Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

+10
Midnight.shadow
MissSwan
Chiticot
LadyMoon
Unia
Magnolia
maria96
OceanSoul
Kinga
doulfe
14 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Ce canta Nightwish dupa parerea voastra?

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_lcap10%Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_rcap 10% 
[ 3 ]
Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_lcap10%Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_rcap 10% 
[ 3 ]
Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_lcap77%Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_rcap 77% 
[ 24 ]
Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_lcap3%Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Vote_rcap 3% 
[ 1 ]
 
Total Votes : 31
 
 

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by doulfe Sun Nov 22, 2009 4:57 am

Ca o mare fană a clasificărilor muzicale, trebuie să lămuresc problematica Nightwish. Aşa că vreau dezbatere Very Happy

Întrebarea de bază este: Ce cântă Nightwish? Power Metal sau Gothic Metal?

Nightwish cică ar fi Symphonic Metal. Acest Symphonic este considerat atât copilul Gothic Metal-ului, Power Metal-ului sau al Black Metal-ului. Am găsit clasificări precum: Symphonic/Power Metal (Nightwish, After Forever), Symphonic/Gothic Metal (Within Temptation, Epica, Xandria), Symphonic/Black Metal (Cradle of Filth, Opera IX).

Black Metal oricum se exclude în cazul Nightwish. Rămân Gothic şi Power. Muzical vorbind, eu (cel puţin) trebuie să mă chinui serios să percep diferenţa între Gothic şi Power Metal. Dar da, se percepe şi Nightwish au fost, pentru mine, mai mult Power. Din punctul de vedere al versurilor, au fost tot Power. Totul până la albumul Once, album care o dă serios în Gothic.

Voi ce ziceţi?

Şi o întrebare ca efect secundar: dacă sunt Power, atunci de ce mereu sunt comparaţi cu trupe Gothic Metal ca Xandria sau Within? Doar pentru că-s Female Fronted Metal?
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Kinga Sun Nov 22, 2009 10:44 am

Dupa parerea mea Nightwish nu are nimic de facut cu gothic-metal, si Within Temptation si trupele de genul lor si mai putin. Desi in multe cazuri ei sunt incluse in aceasta categorie. Daca ar trebui sa mentionez o trupa gothic-metal acela ar fi Tristania. Si Once dupa parerea mea nu are nimic gothic in el. Intradevar symphonic metal provine din power, dar power metal provine din heavy, deci... e cam complicat, deoarece eu nu as pune pe Nightwish si Metallica in acelasi categorie. Razz
Mi se pare ca pana la Century Child tindeau mai mult spre simplu power metal si incepind cu CC era mai symphonic. Cred ca cea mai potrivita denumire pentru Nightwish ar fi Symphonic Power Metal.

Edit: Am adaugat un poll, nu eram sigura sa pun si symphonic-power metal acolo, sau sa las doar separat pe ele, dar in fine l-am pus pe toate.


Last edited by Kinga on Sun Nov 22, 2009 11:06 am; edited 1 time in total

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by OceanSoul Sun Nov 22, 2009 11:04 am

mie imi place gothic metal,dar gothic-ul din cate stiu este un rock ceva mai lent confused noi ce ar trebui sa deducem?
eu chiar nu mai inteleg cu NW canta symphonic si acum gothic?
astia pe metalhead zic ca ar fi gothic,in ziar zicea ca ea canta symphonic,eu chiar nu mai inteleg nimic confused
de Tarja vorbeam,dar nush daca e topicul potrivit
OceanSoul
OceanSoul
My Little Phoenix

Number of posts : 70
Age : 33
Location : Napoli
Registration date : 2009-11-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by maria96 Sun Nov 22, 2009 12:34 pm

eun as zice symphonic,da nush dak power-symphonic,power pare nush,heavy Very Happy
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Magnolia Sun Nov 22, 2009 12:59 pm

Eu cred ca Symphonic Power Metal, mai degraba decat Gothic, si Power Metal iese din discutie, as zice. Razz Asta era cu NW. NW acuma canta... ceva greu de definit care mie deja nu imi place. Mad

Si Tarja... nu stiu. Tot Symphonic Power Metall dar un pic mai soft? Wink
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Unia Sun Nov 22, 2009 1:08 pm

Si eu am votat symphonic power metal, desi cred ca in mod normal as zice doar symphonic metal. Dar eu cred ca e si power, mai ales din cauza vocii lui Marco. Razz Si ca ar fi gothic metal nu sunt nicicum de acord. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Magnolia Sun Nov 22, 2009 1:09 pm

^ Nici eu nu sunt de acord cu gothic metal.

Off topic oarecum: mama asculta My Winterstorm acuma. Shocked Shocked Si zice; mai, mai alex, ai gusturi bune. Laughing
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by OceanSoul Sun Nov 22, 2009 1:13 pm

Magnolia wrote:^ Nici eu nu sunt de acord cu gothic metal.

Off topic oarecum: mama asculta My Winterstorm acuma. Shocked Shocked Si zice; mai, mai alex, ai gusturi bune. Laughing
mda,dar eu cred ca nw canta smphonik,mama ce de stiluri de rock sunt pe lumea asta,ca e greu sa alegi ce canta o formatie,doua Laughing
OceanSoul
OceanSoul
My Little Phoenix

Number of posts : 70
Age : 33
Location : Napoli
Registration date : 2009-11-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Magnolia Sun Nov 22, 2009 1:14 pm

Cred ca ar fi mai indicat sa spunem "mama, cate stiluri de Metal exista" pentru ca intre metal si rock sunt dieferente mari, si NW+Tarja erau dupa parerea mea clar pe partea metal. Very Happy
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by LadyMoon Sun Nov 22, 2009 1:36 pm

Am votat symphonic power metal. Gothic nu prea cred ca sunt, or avea niste influente de gothic, dar nu putem spunem ca este gothic metal.
Eu nu prea stiu ce gen canta Tarja. E mai soft decat Nightwish si melodiile mai lente (The Reign, de exemplu) dau mai mult spre muzica clasica.


Last edited by LadyMoon on Fri Nov 27, 2009 8:50 pm; edited 2 times in total
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by doulfe Sun Nov 22, 2009 4:08 pm

Shocked Câte răspunsuri Smile

De Symphonic am zis şi eu... Problema mea constă în existenţa a două posibilităţi: Symphonic Gothic Metal şi Symphonic Power Metal. Nightwish la care se încadrează... Mulţam pentru sondaj, dar nu am zis că ar fi pur Gothic sau pur Power.

"Calea" muzicalo-teoretică pentru fiecare gen ar fi (într-un mod cât mai simplist):
Heavy Metal -> Speed Metal -> Power Metal (având ceva-ceva elemente şi de Thrash) -> Symphonic Power Metal
Heavy Metal -> Death/Doom Metal -> Gothic Metal (la combinaţia Death/Doom cu Gothic Rock) -> Symphonic Gothic Metal

Symphonic Power Metal-ul, pe lângă elementele de "symphonic", conţine elemente de Power: viteză mare la chitară şi la chitară bas, fiind totuşi ceva mai melodic decât Speed Metal. La baterie se face abuz de toba mare (sau tobă bas), unele formaţii de Power având şi câte două astfel de tobe (adică aşa Laughing ). La fel, se cam face abuz de clape. Versurile de Power de obicei sunt legate de mitologie şi fantezie.

Symphonic Gothic Metal-ul, pe lângă "symphonic", e în primul rând Gothic: se vânează frecvenţele joase, în special se pune accent pe chitara bas, abuz de sintetizatoare. Versurile sunt horror, despre moarte, întuneric, dragoste pierdută, pasiune, durere, întuneric etc. sunt sumbre şi greoaie (Within cam aici se încadrează).

Deci?

OceanSoul wrote:mie imi place gothic metal,dar gothic-ul din cate stiu este un rock ceva mai lent confused
Mai lent decât Power-ul, da.

OceanSoul wrote:astia pe metalhead zic ca ar fi gothic
Metalhead? Nu e sursă relevantă. Deloc. Pe lângă faptul că, după ei, Nightwish se aseamănă cu Diary of Dreams, vreo lună le-am făcut morală că n-au pagină pentru The Sisters of Mercy. Dar dacă stai să-i asculţi, toţi sunt mari fani Sisters.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by maria96 Tue Nov 24, 2009 4:36 pm

mitologie si fantezie la power symphonic metal,eh probabil,dar in heavy metal,astia vorbesc numai de iad,probabil din cauza ritmurilor pieselor Very Happy (cred)
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by doulfe Tue Nov 24, 2009 9:05 pm

Să revenim pe topicul corect Laughing

M-a trimis ambrozi pe www.metal-archives.com.

Acolo zice că:
Nightwish: Operatic/Symphonic Power Metal; Lyrical theme(s): Love, Nature, Astrology, Fantasy
Tarja solo: Symphonic/Gothic Metal; Lyrical theme(s): Feelings, Nature, Life

Într-adevăr, şi mie îmi sunau Nightwish mai mult Power (cu mici amendamente la albumul Once, în special pt. Nemo) şi Tarja mai mult Gothic. Tematica versurilor se încadrează şi ea la fel. Cât despre aspect, şi Nightwish şi Tarja sunt cam gothic, mai ales Nightwish cu Tarja la primele albume Very Happy
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Chiticot Mon Nov 30, 2009 10:04 am

Eu am votat pentru symphonic power metal pentru ca asa au fost intr-o perioada, Acum nu mai sunt deloc asa, poate un fel de symphonic rock (hai sa nu fiu rea si sa zic totusi, symphonic metal). Ii consider symphonic power metal pentru cele doua albume clare de power, "Oceanborn" si "Wishmaster" (tobe puternice, in forta, chitara bas in forta, voce puternica, versuri ce amintesc de literatura fantastica si mai putin de mitologie).
Incepand cu "Century Child" cred ca s-au rezumat la Symphonic metal.

Mie personal imi place Manowar foarte mult (se afla pe locul doi in preferintele mele, dupa Iron Maiden) care sunt clari reprezentanti ai power metal si am facut o comparatie cu cele doua albume Nightwish mentionate mai sus si am gasit destule similaritati de stil Smile
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by OceanSoul Wed Dec 16, 2009 7:28 pm

maaaaaaaaaaaaaaaaama ce de genuri de metal! confused eu acuma i'm pretty dazzy confused
OceanSoul
OceanSoul
My Little Phoenix

Number of posts : 70
Age : 33
Location : Napoli
Registration date : 2009-11-15

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by MissSwan Tue Mar 02, 2010 8:35 pm

Si eu zic tot Symphonic Power Metal. Parca tin minte ca am citit intr-un interviu mai vechi cu Tuomas in care spunea ca sunt ceva de genul "symphonic melodic" sau asa ceva... Gothic n-au cum sa fie, prea multe melodii de-ale lor sunt mult prea ritmate si vioaie pt a fi Gothic.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Midnight.shadow Sat Mar 06, 2010 9:08 pm

Gothic Metal...no way
Tuomas zicea ca e Heavy Metal Symphonic Rolling Eyes
Midnight.shadow
Midnight.shadow
The Reign

Number of posts : 45
Registration date : 2009-08-06

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by maria96 Tue Mar 09, 2010 7:22 pm

Midnight.shadow wrote:Gothic Metal...no way
Tuomas zicea ca e Heavy Metal Symphonic Rolling Eyes
heavy? Suspect n-as prea spune....adik eu nu as ziceca Nightwish are ambitii de heavy,dupa parerea mea sa faci piese heavy e sa gasesti unul care stie sa face sunetele alea inalte,tipetele si asa mai departe....cam ciudat stil de metal....'heavy metal symphonic' mai corect mi se pare 'heavy symphonic metal' poate ceva symphonic mai heavy,da,sa zicem ca ar putea fi Rolling Eyes
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Kinga Thu Mar 11, 2010 10:48 pm

maria96 wrote:
Midnight.shadow wrote:Gothic Metal...no way
Tuomas zicea ca e Heavy Metal Symphonic Rolling Eyes
heavy? Suspect n-as prea spune....adik eu nu as ziceca Nightwish are ambitii de heavy,dupa parerea mea sa faci piese heavy e sa gasesti unul care stie sa face sunetele alea inalte,tipetele si asa mai departe....cam ciudat stil de metal....'heavy metal symphonic' mai corect mi se pare 'heavy symphonic metal' poate ceva symphonic mai heavy,da,sa zicem ca ar putea fi Rolling Eyes
O trupa nu trebuie neaparat sa aiba sunete inalte si tipete sa fie 'heavy metal'. Heavy metal e aproape acelasi lucru cu 'metal'. Denumeste genul de muzica in general. Din moment ce stilurile diferite, ca symphonic metal, black metal, thrash metal etc. au devenit mai populare, heavy metal se refera mai degraba la trupe ca Metallica sau Iron Maiden sa-l numesc pe cele mai cunoscute.

Dupa parerea mea Nightwish canta symphonic power metal. Symphonic heavy metal, sau orice ar fi, suna cam ciudat, desi e aproape acelasi lucru cu asta. Ei sunt heavy oricum. Razz

...e complicat cu genurile acestea. Mai ales cand vad ca undeva se zice ca Within Temptation canta gothic metal si chestii de genul. XD

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Chiticot Fri Mar 12, 2010 9:18 am

Heavy metal este intreaga clasa de muzica metal. Este genul care cuprinde mai multe subgenuri:
- New Wave of British Heavy Metal (Iron Maiden, Judas Priest, Motorhead)
- trash (Metallica, Megadeth, Sepultura, Kreator)
- power metal (Manowar, Rapsody of Fire, Gamma Ray)
- gothic metal (Tristania, Sirenia, Theater of Tragedy, Theatres des Vampires)
- glam metal (Motley Crue)
- symphonic metal (Therion, Epica, Nightwish, probabil WT)
- black metal
- doom metal
- death metal
etc

Aceste subgenuri au si ele niste sub-subgenuri, cum ar fi symphonic power metal, adica ceea ce canta Nightwish pe vremuri.

Scuze de off topic Smile
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by doulfe Fri Mar 12, 2010 10:03 am

Chiticot wrote:
- symphonic metal (Therion, Epica, Nightwish, probabil WT)
[...]
Aceste subgenuri au si ele niste sub-subgenuri, cum ar fi symphonic power metal, adica ceea ce canta Nightwish pe vremuri.
Din câte am înţeles, symphonic metal nu poate fi numit un (sub)gen. Există symphonic power metal provenit din power metal şi symphonic gothic metal provenit din gothic metal. Au origini diferite, chiar dacă toate vin din heavy metal. Aici era şi problema mea: care din cele două symphonic este genul Nightwish.
Concluzia "parţială": power pentru Nightwish şi gothic pentru alţii (Within, Tristania etc.). De aici altă problemă: dacă-s două genuri diferite, la ce se mai continuă comparaţia Nightwish cu Within şi aşa mai departe? Doar pentru că sunt female-fronted metal?


Chiticot wrote:
Scuze de off topic Smile
Nu e offtopic, e informaţie vitală pentru dezbatere - scopul deschiderii topicului, de altfel Razz
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by kuolema Fri Mar 12, 2010 12:07 pm

eu am zis symphonic...stiu ca am vazut un interviu cu Tuomas in care zicea ca uraste sa i se zica ca,canta Gothic!!!!cred ca era un interviu de la bucuresti Razz
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Chiticot Mon Mar 15, 2010 9:07 am

doulfe wrote:[dacă-s două genuri diferite, la ce se mai continuă comparaţia Nightwish cu Within şi aşa mai departe? Doar pentru că sunt female-fronted metal?

Cred ca de aici vine comparatia, mereu, de la faptul ca sunt female fronted metal. De parca asta e important, nu ceea ce canta Suspect

Cat despre faptul ca sunt considerati, in unele cercuri "gothic"... cu asta nu sunt de acord, in afara de conceptul "beauty and the beast", nu au nimic altceva din gothic - parerea mea Razz
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by ambrozi Sat Mar 20, 2010 10:10 pm

@ www.metal-archives.com:
Genre(s)
Operatic/Symphonic Power Metal
Lyrical theme(s)
Love, Nature, Astrology, Fantasy
Origin Formed in Current label Status
Finland (Kitee) 1996 Nuclear Blast Active
Current line-up
Anette Olzon Blyckert - Vocals (2007-) (Disdain (Swe), Alyson Avenue)
Tuomas Holopainen - Keyboards (also Vocals 1996-1997) (Darkwoods My Betrothed, Furthest Shore, Kotiteollisuus, Nattvindens Gråt, For My Pain..., Sethian, Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Timo Rautiainen)
Erno ''Emppu'' Vuorinen - Guitar (also Bass 1996-1997) (Altaria, Darkwoods My Betrothed, Brother Firetribe, Almah)
Marco Hietala - Bass, Vocals (2001-) (Tarot (Fin), Sinergy, Northern Kings, Sapattivuosi)
Jukka "Julius" Nevalainen - Drums (1997-) (Sethian)
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by White_Raven Tue Sep 14, 2010 11:53 am

Cateodata e Power Metal cateodata mi se pare Pop-Rock. Neutral
White_Raven
White_Raven
Boy And The Ghost

Number of posts : 101
Age : 32
Location : Pitesti
Registration date : 2010-09-14

Back to top Go down

Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără) Empty Re: Genul muzical Nightwish (cu Tarja sau fără)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum