Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vocea Tarjei

4 posters

Go down

Vocea Tarjei Empty Vocea Tarjei

Post by LucianK Sun Jan 08, 2012 12:56 pm

Salutare tuturor!

M-am gândit că nu ar fi rău să mă ocup de pagina de pe Wikipedia dedicată Tarjei (să o refac de la 0) și i-am scris biografia pe o ciornă (deocamdată nu am modificat nimic în articolul propriu zis). Am nevoie de ajutorul vostru în vederea conceperii unei secțiuni legate de vocea sa. Sunt un foarte mare fan al său dar nu i-am urmărit toate aparițiile în presă/interviurile, iar ceea ce vă rog este (dacă puteți) să mă ajutați să găsesc articole/interviuri din presă [nu contează limba] în care să se facă referire la vocea sa (timbru, întindere vocală, clasificare, pregătire).

Ceea ce am găsit până în momentul de față este că Tarja este o soprană lirică, iar întinderea sa vocală depășește trei octave. În articolul în limba engleză de la wikipedia se specifică un ambitus F3-D6 (adică Fa1- Re4), dar sursa atașată informației nu este validă. De asemenea, articolul acela de la en:wiki nu reprezintă cel mai bun punct de plecare pentru că încalcă câteva norme de la wiki și din acest motiv vă cer vouă ajutorul să găsim surse "din afară". Orice articol scris pe un site care nu-i dubios (gen lyricsfreak) este bun! Very Happy
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by Unia Mon Jan 09, 2012 8:24 pm

E interesanta ideea ta, dar nu stiu daca te pot ajuta cu prea multe, desi am citit cam toate interviurile, dar nu prea au informatiile astea. Singurul lucru care imi vine in minte sunt raspunsuri la intrebarile despre cum isi pregateste vocea, dar presupun ca le ai pe alea (daca nu, pot sa le caut). Smile

A, si a postat un blog intreg prin 2007, dar era mai mult despre tehnici de inregistrare. Nu stiu daca contine ceva care sa te ajute, stii la care ma refer sau sa caut un link?
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Tue Jan 10, 2012 1:14 am

Știu articolul despre care vorbești - din păcate nu oferă foarte multe detalii "tehnice". Pe internet nu prea sunt articole/recenzii/interviuri în care să vorbească despre vocea sau tehnica sa vocală. În fine, eu mi-am scris articolul cu ce am avut la îndemână, a ieșit frumos. Promit că îl voi publica mâine și veți putea vedea rezultatul muncii mele de 3 zile.
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by nakhrul Tue Jan 10, 2012 2:36 am

Eu unul nu am gasit pana acum vreun site care sa poata fi considerat drept referinta in materie de stiinta muzicala. Domeniul in sine este foarte "particular" si toate opiniile profesionistilor au o foarte mare doza de subiectivitate.

Cea mai buna sursa pentru intinderea vocala cred ca este confruntarea realitatii. Adica inregistrari live.
Cea mai joasa nota cantata de Tarja live in ultima vreme este F3 (Archive of lost dreams) iar cea mai inalta este E6 (Phantom at the opera). Cele mai inalte note all time sunt B6 si C7b (Devil and the deep dark ocean).

Pe langa intinderea vocala cred ca trebuie pus accentul pe raritatea vocii, pe faptul ca este printre foarte putinele cazuri de soprana care a reusit sa se emuleze perfect un registru de mezzo, inclusiv timbrul si textura etc.
De asemenea se merita acordata atentie felului cum a evoluat ca stil in metal, pentru ca a prezentat transformari majore intre 1997 si acum.

Cred ca as putea sa-ti dau o mana de ajutor, daca mai ai nevoie.

PS: Situl asta contine multe interviuri si declaratii despre Tarja cu celebritati din toate genurile muzica, profesori de la Conservator etc.
http://www.tarjaissuchadiva.com/
Nu sunt focalizate pe voce sau tehnica, insa contin destule detalii si despre asa ceva.

nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Wed Jan 11, 2012 12:08 am

Eu mi-am terminat articolul ro.wikipedia.org/wiki/Tarja_Turunen - aștept impresii, sugestii, etc! Very Happy

@nakhrul Din păcate la wikipedia informațiile de genul "noi am auzit un Fa1 în Archieve of lost dreams" sunt considerate a fi "cercetare originală" și acest mod de a scrie nu este acceptat. Ei își doresc articole susținute de referințe sigure, iar tarjaissuchadiva.com este un blog, deci nu-i indicat să fie folosit. Există foarte multe norme (una mai pretențioasă ca alta) și-i destul de dificil de scris un astfel de articol pentru a fi "așa cum trebuie".
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by nakhrul Wed Jan 11, 2012 1:29 am


Felicitari pentru articol si pentru efortul depus, sper sa contribui si eu prin wiki atunci cand o sa am timp.
O observatie:
"este o cântăreață lirică, compozitoare și pianistă finlandeză"
cantareata lirica = performer in teatru liric, opereta etc
soprana lirica = o clasificare vocala ce nu are legatura cu liricul in sine.

nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Wed Jan 11, 2012 1:37 am

Tarja a susținut câteva concerte de muzică clasică/lied, etc. dar cred că am mers prea departe cu acel termen (ai dreptate) - rămâne mai bine doar cântăreață.

P.S. - știu că deviez puțin de la subiect, însă Tarja n-a obținut decât trei nominalizări la diverse gale până acum?
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by nakhrul Wed Jan 11, 2012 10:19 am

Numai anul asta cred ca a obtinut o tona de premii si cateva discuri de aur.

Insist pentru folosirea unei formule asemenatoare cu cea de pe wiki:en , adica "este o soprana lirica".
"Cantareata" este si Minodora, Anna Lesko etc

nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Wed Jan 11, 2012 12:09 pm

Am modificat în introducere.Smile

Mă poți ajuta cu ceva link-uri care să ateste ce premii a luat? (când spun premii nu mă refer la certificate eliberate pentru vânzări de albume/single-uri, ci la trofee/nominalizări obținute la Gale notabile)
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by nakhrul Thu Jan 12, 2012 12:06 am

Sigur, voi face tot posibilul sa gasesc.
In primul rand trebuie sa aflu ce este considerat premiu "prestigios" dpdv muzical in acceptiune comuna. Eu unul n-am pus niciodata pret pe asa ceva.

Mult mai important mi se pare de exemplu ca a fost singurul artist invitat sa cante pe CD-ul aniversar de 20 de ani Nuclear Blast - All stars. Toti ceilalti care au performat pe CD (Helloween sau Sonata Arctica de ex) erau sub contract cu Nuclear Blast, Tarja nu Smile

Anyway, ma voi interesa si revin cu un PM sau reply.

Bafta!

nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Thu Jan 12, 2012 10:25 am

Ok, mersi mult de ajutor! Aștept mesajul tău.
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by diana17rock Fri Jan 13, 2012 5:42 pm

A mai primit si 'trofeul' acela de la MFVF..in 2009 pentru cea mai buna voce sau..nu mai stiu exact
diana17rock
diana17rock
Our Great Divide

Number of posts : 584
Age : 30
Location : buzau
Registration date : 2008-12-05

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by LucianK Fri Jan 13, 2012 6:20 pm

Mersi mult, am adăugat în articol premiul pentru "Cea mai bună și frumoasă voce" acordat de MFVF în 2009. Am mai găsit și rezultatele unui sondaj realizat de ziarul finlandez Iltalehti în urma căruia Tarja a fost numită "Cea mai bună voce finlandeză".
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by diana17rock Fri Jan 13, 2012 8:08 pm

LucianK wrote:Mersi mult, am adăugat în articol premiul pentru "Cea mai bună și frumoasă voce" acordat de MFVF în 2009. Am mai găsit și rezultatele unui sondaj realizat de ziarul finlandez Iltalehti în urma căruia Tarja a fost numită "Cea mai bună voce finlandeză".
cu placere Very Happy
diana17rock
diana17rock
Our Great Divide

Number of posts : 584
Age : 30
Location : buzau
Registration date : 2008-12-05

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by nakhrul Sun Apr 01, 2012 6:49 pm

Scuze n-am avut timp sa sap, dar n-am uitat. Pana una-alta
Europe Best Crossover Performer 2012 http://europetourismboard.com/contest/crossover.htm

nakhrul
The Reign

Number of posts : 47
Registration date : 2011-08-15

Back to top Go down

Vocea Tarjei Empty Re: Vocea Tarjei

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum