:33 am

poate nu...nu stiu, Interest
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by LadyMoon Wed Jul 28, 2010 12:55 pm

N-am fost destul de rapida, dar mi-am dat seama de la "dar a trecut pe langa el cu dragostea de mana", numai partea asta am retinut-o cand am citit cartea. Ca scria acolo Lorelei, bineinteles ca nu m-a dus capu'. Laughing
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Suomi_Rocks Thu Aug 19, 2010 8:56 am

hartia wrote:was it that obvious? Laughing daca scoteam numele iti mai dadeai seama? Razz
Eu îmi dădeam seama, că am citit scrisorile alea de 10 ori fiecare. Laughing Iar "I am Lorelei - The story goes that I killed" am avut odată ca..nu mai ştiu ca ce, dar ştiu că folosisem chestia asta într-un timp. Mr. Green

Ah, păcat că nu eram aici când ai postat, ca să mă dau mare. Razz
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Chagrin Sat Dec 31, 2011 7:30 pm

kuolema wrote:motto-ul meu : "Cine se trezeste de dimineata...casca toata ziua" Wink

asta e cea mai tare :rofl:
Chagrin
Chagrin
Boy And The Ghost

Number of posts : 188
Age : 33
Location : in the sheltering shade of the forest...
Registration date : 2011-10-14

Back to top Go down

Citate celebre/ motto - Page 2 Empty Re: Citate celebre/ motto

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum