Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nightwish (The New Era)

+37
nakhrul
EnsimmainenEnkeli
The Peacekeeper
LucianK
lucib
serinia
Silver Chaos
SnakeCris
Sahistul
MaraTurunen
White_Raven
ice_angel
kuolema
Midnight.shadow
Black_Kitty
victor_uzum
Rain
roxana_enache
Magnolia
Chiticot
LadyMoon
rockthepeople
hartia
Morphine
maria96
Suomi_Rocks
october27
diana17rock
Mugur de fluier
Sorana
~SweetLittleWords~
MissSwan
ambrozi
Syrius
stefan_mihalea
Kinga
Unia
41 posters

Page 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by hartia Mon Jul 25, 2011 9:04 pm

usor copilasi, nu va scoateti ochii Kippis
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by maria96 Mon Jul 25, 2011 9:36 pm

hartia wrote:usor copilasi, nu va scoateti ochii Kippis
nu ne scoatem ochii Wink
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 28
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Silver Chaos Sun Aug 14, 2011 11:22 am

Imi pare rau ca am auzit de NW acum vreo 3 ani Sad si nu am apucat-o pe Tarja in formatie. Insa, obisnuindu-ma cu vocea ei, nu puteam accepta ca Anette sa vina si sa cante aceleasi piese, dar intr'un mod mai diferit, pentru vocea ei. Acest lucru m-a deranjat cel mai mult, ca a recantat melodiile pe care le-a cantat Tarja mai intai. Dar o data cu noile melodii, mi s-a schimbat si parerea despre ea.^^ si chiar imi place. Oricum, m-am saturat sa vad peste tot comparatia dintre cele doua. Pana la urma sunt doua persoane diferite, unice.
Silver Chaos
Silver Chaos
I Walk Alone

Number of posts : 5
Age : 28
Location : Constanta
Registration date : 2011-08-10

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Unia Fri Sep 02, 2011 9:28 am

Nightwish (The New Era) - Page 11 302303_10150776287735068_14644790067_20472230_6945689_n

The first single: "Storytime"

The new Nightwish single called "Storytime" will be released on Friday, the 11th of November. Presale will start soon!

The whole album tracklist with teasers of each song and the album release date will follow in a week. Stay tuned!
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Sahistul Fri Sep 02, 2011 3:03 pm

Interesting..
Sahistul
Sahistul
Oasis

Number of posts : 386
Location : Bucuresti
Registration date : 2011-07-16

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Unia Wed Nov 09, 2011 10:15 am

Stroytime:



Prima data cand am ascultat-o nu mi-a prea placut, pentru ca ma asteptam sa fie ceva mult mai "mindblowing". Inca nu imi place cat de repede canta versurile, si inca ceva de la mixing dar nu pot sa zic exact ce, suna ca si cum ar fi prea multe instrumente/efecte unele peste altele. Dar in afara de asta a inceput sa imi placa (ma rog, ca single e ok), si imi place si videoclipul destul de mult (cu exceptia machiajelor, arata chiar creepy XD). Oricum piesa mi se pare "safe", tipic Nightwish, deci nu are ce sa nu imi placa, doar ca ma asteptam la mult mai mult mai ales de la primul single.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MissSwan Wed Nov 09, 2011 10:33 am

E buna piesa, chiar m-a facut curioasa si pt album si pt film. Very Happy Cred ca problemele de mixaj se aud din cauza calitatii. Mai mult ca sigur a fost inregistrat pt full effect pe audio dvd sau bluray si un sistem audio de calitate. De-aia ca upload pe youtube si la boxe de laptop se aude ciudat, n-au cum sa redea toate nuantele si instrumentele folosite.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Unia Wed Nov 09, 2011 12:00 pm

Se poate sa fie si din cauza calitatii, desi majoritatea care vad videoclipul il vad (cel putin primele dati) tot pe laptop/computer de pe Youtube, si o mare parte vor asculta albumul doar pe laptop oricum. Dar aceeasi problem i am cu Epica de exemplu, si nu din cauza calitatii, cateodata sunt mult prea multe unele peste altele, si cate ceva (cum ar fi vocea) nu e destul de puternic/a sa iasa in evidenta. Nu stiu exact cum sa explic chestia asta. XD Nu am nimic impotriva orchestrelor/efectelor/etc, doar cum sunt combinate cateodata cu restul instrumentelor.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Sahistul Wed Nov 09, 2011 3:00 pm

Ce sa zic...e interesant singleul, asteptarile mi-au fost in parte confirmate. Soundul imi place, e tipic Nightwish, imi aduce aminte de marile creatii ale lor. Iar linia melodica e facuta exact pentru donsoara' Anette. In mare, o piesa ok, care prinde. Sunt tare curios restul albumului. Si video e ok.
Sahistul
Sahistul
Oasis

Number of posts : 386
Location : Bucuresti
Registration date : 2011-07-16

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Unia Wed Nov 09, 2011 11:47 pm



Trebuia sa postez asta. Versiune orchestrala de la Swanheart, facuta de un fan. Very Happy
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Thu Nov 10, 2011 11:45 pm

anette arata ca moartea cu buzele alea negre affraid
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Sahistul Fri Nov 11, 2011 12:05 am

Ea oricum arata Very Happy

Legat de piesa, ma prinde din ce in ce mai mult, e pe repeat deja, imi era dor de stilul pur Nightwish!!!
Sahistul
Sahistul
Oasis

Number of posts : 386
Location : Bucuresti
Registration date : 2011-07-16

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Sat Nov 12, 2011 1:19 pm

Sahistul wrote:Ea oricum arata Very Happy

Legat de piesa, ma prinde din ce in ce mai mult, e pe repeat deja, imi era dor de stilul pur Nightwish!!!


si mie-mi place,deja o cant Razz .anette zici ca e capiata cum face in videoclip si e urata rau
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by serinia Thu Nov 17, 2011 10:43 pm

nu-mi place pentru ca falseaza. Live ca doar pe album are grija calculatoru. Pe langa intonatie baga note aiurea.. iara minus. Si timbrul ei e enervant. Si Storytime e aiurea nu-mi transmite nimic.
serinia
serinia
The Reign

Number of posts : 31
Age : 33
Location : Sibiu
Registration date : 2009-08-19

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MissSwan Fri Nov 18, 2011 1:38 pm

MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Fri Nov 18, 2011 11:16 pm

imi place,la prima ascultare
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Sahistul Sun Dec 04, 2011 11:46 pm

Mersik Mara de linkuri Smile
Sahistul
Sahistul
Oasis

Number of posts : 386
Location : Bucuresti
Registration date : 2011-07-16

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by lucib Mon Dec 05, 2011 11:34 pm

Sa fiu ff. sincer, m-a prins clipul de la Storytime; cred ca e prima lor piesa compusa dupa tonurile vocii lui Anette, care aici nu mai falseaza.. desi (mi se pare mie?) daca nu i-a iesit sa fie ca Tarja, incepe sa o imite pe Sharon den Adel :-?
lucib
lucib
My Little Phoenix

Number of posts : 72
Location : Cluj, RO
Registration date : 2011-11-23

http://fotografiecluj.blogspot.ro/

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Tue Dec 06, 2011 11:17 am

n-ai pentru ce,sahistule.am inceput sa ador melodiile,in special:
ghost river
scaretale
the last ride of the day
arabesque
le ascult non stop
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by kuolema Wed Dec 07, 2011 4:05 pm

Deci avand in vedere ca suntem in preajma sarbatorilor mi-am zis wtf hai sa le mai dau la Nightwish o sansa si sa ascult tot albumu inainte sa zic ceva rau de el....cred ca toata lumea stie parerea mea despre DPP deci nu are rost sa ne certam Razz fiecare cu parerea lui ...deci nu va agitati prea tare. Whip Oricum am incercat sa fiu mai obiectiva, nu stiu daca mi-a iesit. Razz Oricum sper sa scuzti totusi greselile de gramatica dar am ochelari la reparat Razz

Sa o luam cu inceputu:

Taikatalvi : deci trag aer in piept si ascult...si ascult....si nu pricep nimik Laughing ..important e ca suna bine... confused2 un intro dragut da mi-ar placea sa stiu si ce zice...nu am gasit pe net inca o traducere...deci moving on Razz

Storytime : deci inceput bun de piesa, putin cam scary, instrumental puternic, incepe si Anette sa cante...nu-mi doresc moartea inca...deci e bine....pe la minutul 1:50 incepe sa ma enerveze melodia care deja devine prea incarcata de instrumete, plus voci de fundal care creaza un oarecare haos in melodie. Se mai domoleste oarecum pe la minutu 3 dupa care urmeaza o parte in melodie care ma duce cu gandu la Crimson Tide Deep Blue Sea...sa fi ramas nightwish fara inspiratie muzicala...sau m-am tampit eu...tot ce e posibil.

Ghost River : ????....cei cu inceputu de Van Halen?..nu suna rau dar ...ma rog sa zicem ca e un "omagiu" dar oricum melodia e cam de toata jena o garmada mare de instrumete aruncate la intamplare plus ceva inspiratie de la alti..sa zicem ca, coru ala mai pe la sfarsit suna ok..da se putea si mai bine.Deci un NU definitiv pt piesa asta.

Slow, Love, Slow : Melodia asta chiar incepe destul de original (fata de ce am auzit pana acum de la new Nw). Deci sa zicem ca melodia asta suna bine..poti distinge instrumeltele vocea Anettei nu suna rau si nu ma dor urechile, la partea de refren ma duce cu gandu(pe mine cel putin) la niste melodi vechi gen ani 20-30 deci la partea instrumentala nu am ce comenta.Totusi ... versurile raman pe aceeasi idee de "You go - I cry, You lie - I die" doar ca supus intr-un mod mai "pompos" asa gen nightwish.

I Want My Tears Back : Heavy sound. Dar e destul de plictisitoare melodia ...adica eu,cel putin am nevoie de un feeling puternic intr-o melodie ca sa ma captiveze si sa o ascult pana la capat.Iar versurile ... (si stiu ca urmatorul argument va supara ceva lume) sunt ei bine aceleasi versuri de "manea" da spuse intr-un mod mai "clasic" de genu tu erai doar "A rag doll, a best friend" cu "the voice of Mary Costa" eu te-am creat in "the sleepless nights I used to live for" nesimtit-o "I Want My Tears Back now".Mda....moving on indifferent

Scaretale : Infricosator inceputu..sincer...cam "spooky" vocile alea la inceput...si in acelasi timp captivanta.Asa ca ascult piesa pana la sfarsit.Si constat ca desi pitigaiata si "horror" vocea Anettei se potriveste perfect cu sunetul, ma duce cu gandu la un circ infricosator, ma inspaimanta si imi place in acelasi timp, versuri originale.... piesa asta,sincer, e ingrozitoare, inspaimantatoare, groaznica, infricosatoare iti intra in cap si nu o mai poti scoate,o asculti si simti cum iti creste pulsul, ai vrea sa o opresti dar esti curos sa o asculti pana la capat,si ascult si asculti si asculti si mereu o dai de la capat,si iar si iar si iar si iar....Groaznica piesa...dece?..pai ma face sa spun urmatorul lucru : "O ador'"

Arabasque : melodia asta e instrumental deci prea mult nu am ce comenta, e ok, cui i place o asculta si cine nu merge mai departe.

Turn Loose The Mermaids : Nu cred....deci nu cred ca Anette canta piesa asta...e faina e calma, linistitoare si i vine perfect pentru vocea ei.Daca toate piesele ar fi asa de bine cantate cred ca asi fi mare fan Nightwish....o surpriza minunata ca sa zic asa, nu ma asteptam sa imi placa asa de mult, piesa e superba imi place chiar si partea mai "western" din ea.Bravo, super piesa.

Rest Calm : da...si am revenit la plictiseala.Mi se pare aiurea piesa, nu m-a captivat, am adormit de 2 ori pe la jumatate.Nu stiu ce au incercat nightwish sa experimenteze cu piesa asta dar a fost un esec total.Dar pentru ca inca sunt impresionata de "Turn Loose The Mermaids" nu mai zic nimik de rau si trec mai departe.

The Crow,The Owl And The Dove : Buna piesa bune si versurile, foarte emotionala si cu un text pe masura.Si chiar cand ma gandeam "uite ce balada faina a compus Tuomas" aflu ca defapt e opera lu Marco Smile de aia imi place asa mult probabil.Oricum faina piesa.

Last Ride Of The Day : Un inceput care imi aduce aminte de "good old Nightwish"...ah ce vremuri....anyway...ceva imi aduce aminte de Dark chest of wanders.Si totusi piesa asta face albumul sa sune mai interesant, e antrenanta, ritm fain, te prinde repede si iti canta toata ziua in minte.De mult...mult timp nu m-a mai impresionat o piesa Nw as mult cu a facut-o asta.Nota 10 pt piesa.Si da imi place si cu o canta Anette.

Song Of Myself : Mda...sa fiu sincers nu prea sunt fana pieselor de peste 8 minute....dar m-am stradutit sa o ascult,piesa e ok , dar pe departe genu meu, imi place inceputu dar nu destul incat sa ma faca sa o ascult pana la capat, plus ca ultima parte nu ma atrage deloc..

All and all, inceputu albumului ma cam dezamageste, dar am fost surprins placuta de doua lucruri 1 Anette a invatat sa cante nu doar sa urle ceva,cei drept mai are mult de invatat dar se vad oarece progrese si 2 mai exista si piese bune de la Nightwish si pe alte subiecte, nu doar acelasi "you no love me".Oricum sunt curioasa daca poate canta si live piesele Anette ca la ea asta e marea problema.
Sper sa nu va suparati...stiu ca eu sunt asa mai"din topor" dar acolo unde a fost de criticat am criticat si unde a fost de aplaudat am zis "bravo Nw" .

kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Unia Thu Jan 05, 2012 5:28 pm

Anette cu Swallow The Sun - Cathedral Walls:



Asta imi place destul de mult, i se potriveste mai mult. In curand ma duc la un concert cu Swallow the Sun din nou, sa vad daca de data asta imi plac mai mult decat in 2010 la ARTmania. bounce

Si am ascultat si Imaginaerum cu doua prietene, dar doar o data. Stiu ca o data nu e destul, si il mai ascult odata cand am rabdare. Dar deocamdata am fost cam dezamagita, ma asteptam la ceva mult mai impresionant si la mai multa orchestra. Poate daca il mai ascult din nou ma razgandesc. XD
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Thu Jan 05, 2012 8:08 pm

si eu am zis la fel la prima ascultare...acu deja imi plac foarte mult 7-8 melodii
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by LucianK Sun Jan 08, 2012 1:02 pm

Deși inițial am avut câteva idei preconcepute cu privire la ce gen de album ar putea înregistra Nightwish alături de Anette (mai ales după super-comercialul DPP), am rămas plăcut surprins de Imaginaerum! Majoritatea pieselor îmi plac, iar compoziția aceea orchestrală din final (Imaginaerum) care conține elemente din toate cântecele de pe disc este pur și simplu epică. Este un album mai bun decât m-aș fi așteptat, sincer!
LucianK
LucianK
The Reign

Number of posts : 25
Age : 31
Location : București
Registration date : 2012-01-07

http://www.muuz.ro

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by MaraTurunen Sun Jan 08, 2012 6:00 pm

LucianK wrote:Deși inițial am avut câteva idei preconcepute cu privire la ce gen de album ar putea înregistra Nightwish alături de Anette (mai ales după super-comercialul DPP), am rămas plăcut surprins de Imaginaerum! Majoritatea pieselor îmi plac, iar compoziția aceea orchestrală din final (Imaginaerum) care conține elemente din toate cântecele de pe disc este pur și simplu epică. Este un album mai bun decât m-aș fi așteptat, sincer!

I agree Razz
MaraTurunen
MaraTurunen
Poison

Number of posts : 427
Age : 30
Location : ploiesti
Registration date : 2010-10-07

Back to top Go down

Nightwish (The New Era) - Page 11 Empty Re: Nightwish (The New Era)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 11 of 14 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum