Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nightwish cu Tarja sau Anette?

+32
nakhrul
lucib
FairyLady
White_Raven
OceanSoul
EnsimmainenEnkeli
Magnolia
ghostlovescore
doulfe
nikolaus
Rain
Nightwish Tarja
LittlePhoenix
okadooir
Winter Storm
hartia
LadyMoon
Suomi_Rocks
Black_Kitty
NothingTheKiD
diana17rock
Syrius
Mugur de fluier
maria96
~SweetLittleWords~
Kinga
Chiticot
ambrozi
Annah
Unia
MissSwan
Morphine
36 posters

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

O preferati pe Tarja ca solista NW sau pe Anette?

Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_lcap98%Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_rcap 98% 
[ 43 ]
Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_lcap0%Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_lcap0%Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_lcap2%Nightwish cu Tarja sau Anette? Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
 
Total Votes : 44
 
 

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Morphine Sat May 16, 2009 4:44 pm

Nightwish.. trecutul si prezentul au fost pentru ei triumfatoare nu doar solistelor.. ci si intregului band. Daca ar fi sa alegem intre Tarja si Anette parerile ar fi diferite, pentru ca au stiluri diferite.. Nici eu nu stiu ce asi alege.. pale Poate ca majoritatea o vrem pe Tarja inapoi.. dar si Anette are o voce buna si un gen.. destul de interesant.. So.. Vote! Anette or Tarja?
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by MissSwan Sat May 16, 2009 4:48 pm

N-am nimic personal cu Anette, insa pentru o trupa ca Nightwish Tarja e de departe alegerea cea mai potrivita. Anette de ex s-ar potrivi f bine pe ceva in genul piesei celor de la Pain pe care au colaborat, acolo chiar mi-a placut cum se combina tipul ei de voce cu muzica.


Last edited by MissSwan on Sat May 16, 2009 4:53 pm; edited 1 time in total
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Unia Sat May 16, 2009 4:50 pm

Prefer Nightwish cu Tarja pentru ca se potrivea mult mai mult cu muzica decat Anette, dar totusi nu as vrea sa se intoarca la ei.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Annah Sat May 16, 2009 5:48 pm

Cred ca mi-am mai exprimat o data parerea despre intoarcerea Tarjei la Nightwish, si acea parere nu s-a schimbat. Iar daca analizam mai bine situatia, Anette este singura persoana care nu are nici o vina in toate cele intamplate, deci cine da vina pe ea greseste...
Totusi pt instrumentisti, vocea Tarjei era mai potrivita...cred eu
Annah
Annah
Boy And The Ghost

Number of posts : 144
Age : 31
Location : "Out in the middle of nowhere"
Registration date : 2009-04-11

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by ambrozi Sun May 17, 2009 2:49 pm

Sunt si eu de acord cu ceea ce a spus Annah.
O prefer oricum pe Tarja, dar nu din faptul ca a facut ea prima parte din trupa, ci pentru calitatea ei, care la orice artist conteaza cel mai mult si trebuie sa se iasa in evidenta.
Iar la topicul asta cred ca trebuie sa se vorbeasca de calitate, nu de a fost sau ce este, din vina cui, sau a cui a fost.
NU? Razz Razz
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Nightwish cu Anette sau Tarja

Post by Morphine Sun May 17, 2009 2:53 pm

Pai sti.. ideea mea a fost sa fac un topic in care sa se alege dintre Anette si Tarja.. nu sa se gaseasca argumente pentru care una e mai buna ca cealalta De fapt sunt la egal.. pentru ca amandoua au voce si stil propriu.. asta e doar parerea mea Razz
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Chiticot Mon May 18, 2009 9:02 am

Tarja, evident. Anette nu se potriveste cu stilul Nightwish.
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Morphine Mon May 18, 2009 3:55 pm

Nu pot spune ca nu se potriveste cu stilul Nightwish.. poate cu Nightwish din trecut nu.. nici in totalitate cu cel din prezent.. dar cand a venit in trupa a schimbat ceva din "vechiul Nightwish".. de exemplu.. cunosc fani Anette care au spus ca Tarja nu s epotrivea.. si ca Anette e mai buna ca ea.. Amandoua au piese bune si mai putin bune but anyway.. mie imi plac amandoua Razz Nightwish
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Kinga Mon May 18, 2009 4:26 pm

cunosc fani Anette care au spus ca Tarja nu s epotrivea.. si ca Anette e mai buna ca ea..
Sa zici ca Tarja nu se potrivea in Nightwish, e parca ai zice, ca Michelangelo nu a fost potrivit pentru perioada Renaşterii.
Tarja a fost una dintre primii membrii al formatiei, fara ea nu ar fi existat nici un Nightwish, in cel mai bun caz o trupa cara ar fi cantat muzica acustica.
Daca fanilor noi le place mai mult stilul lui Anette, si nu le place Tarja, e ok, dar dupa parerea mea sa zici ca Tarja nu se potrivea e imatur si disperat.

Faptul ca dispreciezi pe X nu-l va convinge pe fanii lui, ca Y e mai bun...

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Nightwish cu Anette sau Tarja?

Post by Morphine Mon May 18, 2009 7:30 pm

Cum am mai spus.. mie amandoua mi s epare bune in ceea ce fac.. dar imi place mult mai mult genul de muzica cantat de Tarja.. este mai special.. si daa Anette sar lansa pe o cariera solo, sincer, nu cred ca ar avea asa mare succes ca Tarja Very Happy bom
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Kinga Mon May 18, 2009 7:44 pm

Daca ar mai canta cativa ani impreuna cu NW, si dupa acela ar lansa un album solo, poate ca ar avea si ea din ce sa traiasca linistit. (Deja are, deci nu conteaza Razz )

Nu am zis ca nu imi place noul era, pur si simplu eu fac parte din categoria care zice, ca ea nu e potrivit pentru Nightwish. Asta e opinia mea.. . L-am vazut live, si pot sa zic ca ea nu m-a convins. Dar Nightwish tot imi place intr-un fel sau altul, si daca mi se pare ceva TOTAL diferit de trupa veche. Voce, stil, imagine, emotii, atmosfera totul. Tuomas e singurul care inca sugereza acea atmosfera ce exista in timpul Tarjei...

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Chiticot Tue May 19, 2009 8:39 am

Kinga wrote:
cunosc fani Anette care au spus ca Tarja nu s epotrivea.. si ca Anette e mai buna ca ea..
Sa zici ca Tarja nu se potrivea in Nightwish, e parca ai zice, ca Michelangelo nu a fost potrivit pentru perioada Renaşterii.
Tarja a fost una dintre primii membrii al formatiei, fara ea nu ar fi existat nici un Nightwish, in cel mai bun caz o trupa cara ar fi cantat muzica acustica.
Daca fanilor noi le place mai mult stilul lui Anette, si nu le place Tarja, e ok, dar dupa parerea mea sa zici ca Tarja nu se potrivea e imatur si disperat.

Faptul ca dispreciezi pe X nu-l va convinge pe fanii lui, ca Y e mai bun...

Cata dreptate ai Smile
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by ~SweetLittleWords~ Wed May 20, 2009 3:19 pm

asta cu "Nightwish cu Tarja sau Anette" e intrebare sau.... ???

bine, pai sa incepem.. parerea mea cu privirea la componenta trupei....Tarja evident se potriveste mult dar mult mai bine in trupa decat Anette... uite sa va zic ceva.... poate unii stiu ca eu tot bateam toba pe aici ca Nightwish erau liberi, erau un model pentru toti... erau in etalon!!!! Da mai, nu am vorbit degeaba... dar de ce?? pentru simplu fapt ca existau acolo doi membrii care faceau ca Nightwish sa fie o trupa restectabila... prima era bineinteles Tarja.... vocea ei spargea tiparele metalului.... era ceva impresionant cum o trupa de "pletosi" care dau in cap ( la inceput nu erau pletosi ar nu conteaza..si scuze ca le-am zis asa de urat Smile... au adus ca solita o tipa care canta opera.. sa fim seriosi la vremea aceea cine mai vazuse asa ceva????

Tarja era unul dintre ingredientele principale in trupa.... ea impreuna cu muzica si versurile lui Tuomas faceau totul!!!! asta eera reteta secreta... ei insusi erau reteta secreta!!! De aceea Tarja este cea mai potrivita ptr Nightwish... in plus, e unul dintre fondatori, nu???

Bun.. acum cu Anette muzica numai e la fel de "deep" si plina de "passion" e totul mult mai .. ok nu zic comercial... e mult mai obisnuit..nu e ceva iesit din comun... dar cand canta Tarja pe scena parca te treceau fiorii... era indescriptibil!!!!

Acum Anette canta ptr ca trebuie sa cante.. si pentru ca i place ca numele ei deja s-a consacrat o data cu Nightwish si pentru ca in definitiv asta e job-ul ei si de aici ii vin banii ca sa traiasca... Tarja nu era asaa.... Nightwish erau un vis de mai demult....

asta e parerea mea.. altceva nu stiu ce sa zic.... in concluzie Tarja is the best for Nightwish , end of story!!!


Last edited by ~SweetLittleWords~ on Sat May 23, 2009 4:59 pm; edited 1 time in total
~SweetLittleWords~
~SweetLittleWords~
Boy And The Ghost

Number of posts : 107
Age : 30
Location : Cluj- Napoca
Registration date : 2008-11-30

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by maria96 Fri May 22, 2009 5:22 pm

Mie sincer imi place mai mult Tarja,e soprana,e frumoasa si are o voce de invidat.Annette nu are aceleasi calitati ca Tarja,mie mi se pare ca Nightwish e mai completa cu Tarja cantand asa serioasa si Emppu in spatele ei dand din cap in timp ca canta la chitara electrica.Annette are o voce care multe cantarete o pot avea,dar sopranele sunt ceva mai rare,poate ca Tuomas avea nevoie de o voce asemanataore cu al lui Annette.
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Mugur de fluier Mon May 25, 2009 8:58 am

Chestiuni de genul : Tarja sau Anette ....care se potriveste mi se par cam deplasate. Eu vad lucrurile asa :
Tarja ESTE Nightwish ...SI VA FI MEREU indiferent daca face parte sau nu din formatie. Anette este o cantareata care canta CU Nightwish.

Mugur de fluier
Lost Northern Star

Number of posts : 22
Location : Bucuresti
Registration date : 2009-04-21

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Kinga Mon May 25, 2009 3:16 pm

^Asta simt si eu, dar totusi nu as zice ca Tarja >este< Nightwish. As zice numai ca trupa, care imi placea intr-un mod deosebit, nu mai exista.
Despre Anette sunt de acord, si site-ul ei oficial sugereaza ceva de genul. "Swedish vocalist and singer for the band Nightwish"... (am mai zis, stiu. Razz )

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 31
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Syrius Wed May 27, 2009 2:10 am

Cred ca te referi la Dead to the world, cat despre End of all hope chiar nu cred ca Anette se poate atinge de ea, poate doar sa o cante Marco.
Syrius
Syrius
Sing For Me

Number of posts : 275
Location : Craiova
Registration date : 2008-11-30

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Chiticot Wed May 27, 2009 9:08 am

Nici eu nu cred ca e vorba de End of All Hope, e un cantec prea puternic pentru Anette... Dar asa e si Wishmaster si totusi l-a... "cantat" si pe ala.
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by diana17rock Wed May 27, 2009 3:41 pm

NothingTheKiD wrote:Pentru că noul album cântat integral nu ar conţine destule piese pentru un întreg concert... plus că majoritatea fanilor vor să aude şi piesele vechi, cel puţin pentru instrumentaţie... eu cel puţin când ascult o melodie mă uit mai mult la instrumentaţie prima dată (mi se trage de la faptul că îmi place să cânt la chitară, probabil). Nu ştiu dacă ai observat, dar în 2009 Anette cântă mult mai bine decât o făcea înainte... dar şi vechile piese au fost modificate - Dark Chest of Wonders e mult mai jos decât înainte, Wishmaster la fel etc.


poate, dar..tarja is the queen...(cel putin pentru mine.)..dupa parerea mea, nici nu se compara! si e normal ca si anette sa evolueze...fa o comparatie si intre tarja 1999 si tarja 2009.//..se vede diferenta, nu crezi?

Kinga wrote:
cunosc fani Anette care au spus ca Tarja nu s epotrivea.. si ca Anette e mai buna ca ea..
Sa zici ca Tarja nu se potrivea in Nightwish, e parca ai zice, ca Michelangelo nu a fost potrivit pentru perioada Renaşterii.
Tarja a fost una dintre primii membrii al formatiei, fara ea nu ar fi existat nici un Nightwish, in cel mai bun caz o trupa cara ar fi cantat muzica acustica.
Daca fanilor noi le place mai mult stilul lui Anette, si nu le place Tarja, e ok, dar dupa parerea mea sa zici ca Tarja nu se potrivea e imatur si disperat.

Faptul ca dispreciezi pe X nu-l va convinge pe fanii lui, ca Y e mai bun...

corect..perfect de acord sunt cu tine..si daca tarja nu avea o voce atat de puternica, nw nu ar fi fost metal simfonic! acum stilul nw s-a schimbat ... Crying or Very sad dar asta e...sa vedem ce poate tarja ... Finnish Flag Tarja de-abia astept sa apara noul ei album!
diana17rock
diana17rock
Our Great Divide

Number of posts : 584
Age : 30
Location : buzau
Registration date : 2008-12-05

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by NothingTheKiD Wed May 27, 2009 7:02 pm

Nici eu nu am auzit End of all Hope cu Anette.. şi sincer, nu ştiu cât mi-aş dori să-l aud. Nici Phantom of the Opera nu cred că ar suna prea bine... cel puţin nu partea din final. Ghost Love Score am auzit şi sincer să fiu, sună mai bine decât mă aşteptam. Încă nu i-am văzut live totuşi, aştept 18 iulie şi mă pronunţ pe urmă.
NothingTheKiD
NothingTheKiD
My Little Phoenix

Number of posts : 63
Age : 31
Location : Turnu-Magurele, Romania
Registration date : 2009-05-23

http://last.fm/user/NothingTheKiD

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Morphine Wed May 27, 2009 7:04 pm

Ehh.. eu cred ca piesele lui Tarja ar trebui sa ramana a lui Tarja.. Smile) Dar sincer.. imi place mult Sacrament of Wilderness cu Anette :-"
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Black_Kitty Fri May 29, 2009 5:20 pm

Eu spun categoric Tarja. Cum zicea cineva mai sus, pana la Nightwish nu vazuse nimeni o trupa de rockeri nebuni care aveau o cantareata de muzica clasica la voce. In ce-o priveste pe Anette, ce sa zic... am ascultat niste Allyson Avenue si mi s-a parut ok, de asemenea mi-a placut proiectul cu Pain. Dar la Nightwish nu-mi place. Nightwish e Nightwish cu Tarja. Fara Tarja, e doar un nume rasunator. Ma rog, parerea mea...
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Suomi_Rocks Sat May 30, 2009 9:49 pm

Black_Kitty wrote:Eu spun categoric Tarja. In ce-o priveste pe Anette, ce sa zic... am ascultat niste Allyson Avenue si mi s-a parut ok, de asemenea mi-a placut proiectul cu Pain. Dar la Nightwish nu-mi place. Nightwish e Nightwish cu Tarja. Fara Tarja, e doar un nume rasunator. Ma rog, parerea mea...
thumb up
dupa parerea mea, nightwish a pierdut mult din valoarea pe care o avea...Versurile nu mai sunt la fel de fantstice ca inainte, iar unele sunt pline de ura si durere. Nu ma intelegeti gresit, Tuomas e extraordinar de talentat si sunt total de acord cu majoritatea melodiilor lui, dar acum pare a fi plin de furie (desi nu cred ca suna putin cam exagerat...whatever).
Oricum, Tarja mi se pare ca are foarte multa personalitate, iar atunci cand urca pe scena arata puternica si plina de incredere, ca si vocea ei, iar multimea o iubeste cheers Anette, pe de alta parte, arata mica, slaba (la figurat vorbind) si uneori un pic supraincarcata....Ii urez noroc, nu am nimic impotriva ei, evident a batut mii de alti cantareti ca sa ajunga aici unde este acum, totusi, in opinia multor oameni, ea nu este nimic in comparatie cu Tarja No


Last edited by suomi_rocks on Mon Jun 01, 2009 8:08 am; edited 1 time in total
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by LadyMoon Sun May 31, 2009 10:21 pm

Nightwish o sa fie intotdeauna printre trupele mele preferate si o sa continui sa-i ascult indiferent de cine canta pentru ca nu conteaza numai vocea. Degeaba o aveau pe Tarja daca nu aveau si niste melodii bine compuse. Bineinteles ca o preferam pe Tarja, dar si DPP e un album destul de bun. In live Anette isi canta destul de bine piesele, dar cantecele compuse pentru vocea Tarjei ii ies groaznic (cu niste exceptii).
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Morphine Mon Jun 01, 2009 9:07 pm

LadyMoon wrote:Nightwish o sa fie intotdeauna printre trupele mele preferate si o sa continui sa-i ascult indiferent de cine canta pentru ca nu conteaza numai vocea. Degeaba o aveau pe Tarja daca nu aveau si niste melodii bine compuse. Bineinteles ca o preferam pe Tarja, dar si DPP e un album destul de bun. In live Anette isi canta destul de bine piesele, dar cantecele compuse pentru vocea Tarjei ii ies groaznic (cu niste exceptii).
So.. cateva lucruri care sunt potrivite pt mn... Mi se pare ca piesele cu Tarja aveau niste idei geniale.. Tuomas e bun.. si calitatile lui nu sunt afectate de solisti sau restul bandului.. parerea mea.. apoi DPP.. sincer mi se pare cel mai groaznic album al lor... ok.. dar e doar parerea mea.. si e super daca avem opinii diferite.. next.. cred ca acele "cateva exceptie" se rezuma la Sacament of Wilderness. Waw.. dar sper sa nu luati asta ca ceva rau al adresa lui Anette pentu ca imi palce si de ea.. dar nu e potru=ivita pentru Nightwish...
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Nightwish cu Tarja sau Anette? Empty Re: Nightwish cu Tarja sau Anette?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum