Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ce carti citim? Carti preferate

+37
Sahistul
White_Raven
ice_angel
Ancient reign
victor_uzum
kuolema
mywinterstorms
tarja.turunen37
OceanSoul
roxana_enache
Rain
Magnolia
diana17rock
serinia
SnakeCris
LittlePhoenix
LadyMoon
Winter Storm
Suomi_Rocks
Morphine
maria96
doulfe
zabine
cjal3x
hartia
angel_from_darkness_666
Sorana
ambrozi
Sylvanitoo
Chiticot
Black Pearl
MissSwan
Kinga
Lyris Youth
~SweetLittleWords~
Unia
october27
41 posters

Page 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by ~SweetLittleWords~ Fri Mar 13, 2009 5:41 pm

pai acum citesc primul volum din Vampirii Sudului ( Morti pana la Apus- asa se numeste).. scris de Charlaine Harris... e foarte interesanta Very Happy
~SweetLittleWords~
~SweetLittleWords~
Boy And The Ghost

Number of posts : 107
Age : 30
Location : Cluj- Napoca
Registration date : 2008-11-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sat Mar 14, 2009 3:19 pm

~SweetLittleWords~ wrote:pai acum citesc primul volum din Vampirii Sudului ( Morti pana la Apus- asa se numeste).. scris de Charlaine Harris... e foarte interesanta Very Happy

Am citit-o si eu acum cateva zile. Mr. Green
Mai astept putin pana citesc al 2-lea volum, vreau sa vad serialul de pe HBO intai. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by ambrozi Sat Apr 18, 2009 12:54 am

am citit Memoriile unei gheishe, codul lui davinci si multe carti despre olimp (greacs)
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by ~SweetLittleWords~ Sun Apr 19, 2009 8:44 pm

^ da si mie mi-a placut enorm Very Happy...scz de off: True Blood e destul de bun.. :d.... totusi nu pare a fi film cu vampiri... adica nu are acce atmosfera... ca si in Interviu cu un vampir de exemplu :d...

anyway :d.. cartile sunt chiar bune Very Happy
~SweetLittleWords~
~SweetLittleWords~
Boy And The Ghost

Number of posts : 107
Age : 30
Location : Cluj- Napoca
Registration date : 2008-11-30

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Sun Apr 19, 2009 11:10 pm

Nu pot sa spun exact care e cartea mea preferata... cred ca sunt la egalitate Crima si pedeapsa(Dostoievski), Memoriile unei gheise(Arthur Golden) si La Medeleni, de Teodoreanu (superbe cartile).In rest, fantasy stuff: Harry Potter, Eragon, Povestea fara sfarsit(Michael Ende), Ultima licorna. M-a impresionat mult Quo Vadis (nu stiu cum se scrie numele autorului Very Happy )... si volumele de poezii Ordinea cuvintelor, de Nichita Stanescu.
Am citit Amurg, si am fost innebunita dupa primul volum vreo luna, apoi cand toata clasa a citit cartea si asta era singurul subiect de discutie printre fete...m-am cam saturat.E o carte ok, dar e departe de ceea ce ar trebui sa fie un succes international, autoarea nu are talent, iar asa-zisii vampiri nu sunt decat un pretext pentru a face cartea mai interesanta, de fapt ideea centrala e o poveste obsesiva de iubire (mult prea obsesiva).
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Mon Apr 20, 2009 9:20 am

Tocmai am citit primele doua volume din Ciresarii de Constantin Chirita... trebuie sa-l citesc pe al treilea... si La rascruce de vanturi Smile
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty carti preferate

Post by angel_from_darkness_666 Mon Apr 20, 2009 6:05 pm

Pai mi-e mi-au placut mult Dracula - Bram Stoker si Arthur Golden - Memoriile unei Gheise si Maitrey iara mi-a placut mult(asta a trb sa o citesc ptr sc Razz )recunosc k nu prea citesc mult prefer sa ma uit la un film dekt sa citesc Very Happy

angel_from_darkness_666
I Walk Alone

Number of posts : 1
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Sat Apr 25, 2009 8:07 am

^^Am citit Maitreyi acum vreo doi ani, mi-a placut la nebunie Razz Acum o citeste o prietena si imi tot spune ca Eliade e obsedat Laughing .Eu cred ca e vorba doar despre dragoste Razz
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Sat Apr 25, 2009 10:13 am

Eliade a fost unul dintre cei mai mari oameni de cultura pe care i-a dat tarisoara noastra, si unul dintre putinii despre care putem spune ca a atins un nivel international, in nici un caz un obsedat Razz Ai dreptate, Maitreyi este o frumoasa poveste de dragoste care merita citita si savurata Smile
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Unia Sat Apr 25, 2009 12:11 pm

^Eu una am ceva cu toti autorii romani, mai ales cu Eliade de cand am citit "istoria credintelor si ideilor religioase", dar ma rog, mie nu-mi prea place niciun autor roman (nu-mi plac subiectele nu de alta). Oricum acum trebuie sa citesc Maitreyi pentru scoala, de fapt cred ca o citesc doar pentru ca am vazut cuvantul "finlandezi" cand o rasfoiam. Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Sat Apr 25, 2009 6:35 pm

Subiectele sunt clasice, multi vorbesc despre relatiile sociale and stuff, viata la tara/viata la oras... Imi place mult stilul de scris al lui Eliade, din ce am citit... nu am citit Istoria religiilor, dar daca nu ti-a placut, sunt sigura ca asta nu inseamna ca nu e posibil sa iti placa orice alt autor roman, sau alte carti scrise de el... pe langa Mircea Eliade mie imi place Ionel Teodoreanu, desi probabil nu multi il digera din cauza romantismului acut Razz
Pe bune? Finlandezi? Lol Laughing
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by hartia Sun Apr 26, 2009 11:58 am

imi place mult jane austen.
ok, mircea eliade- "la tiganci", "maitreyi"
liviu rebreaunu- "ion", "padurea spanzuratilor"
ioan slavici- "moara cu noroc"
ion creanga- "povestea lui harap-alb"
c. negruzzi- "alexandru lapusneanu"
camil petrescu- "ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", "jocul ielelor"
marin preda- "viata ca o prada", "morometii", "cel mai iubit dintre pamanteni"
eugen ionescu- "canareata cheala"
andra serbanescu- "cum se scrie un text", "cum gandesc si cum vorbesc ceilalti"
immanuel kant- "critica ratiunii practice"
albert camus- "mitul lui sisif"
albert ellis- "ghid pentru o viata rationala"
gaston leroux- "fantoma de la opera"
etc

comentarii la romana pt bac, sinteze la filosofie pt bac, variante pt bac thumb down
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Sun Apr 26, 2009 12:08 pm

imi plac gusturile tale literare, mai ales in ce priveste Jane Austen, Eliade si Gaston Leroux thumb up
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Carti citite/preferate

Post by cjal3x Sun Apr 26, 2009 5:22 pm

Torturatil pe artist de Joey Goebel......cea mai tare carte citita de mn.... bounce
cjal3x
cjal3x
I Walk Alone

Number of posts : 7
Age : 31
Location : sat Costina,comuna Todiresti,judetul Suceava
Registration date : 2009-04-26

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Sat May 02, 2009 8:49 pm

^^ succes la bac Smile

Am citit Lorelei de Ionel Teodoreanu.E absolut superba... idealismul si visarea din cartile lui Teodoreanu ma fascineaza.Felul in care descrie dragostea e...just wow(cam ireal though:/)Mi-a placut ca sfarsitul e tragic.
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by zabine Sun May 03, 2009 12:36 pm

Ca literatura imi place cam orice are un subiect interesant si e scris bine. Desi pare ca o multime de carti s-ar incadra aici, sunt destul de putine. Ca sa le iau pe tipuri pe preferatele mele:
-despre lupi (obsesia mea de-o viata, n-ai ce-i face Very Happy )inca din copilarie mi-a placut la nebunie "Colt-alb" de Jack London, la care se mai adauga si "Sa nu ne temem de lupi".
-horror/sf: trilogia "Odd" de Dean Koontz si cateva povestiri de Stephen King pecum "Langolierii" si "Fereasra secreta". Sincer, King m-a cam dezamagit. Pe de o parte sunt traducerile cam proaste, dar pe de alta parte, desi povestirile lui sunt,intr-adevar, horro psihologic si foarte interesante, sunt atat de pline de scene perverse incat ma dezgusta. Se pare ca Stephen e cam obsedat sexual, deh.
-clasice: "Emma" de Jane Austen si mai ales "Pride and Prejudice", de aceiasi autoare. Le recomand oricarei feministe. Sunt geniale Very Happy
Cam atat. Daca stiti voi alte carti din aceste trei categorii pe care le considerati foarte bune, va rog sa-mi spuneti de ele.
zabine
zabine
Lost Northern Star

Number of posts : 12
Age : 32
Registration date : 2008-12-21

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by doulfe Thu May 14, 2009 2:05 am

Recomand din toată inima "Pe urmele visului" a lui Hermann Hesse. E o colecţie de povestioare (nu chiar basme, dar pe aproape) foarte simpatice. Volumul e departe de a fi la fel de ... scorţos ca celelalte lucrări ale lui Hesse... asta ca să mă exprim plastic Laughing
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by maria96 Thu May 14, 2009 5:49 pm

James Fenimore Cooper-Ultimul Mohican,e o super carte
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by maria96 Fri May 15, 2009 3:43 pm

Mie cel mai mult dintre cartile citite mi-a placut Contele de Monte Cristo,in engleza l-am citit si a fost a 5-a carte pe care am citit-o in engleza urmeaza o carte in germana si una in finlandeza. Cool
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Carti preferate?

Post by Morphine Sat May 16, 2009 2:22 pm

Pe langa muzica cred ca cititu e cel mai dragut mod de ati petrece timpul liber.. E intradevar super sa mergi undeva unde e liniste.. si sa citesti o carte buna.. Pai.. mie imi place foarte mult Taiky Iamada.. chiar daca cartile lui au fost publicate doar in colectia "Raftul Denisei" de la Humanitas Fiction.. cea mai tare carte a lui este In cautarea unei voci din departare xD Bine.. carti cunoscute? Mda.. Memoriile uneu gheise.. de fapt chiar acuma o citesc <3 Cool
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Ce carti cititi acum?

Post by Morphine Sun May 17, 2009 2:04 pm

Pai.. eu de obicei cand citesc, citesc mai multe carti de odata..:
Memoriile unei gheise- Arthur Golden
Imblanzirea tigrului- Tony Anthony si Angel Little
Ring- Koji Suzuki
Palatul lumii- Paul Auster
atat momentan Smile) dar vreau sa incep
Arsa de vie xD
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Chiticot Mon May 18, 2009 9:23 am

Morphine wrote:
Ring- Koji Suzuki

Unde ai gasit cartea asta?
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Ce carti cititi acum?

Post by Morphine Mon May 18, 2009 2:05 pm

Unde am gasito? La bibleoteca evident. A vazut-o o prietena si a spus ca e foarte buna.. incarca sa o cauti si tu.. poate este si in Bucuresti Wink
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by MissSwan Mon May 18, 2009 2:52 pm

Chiticot wrote:
Morphine wrote:
Ring- Koji Suzuki

Unde ai gasit cartea asta?

Gasesti si Ring 1 si Ring 2 aici: http://www.libhumanitas.ro/sitesearch.php
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sorana Mon May 18, 2009 7:49 pm

Citesc manualul de geografie pentru teza...
Sorana
Sorana
Boy And The Ghost

Number of posts : 180
Age : 29
Location : in your head
Registration date : 2009-04-19

Back to top Go down

Ce carti citim? Carti preferate - Page 2 Empty Re: Ce carti citim? Carti preferate

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum