Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EUROVISION 2010

+6
kuolema
Unia
Rain
hartia
LadyMoon
victor_uzum
10 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by victor_uzum Mon May 31, 2010 11:55 am

Am vazut comentariile voastre despre finala Eurovision, de anul asta, si am ramas putin surprins, pentru ca ma gandeam ca oamenii care simt si iubesc metalul stiu sa aprecieze si alte genuri muzicale (mai mult decat in a cauta o alternativa la plictiseala) Mai mult, indiferenta cu care majoritatea au primit performanta Romaniei, e uimitoare!... Daca ar fi fost Finlanda, in locul Romaniei, probabil erau deja vreo 10 pagini in topicul asta...

Dupa parerea mea, ROMANIA a reusit o performanta notabila in finala de la Eurovision, iesind pe locul 3 din 39 de participanti (Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, FYR Macedonia, Germany, Georgia, Greece, Iceland, Ireland, Israel, Latvia, Lithuania, Malta, Moldova, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, United Kingdom).

In conditiile in care castigatoarea fiecarei editii se stabileste pe criterii politice, economice si financiare (cine naiba sa aduca un asemenea festival in Romania, urmarit de cca. 120 de milioane de oameni, din care ies bani fff multi?!...), Romania si Turcia (despartite doar de cateva puncte) au avut, cu adevarat, cele mai bune melodii din concurs.

Lena mi-a placut, desi e o pustoaica teribilista si neexperimentata (purta, cumva, crucea nazista la gat?!...), cu o voce slabuta (dar nici melodia nu era in masura sa-i puna vocea la incercare)... Nu cred ca merita, insa, primul loc, pe care trebuiau sa fie, la egalitate, Romania si Ucraina (piesa Ucrainei a fost excelenta, pacat ca au prezentat-o intr-un concurs ca Eurovision, unde accentul e pus pe show si mai putin pe voci si pe partea tehnica a pieselor).

Iar despre ai nostri, ce sa zic?!... Paula e slabiciunea mea. E adorabila si a cantat excelent, iar cantecul a prins de mult la public. Felicitari! :clap: 120 de milioane de oameni au vazut ca Romania poate produce si valori, nu numai lucruri negative... :clap:







Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by MissSwan Mon May 31, 2010 12:55 pm

In general melodiile prezentate la Eurovision sunt slabe, asta n-are nici o legatura cu disponibilitatea pe care am avea-o in a asculta alte genuri de muzica. E clar ca multi de aici asculta si altceva in afara de metal. Si mie imi place Paula Seling si mi-a placut cum s-au prezentat, asta n-are legatura cu melodia in sine. Ma bucur pt ei si consider ca meritau o pozitie buna, dar nu inseamna ca trebuie sa-mi placa si melodia (pur si simplu nu-mi spune mare lucru). Poate ca e mai bine ca nu castigam inca Eurovision-ul. Nu e ca si cum am avea unde sa-l tinem... whistle

Eu raman la Turcia
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by Rain Mon May 31, 2010 3:36 pm

Cred ca daca am castiga Eurovisionul am avea o mare problema. Oricum mie nu mi s-a parut subestimata melodia, nici supraapreciata. Cred ca merita locul 3, iar turcii sunt pe buna dreptate in fata noastra doar cu cateva puncte pentru ca show-ul lor a fost putin mai bun. Ca de obicei insa, multe melodii bune au sfarsit in coada clasamentului, iar altele mult inferioare s-au aflat in top 10. Ucraina mi-a placut foarte mult, Spania la fel si meritau sa fie mult mai sus. Grecia mi s-a parut destul de slaba desi a fost mult timp pe locurile 3 sau 4. Belarus nu m-a impresionat prea tare, dar parca ultimul loc...Melodia aia merita mai mult.
Mie mi-a placut Germania (Razz), poate nu merita sa castige, dar melodia e simpatica. Tinanad cont de criiterile dupa care se voteaza, sunt foarte fericita ca am luat locul 3 si nu stiu daca se poate sa fi ajuns mai sus. Oricum, desi acum imi place mai mult "Playing with fire", tot ma cam enerveaza. Au fost melodii mult mai bune care nici nu s-au apropiat de locul 3.
Si nu prea sunt de acord cu ce a spus Victor. Toti ne-am spus parerea despre Romania, deci nu cred ca o tratam cu indiferenta. Melodia nici macar nu e o capodopera. Si nu stiu ce rost avea sa spui ca nu apreciem si alte genuri de muzica. Nu era vorba de genuri, ci de melodiile in sine.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by victor_uzum Mon May 31, 2010 4:07 pm

Rain wrote: Toti ne-am spus parerea despre Romania, deci nu cred ca o tratam cu indiferenta. Melodia nici macar nu e o capodopera.
Tu crezi ca miile alea de nemti din Hamburg, care topaiau de fericire ca Germania a castigat Eurovisionul, iubesc la unison melodia Lenei?!... Eu cred ca pe multi ii lasa indiferenti, iar altora chiar nu le place... Ideea nu e sa-ti placa neconditionat creatia celor de-un neam cu tine, ci sa-i sustii si sa fii mandru de ei cand ajung acolo, sus, in vazul intregii lumi. E vorba de atitudine. Asta face diferenta intre civilizatia occidentala si Romania... Atitudinea.

Pasivitatea nu slujeste nimanui si nu duce, niciodata, la nimic bun!... E foarte posibil sa fi fost si melodii mai bune decat cea a Romaniei, dar eu sunt fericit si mandru ca, in conditiile in care primele locuri ale festivalului sunt hotarate pe criterii politice si financiare, Romania a luat fata multor altor tari Europene cu pretentii!...

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by Unia Mon May 31, 2010 6:54 pm

victor_uzum wrote:Daca ar fi fost Finlanda, in locul Romaniei, probabil erau deja vreo 10 pagini in topicul asta...

Nu cred. Anul trecut, când Finlanda a fost în finală (sau?) nu a scris nimeni pagini. Razz

victor_uzum wrote:Am vazut comentariile voastre despre finala Eurovision, de anul asta, si am ramas putin surprins, pentru ca ma gandeam ca oamenii care simt si iubesc metalul stiu sa aprecieze si alte genuri muzicale (mai mult decat in a cauta o alternativa la plictiseala) Mai mult, indiferenta cu care majoritatea au primit performanta Romaniei, e uimitoare!...

Nu neapărat. O mare parte din cele de la Eurovision sunt chiar aiurea, şi eu nu cred că o fată ca Lena, care nu are nicio voce deosebită şi nici piesa ei nu era specială ar trebui neapărat apreciată ca artist pentru că a câştigat Eurovisionul. Da, bravo ei, a câştigat, dar după voturi era evident că în unele cazuri s-au votat vecinii între ei. Eu nu pot aprecia pe cineva doar pentru că a câştigat un concurs, oricât de mare ar fi el, sau doar pentru că majoritatea oamenilor spun că e bun(ă), pot aprecia doar ce mă impresionează pe mine şi care îmi spune ceva. Plus că nu cred că se poate compara o fată de 19 ani cu alţii (de exemplu Paula Seling - am zis de ea doar pentru că nu ştiu nimic despre alţi concurenţi) care au mult mai multă experienţă şi cântă de mai mult timp.

victor_uzum wrote:
Rain wrote: Toti ne-am spus parerea despre Romania, deci nu cred ca o tratam cu indiferenta. Melodia nici macar nu e o capodopera.
Tu crezi ca miile alea de nemti din Hamburg, care topaiau de fericire ca Germania a castigat Eurovisionul, iubesc la unison melodia Lenei?!... Eu cred ca pe multi ii lasa indiferenti, iar altora chiar nu le place... Ideea nu e sa-ti placa neconditionat creatia celor de-un neam cu tine, ci sa-i sustii si sa fii mandru de ei cand ajung acolo, sus, in vazul intregii lumi. E vorba de atitudine. Asta face diferenta intre civilizatia occidentala si Romania... Atitudinea.

Pasivitatea nu slujeste nimanui si nu duce, niciodata, la nimic bun!... E foarte posibil sa fi fost si melodii mai bune decat cea a Romaniei, dar eu sunt fericit si mandru ca, in conditiile in care primele locuri ale festivalului sunt hotarate pe criterii politice si financiare, Romania a luat fata multor altor tari Europene cu pretentii!...

Asta mi se pare exactul opusul la ce ai zis despre Finlanda. Razz Da, m-am bucurat că anul ăsta a mers Paula Seling şi nu altcineva pentru că evident că ea e superioară în comparaţie cu majoritatea, şi că măcar anul ăsta nu ne face nimeni de râs. Dar din moment ce mi-a plăcut altă ţară nu pot ţine cu România, doar pentru că ei sunt de la noi.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by victor_uzum Thu Jun 03, 2010 11:23 am

Piesa cu care Paula Seling si Ovi au reprezentat Romania la Eurovision 2010 , Playing With Fire, se afla in iTunes Top 10 Songs din doua tari nordice.

Single-ul Playing With Fire se afla pe locul 7 la vanzari digitale in Norvegia si Suedia.

Paula Seling si Ovi s-au clasat pe locul 3 in finala Eurovision 2010 , dupa Lena din Germania si trupa maNga din Turcia.

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

EUROVISION 2010 - Page 2 Empty Re: EUROVISION 2010

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum