Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce carti citim? Carti preferate

+37
Sahistul
White_Raven
ice_angel
Ancient reign
victor_uzum
kuolema
mywinterstorms
tarja.turunen37
OceanSoul
roxana_enache
Rain
Magnolia
diana17rock
serinia
SnakeCris
LittlePhoenix
LadyMoon
Winter Storm
Suomi_Rocks
Morphine
maria96
doulfe
zabine
cjal3x
hartia
angel_from_darkness_666
Sorana
ambrozi
Sylvanitoo
Chiticot
Black Pearl
MissSwan
Kinga
Lyris Youth
~SweetLittleWords~
Unia
october27
41 posters

Page 8 of 14 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next

Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Mon Jan 25, 2010 2:56 pm

O iarnă atomică în care nu mai există animale sau plante, singura prezenţă constantă este foamea şi orice întâlnire între două fiinţe omeneşti poate sfârşi într-un act de canibalism. Iată decorul postapocaliptic – definit fie prin absenţe tragice, fie prin prezenţe ameninţătoare – prin care călătoresc un bărbat fără nume şi fiul lui, încercând să ajungă la mare. Au un pistol cu două gloanţe, ceva resturi de mâncare şi nişte pături vechi – şi, foarte important, se au unul pe altul. Supravieţuirea înseamnă însă amoralitate, după cum învaţă copilul studiindu-şi tatăl, a cărui dragoste pare a fi ultimul lucru rămas din lumea veche, ultima realitate confortabilă şi ocrotitoare. „Suntem morţii vii care bântuie prin decorul unui film de groază“ – aceasta este starea de spirit în lumea lui McCarthy, pe care n-o colorează decât foarte rare detalii de un umor nostalgic: ultima sticlă de Coca-Cola sau singura inscripţie care a supravieţuit dezastrului nuclear – rămăşiţele unei lumi semănând neliniştitor de mult cu a noastră.

Tocmai am vazut ca se pot citi cateva pagini pe site: :arrow: http://humanitas.ro/humanitas-fiction/drumul

Eu am luat-o de la Astra, sigur au si Emma acolo daca a aparut tradusa in Romania.
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Mon Jan 25, 2010 3:00 pm

Suna interesant, poate chiar bine. Very Happy E scrisa bine? Razz Da da... bounce

Asta suna bine: Naghib Mahfuz: "Akhenaton, cel ce salasluieste in adevar"
Dragoste si moarte in Valea Regilor. Intrigi care fac si desfac imperii. Un tanar calatoreste pe firul istoriei pentru a afla povestea, scrisa cu lacrimi si sange, a lui Akhenaton, faraonul nebun, si a sotiei sale, preafrumoasa Nefertiti, fecioara cu trup de curtezana care a inflacarat imaginatia barbatilor din vechime.
Am mai citit romane cu Akenathon, e faraonul meu preferat. Cred ca iau cartea.
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by diana17rock Mon Jan 25, 2010 7:55 pm

m..eu de ceva vreme sunt oarecum 'fascinata' de coelho...si nu pentru ca ii place tarjei..dar..intr-adevar ...felul cum vede viata..m-a schimbat putin..am citit: zahir, la raul piedra am sezut si-am plans, invingatorul este intotdeauna singur si alchimistul..iar acum vreau sa citesc vrajitoarea din portobello...pare interesanta. bounce
diana17rock
diana17rock
Our Great Divide

Number of posts : 584
Age : 30
Location : buzau
Registration date : 2008-12-05

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by kuolema Tue Feb 09, 2010 11:17 pm

Anne Rice "Vampirul Vittorio" ..am auzit ca e faina plus ca imi plac vampirii de moda veche Very Happy
kuolema
kuolema
Most Interesting

Number of posts : 1044
Age : 34
Location : Timisoara/Caransebes
Registration date : 2009-08-14

http://13blizzards.blogspot.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Thu Feb 11, 2010 9:07 am

Inca o data Agonie Si Extaz de Irving Stone. Rolling Eyes
Am si eu o nelamurire: Despre ce este portretul lui Dorian Grey? Embarassed
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Thu Feb 11, 2010 3:22 pm

Nu sunt sigura, pentru ca nu am citit-o, dar era cu un om care nu vroia sa imbatraneasca, si cineva i-a facut un portet. Cu timpul el a ramas singur, si portetul il arata tot mai batran (adica imaginea se schimba). Pare interesanta. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Fri Feb 12, 2010 10:07 pm

Eu am incercat s-o citesc de vreo 2 ori dar nu m-am tinut de ea. O sa ma mai apuc o data de ea (si o s-o si termin) dupa ce termin cartea pe care o citesc acum. Oricum, e o carte buna, sora'mea a citit-o si i-a placut mult. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Sun Feb 21, 2010 6:57 pm

Mape Ollila-Once upon a Nightwish
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LadyMoon Sun Feb 21, 2010 7:07 pm

Cred ca o sa mi-o cumpar si eu, nu imi place sa citesc la calculator si ma intereseaza si pozele din ea. Rolling Eyes
Eu m-am apucat in sfarsit de Portretul lui Dorian Grey si imi place foarte mult, aproape am terminat-o. Smile
LadyMoon
LadyMoon
Coolest User

Number of posts : 894
Age : 28
Location : Pretutindeni
Registration date : 2009-05-31

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Rain Sun Feb 21, 2010 7:08 pm

Eu citesc momentan Negru. Matca raului de Ted Dekker. Am inceput sa citesc chestii Sf si m-am gandit sa fac o incercare si cu thriler-ele. Pana acum, destul de interesanta.
Rain
Rain
Minor Heaven

Number of posts : 816
Age : 29
Location : Over the hills and far away
Registration date : 2009-08-06

http://solemnhour.deviantart.com/

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sun Feb 21, 2010 7:17 pm

Flashforward de Robert J. Sawyer (printre altele Razz ). E interesanta, chiar si dupa ce vezi serialul, sunt destul de diferite. Nu mi se intampla prea des sa imi placa si cartea, si filmul/serialul. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Sun Feb 28, 2010 9:32 am

Mikael Karvajalka de Mika Waltari. M-au apucat si pe mine astea istorice. Laughing
Nu am citit prea mult din ea, dar imi place foarte mult pana acuma. Razz
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Tue Mar 02, 2010 11:04 pm

Am citit mult Agatha Christie in ultima vreme. Sunt in faza mystery. Rolling Eyes
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LittlePhoenix Tue Mar 02, 2010 11:34 pm

Si eu! bounce Acum citesc Third Girl Razz
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Tue Mar 02, 2010 11:38 pm

LittlePhoenix wrote:Si eu! bounce Acum citesc Third Girl Razz

Frumoasa, mi-a placut.

Eu am citit in ultimele luni: Cards on the Table, Sleeping Murder, And Then There Were None, Ordeal by Innocence, The Secret of Chimneys. Mi-au placut toate. Very Happy
Acum citesc Partners in Crime

Ah si non-Agatha Christie, am mai citit:
Helen Fielding - Bridget Jones - the edge of reason
Amanda Grange - Mr. Knightley's Diary (Emma de Jane Austen povestita din perspectiva lui Knightley)
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LittlePhoenix Tue Mar 02, 2010 11:41 pm

Sleeping Murder e cea mai buna,pe care am citit pana acum.
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Wed Mar 03, 2010 12:10 am

LittlePhoenix wrote:Sleeping Murder e cea mai buna,pe care am citit pana acum.

Mie cred ca cel mai mult mi-a placut The Murder of Roger Ackroyd. A fost prima carte de Christie pe care am citit-o, acum multa vreme.
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by LittlePhoenix Wed Mar 03, 2010 12:23 am

Am citit undeva ca The Murder Of Roger Ackroyd e Agatha's masterpiece.Mi-a placut si mie,sfarsitul imi era o mare surpriza Shocked Aproape cea mai mare din cartile ei.
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Wed Mar 03, 2010 1:03 am

LittlePhoenix wrote:Am citit undeva ca The Murder Of Roger Ackroyd e Agatha's masterpiece.Mi-a placut si mie,sfarsitul imi era o mare surpriza Shocked Aproape cea mai mare din cartile ei.

Cred ca de-asta mi-a si placut cel mai mult. A fost singura ei carte la care nu m-as fi asteptat in veci la solutie. La restul cartilor mereu mi-am imaginat si solutia, chiar daca o consideram putin probabila. Dar aici, o secunda nu mi-a trecut prin cap. Very Happy
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Wed Mar 03, 2010 10:11 am

MissSwan wrote:
LittlePhoenix wrote:Si eu! bounce Acum citesc Third Girl Razz

Frumoasa, mi-a placut.

Eu am citit in ultimele luni: Cards on the Table, Sleeping Murder, And Then There Were None, Ordeal by Innocence, The Secret of Chimneys. Mi-au placut toate. Very Happy
Acum citesc Partners in Crime

Ah si non-Agatha Christie, am mai citit:
Helen Fielding - Bridget Jones - the edge of reason
Amanda Grange - Mr. Knightley's Diary (Emma de Jane Austen povestita din perspectiva lui Knightley)


Mie And There Weere None mi-a pacut cel mai mult. Razz
Cat despre Bridget Jones, mi-a placut. Entertaining dar nu e o carte care sa ma impresioneze.Totusi m-am distrat citind-o.

Very Happy Acuma vreau sa incep Emma, mi-am luat-o de la biblioteca. What a Face
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Wed Mar 03, 2010 12:33 pm

Magnolia wrote:
MissSwan wrote:
LittlePhoenix wrote:Si eu! bounce Acum citesc Third Girl Razz

Frumoasa, mi-a placut.

Eu am citit in ultimele luni: Cards on the Table, Sleeping Murder, And Then There Were None, Ordeal by Innocence, The Secret of Chimneys. Mi-au placut toate. Very Happy
Acum citesc Partners in Crime

Ah si non-Agatha Christie, am mai citit:
Helen Fielding - Bridget Jones - the edge of reason
Amanda Grange - Mr. Knightley's Diary (Emma de Jane Austen povestita din perspectiva lui Knightley)


Mie And There Weere None mi-a pacut cel mai mult. Razz
Cat despre Bridget Jones, mi-a placut. Entertaining dar nu e o carte care sa ma impresioneze.Totusi m-am distrat citind-o.

Very Happy Acuma vreau sa incep Emma, mi-am luat-o de la biblioteca. What a Face

Pai da, Bridget Jones e pt distractie, nu pt profunzime. happy2

Emma e preferata mea de Jane Austen, alaturi de Pride & Prejudice desigur. Le-am citit pe ambele de mai multe ori decat imi pot aduce aminte acum. :love:
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Wed Mar 03, 2010 12:34 pm

Mie cel mai mult mi-a placut Sense and Sensibility. I love you Personajul meu preferat a fot mereu Elinor, desi cred ca seaman cel mai mult cu Marianne. Rolling Eyes
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Wed Mar 03, 2010 12:36 pm

Magnolia wrote:Mie cel mai mult mi-a placut Sense and Sensibility. I love you Personajul meu preferat a fot mereu Elinor, desi cred ca seaman cel mai mult cu Marianne. Rolling Eyes

Mie mi se potriveste Emma atat de bine, incat ma sperie. Angel 2
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Magnolia Wed Mar 03, 2010 12:38 pm

^ Laughing
Mika Waltari-Mikael Karvajalka
Jane Austen-Northanger Abbey
Magnolia
Magnolia
Funniest User

Number of posts : 1744
Age : 27
Location : Romania: Sibiu
Registration date : 2009-09-15

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Thu Mar 04, 2010 1:57 pm

tocmai am terminat "La rascruce de vanturi". doamne, cat de frumoasa poate fi cartea! acum citesc "Zori de zi", din lipsa de altceva.
apropo, a citit cineva "Oamenii marii", de Hugo? ceva impresii?
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 8 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 8 of 14 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum