Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nightwish - versurile

+16
Magnolia
LadyMoon
kuolema
Rain
Midnight.shadow
Syrius
october27
hartia
Suomi_Rocks
Sorana
Annah
Morphine
Kinga
MissSwan
maria96
Unia
20 posters

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by hartia Mon Jun 15, 2009 10:43 pm

ok, parca mergeti un pic prea departe. breathe in and enjoy the music. ok, sunt versuri pe care multi nu le intelegem, si hai sa presupunem, prin absurd, ca tuomas o fi scris un vers/un cuvant asa doar, fara sa vrea sa transmita ceva. inteleg ca e deep tipu', da' nici chiar in halu ala. o fi scris ce a simtit, ce i-a venit pe moment, nu neaparat pentru ca voia sa transmita o stare, sau ceva... ok, ma opresc Laughing Laughing
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by october27 Mon Jun 15, 2009 11:46 pm

Doar sa imi adaug si eu cei doi centi, pe mine prima oara cand am auzit versul acela, m-a dus cu gandul la Sado-Maso. Laughing
...

In fine, in vederea altor cantece - imi plac foarte tare versurile de la Creek Mary's Blood. Perspectiva este utilizata foarte bine, si chiar starea de nostalgie este foarte puternica. Dar nu inteleg alaturarea ciudata de cuvinte a lui Tuomas pe care o face in multe cantece. De ce "Creek Mary" ? Adica, Mary-a-Paraului ? Cum au de obicei Nativii Indieni sa alature adjective/subst. pentru a da un nume adevarat unei persoane, probabil.
Dar alte alaturari de genul "Dark Passion Play" unde mie mi se pare alaturarea de adjective cam gresita, si mai corecta mi se pare "Dark Passionate Play" - cel putin asa mi se pare - sunt mai "trase de par". Si altele, care nu imi vin acum in minte.

edit: am gasit acest lucru: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/445807/Passion-play Sper doar ca nu se refera la asta...e chiar exagerat, sa se compare acum cu Hristos. Sper ca vad eu mai intortocheat, si nu e adevarat. scratch
october27
october27
Boy And The Ghost

Number of posts : 114
Age : 32
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by hartia Tue Jun 16, 2009 8:49 am

october27 wrote:
Dar alte alaturari de genul "Dark Passion Play" unde mie mi se pare alaturarea de adjective cam gresita, si mai corecta mi se pare "Dark Passionate Play" - cel putin asa mi se pare - sunt mai "trase de par". Si altele, care nu imi vin acum in minte.. scratch

probail a pus asa pentru muzicalitatea cuvintelor. imi suna mai bine parca "dark passion play". si la faza cu "creek-mary", sunt de acord in teoria cu indienii. in plan simbolic, apa este element purificator, iar raul arata un drum, de obicei, soarta (jean chevalier- "dictionar de simboluri", una din cartile mele preferate Razz )
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by october27 Tue Jun 16, 2009 9:32 am

Stiu ca suna mai bine, dar totodata, versurile ar trebuie sa fie destul de corecte gramatical.
october27
october27
Boy And The Ghost

Number of posts : 114
Age : 32
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Unia Tue Jun 16, 2009 10:42 am

^Creek Mary's Blood e inspirat dupa o carte:
Nightwish - versurile - Page 2 8a7aa2c008a033cab01f2010.L._AA240_

Si mi s-a parut ciudat si mie cum suna "Dark Passion Play" la inceput, dar cineva a zis ca nu ar fi neaparat doua adjective si un substantiv, ci o enumeratie de adjective/substantive. Nu stiu exact cat de corect este, dar macar DPP suna mai bine dupa ce am auzit asta. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Kinga Tue Jun 16, 2009 11:08 am

Daca titlul e folosit in sensul de dark passion-play atunci inseamna altceva, si numai cratima lipseste. Daca inseamna un dark, passion(ate) play, atunci da, e gresit, dar nu cred ca asta inseamna. Dar din moment ce titlul poate fi interpretat in mai multe feluri nimic nu e sigur... Razz

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Syrius Tue Jun 16, 2009 11:24 am

Si dark passion play e inspirat dintr-o carte, un fan pasionat de Stephen King a regasit formularea intr-un din romanele lui, a postat pe undeva citatul, cred ca era in sectiunea germana de pe forumul oficial.
Syrius
Syrius
Sing For Me

Number of posts : 275
Location : Craiova
Registration date : 2008-11-30

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by hartia Wed Jun 17, 2009 9:26 pm

^ ok, ce voiam sa spun e ca poate, prin absurd, a scris un vers mai mult pentru rima, sau care ar avea o semnificatie mai mult personala, o traire, pe care nu ar vrea sa o impartaseasca, si o ascunde in spatele unui vers pe care nu il intelegem. la partea cu "deep" poate am exagerat si eu. si nu am spus ca nu transmite nimic, ci poate a scris ceva pentru el insusi, nu pentru public. nu imi vine un exemplu pe moment din piesele lor, dar pot da un exemplu din ceea ce scriu eu: lucrez la o carte, care sper sa transmita emotie cititorilor, dar in care, scriu cate ceva si pentru mine; numai pentru mine. pentru ca daca nu ma indentific in lucrarea respectiva, simt ca nu mai e lucrarea mea. si poate asta face si tuomas. cu totii vrem sa ne identificam cu ceea ce facem, chiar daca restul nu pricep.
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by maria96 Thu Jun 18, 2009 2:30 pm

Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Unia Thu Jun 18, 2009 2:35 pm

maria96 wrote:Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.

Pai si nu au toate? Eu cel putin nu pot sa gasesc nici macar unul care sa nu imi zica nimic.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by maria96 Thu Jun 18, 2009 2:39 pm

Unia wrote:
maria96 wrote:Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.

Pai si nu au toate? Eu cel putin nu pot sa gasesc nici macar unul care sa nu imi zica nimic.
Poate nu-l gasesc eu...
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Kinga Thu Jun 18, 2009 2:52 pm

maria96 wrote:Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.
Fiecare cantec, poezie sau carte are un mesaj. Autorul scrie pentru ca vrea sa transmita ceva, sau doar din cazua ca vrea sa exprime gandurile, sentimentele lui (a la Tuomas). In cazul acesta scrie intr-un stil mai complicat, foloseste simboluri, metafore si astfel creatia devine mai ambiguu. Multe artisti (ex. Tarja) scriu cu intentia de a lasa cititorilor/ascultatorilor posibilitatea de a dezvalui mesajul in propriile lor modalitati. Literatura intotdeauna a fost cunoscuta ca ceva ce nu inseamna acelasi lucru din toate perspectivele. Putem avea diferite conceptii despre intelesul ei. Gandeste-te la eseurile scrise despre texturi literare la scoala, desi cateodata textul a fost banal, am putut scrie pagini despre el (xD) si nu toti am ajuns la aceelasi concluzie. Orice text are un mesaj, mai evident sau mai ascuns, dar are.

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by maria96 Thu Jun 18, 2009 3:22 pm

Kinga wrote:
maria96 wrote:Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.
Fiecare cantec, poezie sau carte are un mesaj. Autorul scrie pentru ca vrea sa transmita ceva, sau doar din cazua ca vrea sa exprime gandurile, sentimentele lui (a la Tuomas). In cazul acesta scrie intr-un stil mai complicat, foloseste simboluri, metafore si astfel creatia devine mai ambiguu. Multe artisti (ex. Tarja) scriu cu intentia de a lasa cititorilor/ascultatorilor posibilitatea de a dezvalui mesajul in propriile lor modalitati. Literatura intotdeauna a fost cunoscuta ca ceva ce nu inseamna acelasi lucru din toate perspectivele. Putem avea diferite conceptii despre intelesul ei. Gandeste-te la eseurile scrise despre texturi literare la scoala, desi cateodata textul a fost banal, am putut scrie pagini despre el (xD) si nu toti am ajuns la aceelasi concluzie. Orice text are un mesaj, mai evident sau mai ascuns, dar are.
cel putin al versurilor cantecelor "She's my sin" si "Nymphomaniac Fantasia" nu-l gasesc
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by hartia Thu Jun 18, 2009 3:25 pm

maria96 wrote:
Kinga wrote:
maria96 wrote:Adica voi vreti sa ziceti ca eu am inteles gresit versurile lui Tuomas?
Ma rog....................cateodata mi se par ciudate versurile lui Tuomas.Ce fel de poet e acela care scrie numai pe intelesul lui?
Mama zice ca fiecare cantec,poezie sau carte trebuie sa aiba si un mesaj,totusi.
Fiecare cantec, poezie sau carte are un mesaj. Autorul scrie pentru ca vrea sa transmita ceva, sau doar din cazua ca vrea sa exprime gandurile, sentimentele lui (a la Tuomas). In cazul acesta scrie intr-un stil mai complicat, foloseste simboluri, metafore si astfel creatia devine mai ambiguu. Multe artisti (ex. Tarja) scriu cu intentia de a lasa cititorilor/ascultatorilor posibilitatea de a dezvalui mesajul in propriile lor modalitati. Literatura intotdeauna a fost cunoscuta ca ceva ce nu inseamna acelasi lucru din toate perspectivele. Putem avea diferite conceptii despre intelesul ei. Gandeste-te la eseurile scrise despre texturi literare la scoala, desi cateodata textul a fost banal, am putut scrie pagini despre el (xD) si nu toti am ajuns la aceelasi concluzie. Orice text are un mesaj, mai evident sau mai ascuns, dar are.
cel putin al versurilor cantecelor "She's my sin" si "Nymphomaniac Fantasia" nu-l gasesc

maria, nu trebuie sa intelegi fiecare cantec. citeste mai atent ce a scris kinga.
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Kinga Thu Jun 18, 2009 6:13 pm

Maria, mi se pare ca aici problema e ca tu din oarecare motive nu-l suporti acele piese.
Deci te pot intelege ca nu (vrei sa) intelegi mesajul. Razz
Ok, nu e o problema daca tu nu gasesti nimic laudabil in ele, dar acesta nu inseamna ca altcineva nu poate sa gaseasca. Wink

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by maria96 Thu Jun 18, 2009 6:27 pm

Kinga wrote:Maria, mi se pare ca aici problema e ca tu din oarecare motive nu-l suporti acele piese.
Deci te pot intelege ca nu (vrei sa) intelegi mesajul. Razz
Ok, nu e o problema daca tu nu gasesti nimic laudabil in ele, dar acesta nu inseamna ca altcineva nu poate sa gaseasca. Wink
nu am zis ca altcineva n-ar putea sa gaseasca cv laudabil,dar eu chiar nu suport piesele alea si asta e tot Very Happy.
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Kinga Thu Jun 18, 2009 6:33 pm

Aham, daca chiar nu-l suporti, atunci e altceva. Smile Peace. Razz

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Midnight.shadow Thu Aug 06, 2009 9:17 pm

Unele sunt chiar geniale cum ar fi Dead Boy's Poem sau The Poet and the Pendulum. Si nu ma pot abtine sa nu postez Dead Boy's Poem.
Born from silence, silence full of it
A perfect concert my best friend
So much to live for, so much to die for
If only my heart had a home

Sing what you can't say
Forget what you can't play
Hasten to drown into beautiful eyes
Walk within my poetry, this dying music
- My loveletter to nobody

Never sigh for better world
It's already composed, played and told
Every thought the music I write
Everything a wish for the night

Wrote for the eclipse, wrote for the virgin
Died for the beauty the one in the garden
Created a kingdom, reached for the wisdom
Failed in becoming a god

Never sigh for better world
It's already composed, played and told
Every thought the music I write
Everything a wish for the night

"If you read this line, remember not the hand that wrote it
Remember only the verse, songmaker's cry the one without tears
For I've given this its strength and it has become my only strength.
Comforting home, mother's lap, chance for immortality
Where being wanted became a thrill I never knew
The sweet piano writing down my life"

"Teach me passion for I fear it's gone
Show me love, hold the lorn
So much more I wanted to give to the ones who love me
I'm sorry
Time will tell [this bitter farewell]
I live no more to shame nor me nor you

And you... I wish I didn't feel for you anymore..."

A lonely soul... An ocean soul...

Finnish Flag Nightwish Finnish Flag
Midnight.shadow
Midnight.shadow
The Reign

Number of posts : 45
Registration date : 2009-08-06

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Rain Fri Aug 14, 2009 3:06 pm

poate ca Nymphomaniac Fantasia e mai ciudata dar nu vad care e problema cu She is my sin. Mie chiar imi plac versurile.
Oricum pana si in Nymphomaniac, versurile nu mi se par lipsite de imaginatie. Sunt chiar bine scrise pentru ce vor sa exprime, parerea mea.
Pentru mine, Nightwish este o formatie care exprima prin versurile ei toate sentimentele umane:dragostea(Forever yours, come cover me etc.), pasiunea(passion and the opera, she is my sin, nymphomaniac fantasia etc), teama(the poet and the pendulum oarecum), moartea(dead boy's poem, planet hell etc).....
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by hartia Fri Aug 14, 2009 3:20 pm

de acord cu rain
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by kuolema Fri Aug 14, 2009 3:34 pm

ma mie chiar imi place melodia Nymphomaniac Fantasia,si chiar nu am mai cunoscut pe nimeni pana in momentul de fata caruia sa-i placa...dar in final fiecare avem gusturile noastre Angel 2
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Rain Fri Aug 14, 2009 8:43 pm

kuolema wrote:ma mie chiar imi place melodia Nymphomaniac Fantasia,si chiar nu am mai cunoscut pe nimeni pana in momentul de fata caruia sa-i placa...dar in final fiecare avem gusturile noastre Angel 2
si mie imi plece e destul de faina
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by kuolema Tue Aug 18, 2009 5:09 pm

bine,cred ca depinde de la persoana la persoana ce anume intelege si ce mesaj i transmite o anumita piesa.....eu sunt mai ciudata de felul meu flower
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Rain Wed Sep 02, 2009 6:49 pm

discutia asta despre de nymphomaniac fantasia mi se pare ca nu duce nicaieri. cred ca ar trebui sa incheiam discutia si sa vorbim despre alte versuri ale NW pentru ca vorbim de parca Nymphomainac ar fi singura lor melodie (ma rog, si she is my sin). sunt multe alte versuri geniale pot spune care ar merita sa vorbim despre ele.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by maria96 Tue Sep 08, 2009 1:00 pm

Am vazut versurile de la "Where were yoy last night?" si sunt geniale mai ales asta "Saving my pride and loosing my soul" dak imi amintesc bn scratch sunt geniale versurile!!!! cheers cheers
Tuomas did his best! sunny sunny
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish - versurile - Page 2 Empty Re: Nightwish - versurile

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum