Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rock River Festival

5 posters

Go down

Rock River Festival Empty Rock River Festival

Post by Black_Kitty Thu May 21, 2009 4:02 pm

Nu vad un topic despre acest festival, asa ca m-am gandit sa-l deschid eu Smile
Iata detaliile:

Prezentare eveniment

Rock River Festival este conceput in maniera de a culege ce este mai bun din rockul underground din Romania, bineinteles referitor la trupe. Scopul evenimentului este acela de a aduna motivat rockerii din toata tara intr-un singur loc, iar ca locatie am ales Cernavoda. Zona festivalului este o peninsula formata din malul drept al fluviului Dunarea si malul drept al Canalului navigabil Dunare-Marea Neagra. Zona este nepopulata dand aspect de salbaticie prin simplul motiv ca este lasata in voia naturii. Principiul de baza al evenimentului este acela de a nu se percepe taxe de intrare sau participare, Primaria Orasului Cernavoda finantand o parte din costurile organizatorice cum ar fi; decontare transport trupe, energie electrica, amenajare zona, toalete ecologice, mentenanta privind ordinea publica, salvare si pompieri.

Rock River Festival nu este un concurs sau un concert, evenimentul este doar un motiv ca trupele de underground care au potential sa poata avea posibilitatea de a canta pe scena unui festival, iar publicul sa cunoasca aceste trupe, avand in vedere ca vor fi oameni din toata tara, televiziuni care vor face cunoscut acest lucru indiferent ca va fi o simpla stire sau reportaj ori emisiune. Important la ora actuala este simplul fapt ca va trebui sa fie cunoscut acest eveniment chiar dupa ce va avea loc.

Festivalul va avea loc in luna iulie (10-11-12) 2009, deschiderea oficiala a evenimentului fiind pe data de 10 Iulie 2009.Festivalul dedicat trupelor de underground rock va fi desfasurat pe o perioada de 3 zile. Evenimentul propriu-zis va incepe incepand cu orele 19:00 in prima zi, iar in celelalte zile incepand cu orele 16:00.

Referitor la prima zi de festival, alternanta genurilor va fi in ordine crescatoare a duritatii genurilor de muzica rock, incepandu-se cu un alternativ, tinzand spre genurile mai agresive din rock, respectiv, hardcore, symphonic death metal, death metal, black metal. Pentru buna desfasurare a evenimentului, organizatorii vor structura zilele de festival in functie de vechimea, experienta si numele fiecarei trupe.

In celelate doua zile de festival, deschiderea scenei va fi la orele 16:00, motivul explicit ar fi urmatorul: sunt multe trupe ce doresc aparitia pe o scena indiferent de amploarea festivalului, exista trupe de alternativ, indie sau pop rock care sunt mai putin agresive si li se va oferi posibilitatea de prestatie live, chiar daca publicul la acea ora o sa fie unul mai restrans, insa la nivel de public sunt oameni interesati si de acest gen de muzica mai lejer. Un alt motiv de deschidere al scenei ar fi acela ca la acea ora destul de devreme, publicul nu este chiar atat de dispus sa asculte muzica agresiva. La fel ca si in prima seara structura evenimentului va inainta in agresivitate de genuri muzicale, tinandu-se seama de vechimea, experienta, numele si imaginea formata de fiecare trupa.

Ca un mic amendament bine de retinut va fi acela ca in zona de campare a corturilor, unde va trebui asiurat iluminatul nocturn, este posibil sa fie o taxa de cort, nu de persoana incepand undeva pe la 5 lei pe zi sau 10 lei pe toate 3 zile de eveniment. Din costul de campare asigurandu-se consumabilele, mentenata vis-a-vis de iluminatul nocturn, ba chiar mai mult siguranta lucrurilor personale, eventual un gard de delimitare a zonei de campare.

Pana la momentul actual nu s-a contactat nici o companie nationala pentru un parteneriat sau de ce nu de sponsorizat evenimentul. Se intentioneaza contactarea companiilor ce fabrica bere si companiile de bauturi racoritoare. In functie de ofertele de sponsorizare si/sau parteneriat li se vor oferi drepturi de exclusivitate pentru simplu motiv ca vor aduce un plus de valoare evenimentului nu pentru simplu fapt de a-si vinde produsele, insa aceste detalii se vor discuta in parte cu fiecare reprezentant oficial al fiecarei companii. In speta, vor existat sponsori, parteneri media si televiziuni interesate de a avea drept de cesiune. Una din televiziunile interesate de evenimente de genul festivaluri, concerte si alte evenimente de orice natura mai mult sau mai putin culturala, este TVR cu care se intentioneaza sa se discute referitor la amploarea acestui eveniment. Bineinteles se spera si se doreste ca si alte televiziuni private din Romania si nu numai, sa fie informate despre acest eveniment.

Un alt aspect legat de asa-zisa campanie de publicitate ar fi ziarele locale si nationale,posturile de radio locale si nationale, care vor mentiona despre acest lucru doar din simplul motiv ca este subiect de stiri, nu de prezentare eveniment, care din punct de vedere organizatoric este reclama gratuita.

In speranta ca scopul si desfasurarea organizarii Rock River Festival 2009 cuprinde informatii suficiente, dorim contactarea dumneavoastra pentru un bun parteneriat la acest eveniment.


Organizator:
Primaria Orasului Cernavoda


Site-ul oficial al festivalului: http://rockriverfest.surge8.com/index.html
O sa incerc sa merg, mi se pare o idee buna un festival de genul acesta. Si vad multe trupe acolo pe care vreau sa le vad. Care mai mergeti?
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by ambrozi Sat Jun 06, 2009 9:58 pm

9.7 RICHTER
A.C.T.
A.L.E.
ALL THAT FOLLOWS
AKRAL NECROSIS
APOCALIPS
AVANTGARDIA
BACKLASH
BETRAYER
BUCIUM
CADAVRUL
DAYS BEFORE DISAPPEARANCE
DIRTY SHIRT
ERA DECAY
FIRST DIVISION
FORTRESS OF FAITH
FORTUNETELLER
HATHOR
HEAVY BEAUTY
HEAVY DUTY
HIGHLIGHT KENOSIS
HORRIFY
HUSH
INOPIA
KREPUSKUL
KATHAREIN
KISTVAIEN
L.O.S.T.
LEGANCY
LOUDRAGE
MAGICA
N.O.X.
NEXUS
OAIA NEAGRA
OLD NO. 7
ORA DE FOC
POTENTIAL
PROGERIA
REDOX
REDLIGHT
EYES SEE RED
SEPTEMBER’S FALL
SKULLP
SPECTRAL
SPEKTRU
STAND ALONE
SPIRIT LIBER
SPIT FIRE
TARANTULA
TOY MACHINES
TRUDA
TRUE MIND
WHITE ASH
WARGANISM
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Fri Jun 12, 2009 4:39 pm

Trupele A.C.T., DIRTY SHIRT, FORTUNETELLER, HEAVY BEAUTY, LOUDRAGE, SPECTRAL si WARGANISM nu au confirmat.
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Sun Jul 05, 2009 4:05 pm

S-au hotarat aranjamentele finale:
http://www.rock-river-festival.ro/unu.html
http://www.rock-river-festival.ro/doi.html
http://www.rock-river-festival.ro/Trei.html
Deci... nu mergeti repede pe drum ca se ridica praful, aduceti-va crema anti-tantari si... hai sa scuturam frezele! Very Happy Uraa abia astept! bounce
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by rockthepeople Thu Jul 30, 2009 5:29 pm

Care a fost la Rock River?

rockthepeople
Lost Northern Star

Number of posts : 18
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Fri Aug 07, 2009 4:06 pm

Eu. Ce sa zic... lume putina,foarte putina. Dezolant. Au fost mai multi trupeti si politisti decat public. Si din publicul existent, jumatate erau diversi ciudati care s-au adunat si ei pe-acolo sa vada cu ce se mananca rock-ul sau mai bine zis pentru ca era bere multa si ieftina. Drumul foarte rau, mult noroi, se ajungea acolo prin mocirla si peste dealuri si prin paduri... La cea mai mica ploaie terenul devenea o mlastina...
Trupele s-au prezentat foarte bine, sunetul a fost bun. Macar atat. In prima seara nu s-a tinut cont de program, Magica era cap de afis si totusi au cantat 40 de minute, in timp ce Highlight Kenosis au cantat o ora jumate, nici pana acuma nu am inteles de ce s-a intamplat asta. Si a fost putin cam frustrant, pentru ca eu am mers acolo pentru Magica. N-am nimic cu HK, suna bine, dar cand mergi pentru ceva si ti se baga pe gat cu forta altceva, e cam aiurea. Ca sa nu mai spun ca True Mind n-au mai avut decat un sfert de ora, nici atat, sa cante. In a doua zi a fost o ploaie urata de tot, cu tunete, fulgere, tot tacamul... Am vazut Bucium si Inopia si m-am carat, pentru ca fulgera tot mai aproape de noi, nu vedeam nimic care sa protejeze echipamentul, prietenii mei si cu mine tremuram de frig, eram uzi din cap pana in picioare si batea si un vant rece... mai zic si cum am ajuns la hotel?... Nu mai zic... In a treia zi a fost ceva omenire, ca nah era duminica si s-a gandit lumea sa apara. Nu prea sunt cu extremele, asa ca nu prea am ce zice. Old No. 7, in schimb, un cover-band Dio si Black Sabbath, m-au lasat masca, au sunat extraordinar. In mare a fost frumos, dar ar trebui lucrat ceva mai mult la partea de organizare.
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by SnakeCris Fri Aug 07, 2009 5:09 pm

A.L.E ti-au placut? Smile Au cantat in prima seara.
SnakeCris
SnakeCris
Minor Heaven

Number of posts : 847
Age : 34
Location : Between Heaven and Hell
Registration date : 2009-06-10

https://www.facebook.com/SnakeCris

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Fri Aug 07, 2009 5:16 pm

Da, au fost ok.
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by rockthepeople Fri Aug 07, 2009 8:59 pm

Eu am fost cu cortul....desi a fost unul dintre cele mai proaste concerte..(cu ploaie...frig, lume putina, o gramada de cocalari)m-am distrat cel mai bine...oricum..daca ai cu cine sa te distrezi..si stii cum...nu conteaza daca e ploaie...app..cand ploua..la truda...era super tare..desi toata noaptea am stat ud.. Smile)
La care ciudati te referi?La cocalarii care au fost in prima si a treia zi?

rockthepeople
Lost Northern Star

Number of posts : 18
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Fri Aug 07, 2009 9:59 pm

In general la ciudatii care au venit fara sa aiba vreo treaba cu rock-ul... si in prima si in a treia zi. Ca in a doua vremea ne-a scutit de asemenea prezente Laughing
Zici ca ai stat la cort? Tot m-am intrebat ce au facut sambata seara cei care au stat la corturi... Eu si prietenii mei suntem de-aia fitzosi, ne-am cazat la hotel. Pe munte stau in cort cat vrei, dar aici am discutat cu prietenii mei si ne-am hotarat ca e mult mai bine sa stam undeva unde avem si noi o baie, sa putem sa facem un dus, sa ne putem aranja si noi inainte sa iesim din casa, ca am vrut sa si vizitam zona si am facut o tura si pana in Constanta.
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by rockthepeople Sat Aug 08, 2009 7:06 pm

Noi nu trebuia sa venim:))
Dar ne-am hotarat in ultima zi...si sicner nu vroiam sa cheltui foarte multi bani...pentru ca am muncit pentru ei.. Razz
Pai...nu stiu..bataile alea au fost in ultima seara..cand mai era un singur cort in zona de campare...si noi plecasem atunci..nu stiu exact...dar nu a fost foarte urat.

rockthepeople
Lost Northern Star

Number of posts : 18
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Sun Aug 09, 2009 5:37 pm

Mai si eu am muncit pentru banii cu care am mers la fest, ca doar nu am dat in cap pentru ei Laughing
Hopa ce batai?
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by ICE Mon Aug 10, 2009 9:53 am

Si eu vroiam sa ma duc ... dar se pare ca nu am avut de nimic de pierdut, ma miram eu sa iasa ceva bine din prima editie avand in vedere k locatie era langa Cerno- Bum ! lol!

De curiozitate la ce hotel ati stat ?Razz

ICE
I Walk Alone

Number of posts : 8
Age : 38
Registration date : 2009-08-02

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Black_Kitty Tue Aug 11, 2009 5:00 pm

Neeeh nu-ti spun ca ne ocupi camerele anul viitor Razz
Ok glumeam, am stat la hotelul Daria Smile
Si sincer... inca sunt optimista ca la anul o sa fie ceva mai bine organizat. Le mai dau o sansa. Daca iese tot asa, atunci- scuzati expresia- imi bag picioarele.
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Rock River Festival Empty Re: Rock River Festival

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum