Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

+44
nightrose
Nemesis Meremin
Lu'
Chagrin
Sahistul
Rockeritza96
MaraTurunen
ice_angel
Ancient reign
Lapland
victor_uzum
Immortal_dark_rose
OceanSoul
roxana_enache
Suomi_Rocks
Magnolia
Rain
serinia
kuolema
ernobius
LittlePhoenix
diana17rock
wildchild
LadyMoon
Winter Storm
Morphine
Syrius
SnakeCris
maria96
doulfe
zabine
hartia
Mugur de fluier
Annah
Sorana
ambrozi
Chiticot
Sylvanitoo
Kinga
~SweetLittleWords~
Unia
MissSwan
october27
Black Pearl
48 posters

Page 7 of 20 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next

Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Mon Jan 04, 2010 12:23 pm

Kinga wrote:M-am uitat la Avatar. Cred ca acest film merita de vazut macar o data!
Filmul merita vazut, fara nicio indoiala! 8.7 pe IMDb il recomanda, cu siguranta.

M-au durut putin, ochii, de la ochelarii pentru 3D, dar a fost o experienta foarte tare! Filmul e original, desi e plin de clisee. Iar efectele speciale sunt excelente! Cred ca la IMAX se vede super!

Apropos!... M-am indragostit de Neytiri!... Embarassed

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Neytir10

alias Zoe Saldana

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Zoe-sa10

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by doulfe Mon Jan 04, 2010 2:14 pm

Să mă scuze fanii Avatar, dar:

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 JmRmb
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Mon Jan 04, 2010 2:40 pm

^ :rofl:

Asa e! Am simtit similaritatile inca de atunci! Daca nu ma insel, inclusiv limbajul e foarte apropiat, daca nu identic, cu cel al indienilor Nord-Americani.

Eu n-am laudat filmul pentru originalitatea subiectului, destul de pueril si plin de clisee de altfel, ci pentru efectele speciale excelente si pentru imaginatia designer-ilor :clap:

Asa ca suntem pe aceeasi lungime de unda. Ba, daca stau bine sa ma gandesc, tu ai iesit chiar avantajata, ca l-ai vazut la IMAX :clap:

[Update] Fug sa-ti citesc blogu', ca de Sarbatori am ramas in urma... Mr. Green Happy New Year!... cheers Kippis

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by doulfe Mon Jan 04, 2010 3:02 pm

Ca tehnologie este jos pălăria! O plăcere să-l vezi. Şi nu pot să zic că subiectul mă stresează, doar mi-a plăcut Pocahontas :rofl: . Iar clişeele americane mă relaxează când n-am chef de filme greoaie. Frumos la IMAX, dar n-am să-l vizitez prea des. E scump.

Am văzut şi Sherlock Holmes care e cam greoi. Dar frumos. De data asta nu au mai fost clişee americane, ci clişee Guy Ritchie-istice.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Suomi_Rocks Mon Jan 04, 2010 9:24 pm

Doar ce mi-a recomandat cineva filmul finlandez Talvisota (The Winter War). Mr. Green Este mai vechi dar cred ca va merita, macar e in finlandeza si am gasit si subtitrari in romana.

The dramatic story of the winter of 1939-1940, when Finland defended herself against overwhelming odds during an attack by the Soviet Army. The historic battle has come to be known as the Finnish Miracle. I love you

EDIT: Acum mi-am amintit ca aceeasi persoana mi-a mai spus si de o replica dintr-un film, Sleuth, care mi-a placut foarte mult si mi se pare foarte sugestiva: "A Karelian goddess, her golden hair smells of pine, her cobalt eyes hide the secret forest pools of Finlandia" (un lord isi descria *ehem* amanta finlandeza).
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Unia Mon Jan 04, 2010 9:41 pm

^Pare interesant, de asta nu am auzit. Mr. Green Dar in curand ma uit la "Tuntematon Sotilas" (The Unknown Soldier), bine ca mi-ai amintit de el. Razz

A, si despre Jennifer's Body.. Am vazut mai demult trailerul dar nu stiu ce sa zic, pe de o parte pare interesant dar nu stiu de ce imi aminteste de The Unborn, care nu mi-a placut deloc. scratch Le-a vazut cineva pe amandoua?
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Suomi_Rocks Mon Jan 04, 2010 9:53 pm

Unia wrote:Le-a vazut cineva pe amandoua?
Eu. Laughing Nu mi s-a parut ca seamana totusi.
Cred ca poti sa te uiti daca vrei sa razi putin. In afara de cateva scene cu sange, in care tipa posedata de demon mananca niste tipi, nu este foarte infricosator. Laughing

O sa caut si eu Tuntematon Sotilas, cu cat mai multe filme finlandeze, cu atat mai bine. Totul e sa gasesc timp cand sa le vad pe toate, ca de obicei cam aman vizionarea filmelor... Mr. Green
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Unia Mon Jan 04, 2010 11:01 pm

Pai The Unborn nu mi-a placut pentru ca nu a fost infricosator si povestea era prea aiurea. Mai ales partea cu exorcizarea aia. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Suomi_Rocks Tue Jan 05, 2010 2:49 pm

@Unia: Nici mie nu mi s-a parut infricosator deloc (cred ca singurul moment in care am tresarit a fost acela cand spiritul baietelului a iesit din dulapul ala din baie, pentru ca era sonorul dat foarte tare Laughing ). Cred ca doar ideea de baza a filmului a fost buna. Dezvoltarea ei si realizarea lasa cam mult de dorit. Razz
Iar scenele cu exorcizarea au fost chiar aiurea. Acolo am ras cu lacrimi. Laughing
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by doulfe Tue Jan 05, 2010 4:47 pm

crazzycat wrote:How about Amelie?
:love:
Wishmaster1992 wrote:
ernobius wrote:Multe, de exemplu trilogia Hannibal Smile dar si Hannibal Rising
as spus cineva de Hannibal??? acum citeva minute am terminat de privit filmul SILENCE OF THE LAMBS.... super tare... pe maine mi-am rezervat si restul filmelor cu Hannibal...
Restul nici nu se compară. Dacă The Silence of the Lambs e o capodoperă, pe restul îndrăznesc să le categorisesc la filme horror slabe, cu toate că îi au pe Anthony Hopkins, Julianne Moore (Hannibal) sau Edward Norton (Red Dragon). Nu sunt ei cei mai străluciţi actori, dar aveam pretenţii. Na, mai greşeşte omul. Jodie Foster şi-a demonstrat superioritatea când a refuzat să continue. La Hannibal Rising nici n-am avut curaj să mă uit... Însă pentru fanii înrăiţi ai personajului Hannibal, există o interpretare mai veche a romanului Red Dragon, şi anume Manhunter, cu Brian Cox în rolul lui Hannibal.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Tue Jan 05, 2010 5:01 pm

Nu stiu daca v-am mai spus, dar filmul meu preferat, all time, este FORREST GUMP. O suma de simboluri, mesaje si metafore stralucit inchegate intr-o capodopera de film!...

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Forres10

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Tue Jan 05, 2010 5:04 pm

doulfe wrote: Şi nu pot să zic că subiectul mă stresează, doar mi-a plăcut Pocahontas :rofl:
Am impresia ca nici de Dances With the Wolves nu-i prea departe Avatar (strict ca subiect si colectie de clisee)... Am I right?!... Razz

Tarja You;ll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by doulfe Tue Jan 05, 2010 7:37 pm

victor_uzum wrote:
doulfe wrote: Şi nu pot să zic că subiectul mă stresează, doar mi-a plăcut Pocahontas :rofl:
Am impresia ca nici de Dances With the Wolves nu-i prea departe Avatar (strict ca subiect si colectie de clisee)... Am I right?!... Razz
Dances With the Wolves m-a impresionat atât de mult, că mi s-a şters complet din memorie :rofl: Parcă, vag, îmi aduc aminte că protagonistul se dă de partea pieilor roşii (aberez?), dar parcă nu copiază cu atâta neruşinare scenariul Pocahontas. Aşa, putem să aducem în discuţie şi The Last Samurai.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by LadyMoon Tue Jan 05, 2010 8:11 pm

Am vazut Forrest Gump, am citit si cartea, care mi-a placut, desi a fost cam SF la anumite parti. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Kinga Tue Jan 05, 2010 8:39 pm

^Si pe mine mi-a amintit Avatar de Pocahontas. Inca din momentul in care a aparut Neyriti. xD


Acum 8 ani, sau ceva de genul am fazut un film foarte fain in TV. (Ciudat ca la vremea acela deja imi placeau filme de astea Razz)
Deserto di Fouco (cu Anthony Delon).

Tema filmului:
Spoiler:
Avea 3 parti, dar numai ultimele 2 am vazut din el. Si acum, zilele trecute am vazut tot filmul din nou. I love you Pacat ca nu e un film foarte cunoscut, pentru ca dupa parerea mea e foarte bun!

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Wed Jan 06, 2010 11:31 am

doulfe wrote:
victor_uzum wrote:Am impresia ca nici de Dances With the Wolves nu-i prea departe Avatar (strict ca subiect si colectie de clisee)... Am I right?!... Razz

Dances With the Wolves
m-a impresionat atât de mult, că mi s-a şters complet din memorie :rofl: Parcă, vag, îmi aduc aminte că protagonistul se dă de partea pieilor roşii (aberez?), dar parcă nu copiază cu atâta neruşinare scenariul Pocahontas. Aşa, putem să aducem în discuţie şi The Last Samurai.
Ia uite ce gasii pe Net (in LA Times):

James Cameron Admits Avatar Is Dances With Wolves In Space He says Avatar may seem familiar — but there are twists you won't see coming.

Asked whether Avatar is a "classic going native film," in the style of At Play In The Fields Of The Lord, James Cameron responds that APITFOTL was one of the videos he used for reference. Then the reporter goes even further and asks if Avatar is similar to Dances With Wolves, since it's about "a battered military man who finds something pure in an endangered tribal culture", Cameron responds:

Yes, exactly, it is very much like that. You see the same theme in "At Play in the Fields of the Lord" and also "The Emerald Forest," which maybe thematically isn't that connected but it did have that clash of civilizations or of cultures. That was another reference point for me. There was some beautiful stuff in that film. I just gathered all this stuff in and then you look at it through the lens of science fiction and it comes out looking very different but is still recognizable in a universal story way. It's almost comfortable for the audience – "I know what kind of tale this is." They're not just sitting there scratching their heads, they're enjoying it and being taken along. And we still have turns and surprises in it, too, things you don't see coming. But the idea that you feel like you are in a classic story, a story that could have been shaped by Rudyard Kipling or Edgar Rice Burroughs.

He also says that the motion-capture software is so close to the actors' real performances, he wants to call it "emotion capture" instead of "motion capture." And that's what still astonishes him, more than the floating mountains and thousand-foot trees.

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by doulfe Wed Jan 06, 2010 1:12 pm

@victor - OK, am să revăd DWW ca să mă conving (l-am văzut când era mică). Poate îl văd chiar în seara asta dacă nu pic în freză de somn după serviciu Laughing
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Wed Jan 06, 2010 1:22 pm

doulfe wrote:@victor - OK, am să revăd DWW ca să mă conving (l-am văzut când era mică). Poate îl văd chiar în seara asta dacă nu pic în freză de somn după serviciu Laughing
Ok Very Happy Enjoy it! Pacat ca nu erau ochelari 3D si la vremea aceea!... Razz

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Renato10

[Edit] Ce-i cu caciulita?!... Unde-a disparut? Traditia cerea s-o porti pana de Boboteaza Razz Pesemne ca e cald rau la voi in birou... Stiu, din proprie experienta (ce lupte dau cu astia, sa deschida geamurile, sa intre un pic de aer oxigenat!...) :hair:

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Wed Jan 06, 2010 4:42 pm

http://voxpublica.realitatea.net/popcult/avatar-un-film-slabut-dar-un-desen-animat-superb-23453.html

Seamana cu cronica Sabinei, numai ca autoarea n-a observat similaritati cu alte filme... Razz

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by ambrozi Fri Jan 08, 2010 10:03 pm

am vazut avatar la cinema.....sucks
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Tue Jan 26, 2010 1:28 pm

Am ajuns, ieri, obligat-fortat, benevol-obligatoriu Razz sa vad Did You Hear About the Morgans? cu Sarah Jessica Parker si Hugh Grant...

Filmul e slab, scenariul e de doi lei, prestatia lui Grant e pe alocuri fortat comica. Pare un film facut intre doua zboruri de avion, sau in pauzele de filmare de la filme mai importante, dar pe Sarah Jessica Parker o iubesc in orice film, asa ca n-a fost chiar o seara pierduta... Razz

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Magnolia Tue Jan 26, 2010 1:50 pm

Sense and Sensibilty dupa cartea de jane Austen. Mi-a placut mult de tot. Very Happy
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by victor_uzum Tue Jan 26, 2010 2:57 pm

Wishmaster1992 wrote:Alvin and the chipmunks 2
E cu karate?... :rofl:

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Magnolia Wed Jan 27, 2010 9:30 am

Chicago...pentru a treia oara Rolling Eyes ca de obicei, mi-a placut, film bestial. Very Happy
Si Richard Gere e... Angel 2 Laughing
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by maria96 Wed Feb 03, 2010 2:30 pm

Intalnire cu Spartanii....eu am ras cu lacrimi! :rofl:
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Ce filme ati mai vazut? Filme preferate - Page 7 Empty Re: Ce filme ati mai vazut? Filme preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 7 of 20 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum