Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enigma

2 posters

Go down

Enigma Empty Enigma

Post by doulfe Wed Jan 13, 2010 11:45 pm

O trupă care nu are nevoie de prea multă prezentare. Trupa mea de suflet.

Da, la artişti români. Pentru că, deşi s-a lansat în Germania, în prezent activând din Spania, Enigma este o trupă înfiinţată de un român, Michael Creţu, născut la Bucureşti. El compune, el produce, el e vocea masculină din duo-ul Enigma. Vocea feminină a fost, până în 2006, Sandra (click aici), nevasta lui. Restul de voci sunt invitaţi ocazionali. Enigma e considerată emblema genului muzical numit New Age, deşi, să fim sinceri, nu prea cântă new age pur. Mai scapă şi câte o electronică, ceva.

Să acultăm, dară!


Return to Innocence (1994)




Sadeness (1990)




Beyond the Invisible (1996)




T.N.T. for the Brain (1996)




Age of Loneliness (1994)




Voyageur (2003)




Push the Limits (1999)




Seven Lives (2008)

doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Enigma Empty Re: Enigma

Post by victor_uzum Thu Jan 14, 2010 11:38 am

Return to Inocence este una dintre melodiile mele preferate all time. Chiar daca Enigma nu vibreaza pe frecventele mele, ii apreciez pentru originalitate si constanta.

Iar Sandra, una dintre fanteziile majoritatii adolescentilor din anii 80-90, nu mai are nevoie de vreo prezentare... Totusi, am auzit ca recentul ei concert bucurestean a fost o dezamagire aproape totala pentru fanii nostalgici...

Iar pentru Michael Cretu, toata stima! A reusit acolo unde putini se incumeta sa incerce!...

Tarja You'll NEVER Walk Alone!...
victor_uzum
victor_uzum
Calling Grace

Number of posts : 913
Age : 44
Location : Bucharest
Registration date : 2008-12-08

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum