Winter Storm Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

+25
OceanSoul
victor_uzum
roxana_enache
SnakeCris
LadyMoon
Rain
Magnolia
serinia
diana17rock
Immortal_dark_rose
LittlePhoenix
NothingTheKiD
maria96
Suomi_Rocks
ambrozi
hartia
Black_Kitty
doulfe
october27
Chiticot
Kinga
MissSwan
Annah
Unia
Morphine
29 posters

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Morphine Sun May 17, 2009 3:48 pm

Pai.. ma gandeam.. suntem multi din diferite parti ale tarii, iar eu de exempu nu stiu absolut nimic despre alte orase.. asa ca ma gandeam ca ar fi dragut sa spunem cele mai frumoase trei lucruri despre orasele noastre..
1. Biserica Calvaria.. este o mica biserica gotica care intradevar merita vazuta
2. Belvederea.. a fost cred ca pe timpul lui Ceausescu ceal mai frumos hotel; este sus pe un deal si de acolo e o panorama frumoasa o orasului
3. Cimitirul din Zorilor.. suna cam sinistru nu? dar e un deal plin d emorminte.. si e liniste si.. e asa frumos 8->
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Unia Sun May 17, 2009 4:47 pm

Nu ma prea omor dupa Sibiu, dar pot sa zic trei chestii daca ma gandesc un pic.. Razz
- Avem un parc destul de mare, am auzit ca e cel mai mare din Europa de est dar nu stiu daca e adevarat.
- Ar mai fi Turnul Sfatului, de unde se vede destul de mult din oras si turistilor le cam place.
- Si (nu stiu daca se pune) ca e aproape de Paltinis, unde se poate schia (ma rog, partia e cam mica dar totusi suntem in Romania). Razz
Unia
Unia
Admin

Number of posts : 2952
Age : 33
Location : Finland
Registration date : 2008-11-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Annah Sun May 17, 2009 4:58 pm

Pai, nici eu nu ma omor dupa Sf. Gheorghe, dar am trei locuri preferate:
1. Patiseria din spatele la Profi
2. Steaua din centrul parcului(cand chiulesc de la scoala, de obicei aici ma duc Laughing )
3. Gara Laughing
Annah
Annah
Boy And The Ghost

Number of posts : 144
Age : 31
Location : "Out in the middle of nowhere"
Registration date : 2009-04-11

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by MissSwan Sun May 17, 2009 5:14 pm

Lol, ce-as putea spune despre Constanta Laughing

1. Cazino-ul, e intr-adevar o cladire superba, dar trebuie renovata
2. Muzeul de Istorie si Arheologie - destule piese unice si interesante
3. partea de Nord a statiunii Mamaia, unde n-auzi manele la tot pasul, apa e mai curata si poti face plaja civilizat Razz
MissSwan
MissSwan
Best Post Content

Number of posts : 1654
Age : 37
Location : Sweden
Registration date : 2008-11-30

http://myspace.com/miss_swan_

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Kinga Sun May 17, 2009 5:36 pm

-> Casa/Statuia lui Matei Corvin
-> Bastionul Croitorilor
-> Palatul Bánffy
-> Grădina Botanică
-> Parcul Central
-> Biserica Romano-Catolică Sfântul Mihail
-> Muzee (artă, istorie, zoologic)
etc..
Imi place acest oras. Cool

Kinga
My Winter Storm

Number of posts : 1358
Age : 30
Location : Transilvania
Registration date : 2008-11-29

http://winterstormhungary.webs.com/

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Morphine Mon May 18, 2009 3:05 pm

Waw.. suntem din acelasi oras iar eu nici macar nu am auzit de cateva din locurile pe care leai mentionat.. Sunt atat de pe langaa Smile)
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Chiticot Tue May 19, 2009 8:47 am

Ce-as putea spune despre orasul in care m-am nascut... Campulung Muscel, judetul Arges. Pe vremea cand Bucurestiul era considerat micul Paris, orasul meu natal era considerat micul Bucuresti Smile

- Bulevardul Pardon si Gradina Merci (daca vreti sa stiti de ce se numesc asa, va pot explica)
- Manastirea Negru-Voda
- Vechea Biserica Catolica
- Mausoleul Eroilor cazuti in Primul Razboi Mondial

si binenteles, muntii Smile
Chiticot
Chiticot
Sing For Me

Number of posts : 261
Age : 45
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by october27 Wed May 20, 2009 9:10 am

Sorry, dar nu pot alege doar 3 lucruri. Razz

- Drumul de la liceul meu pe la Iancului pana pe la Rosetti.
- Splaiul Independentei (si zona cu case frumoase dupa Izvorului)
- Carturesti
- Lipscani (doar idealistic, adica fara tiganii de rigoare, cu ruinele pastrate, si fara mizerie) - Hanul cu Tei
- zona Kissellef (foarte linistita, cu case si ambasade)
- Cismigiu (fara cocalari)
- Ateneul Roman
october27
october27
Boy And The Ghost

Number of posts : 114
Age : 32
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by doulfe Wed May 20, 2009 12:48 pm

october27 wrote:
- Lipscani (doar idealistic, adica fara tiganii de rigoare, cu ruinele pastrate, si fara mizerie) - Hanul cu Tei

Mai degrabă zona Lipscani cu toate barurile/bărureţele/cluburile deschise pe acolo. Sunt multe, primitoare şi unice (n-am mai văzut nicăieri în afara României aşa mod de a gândi localurile).
Nu uita: Calea Victoriei toată, străduţele adiacente cu Magheru. Teatrul Naţional cu tot ce cuprinde el (teatrul în sine, opereta, chiar şi localurile - Cafeneaua Actorilor şi terasa La Motoare), cinemateca şi restaurantul ei, muzeele, biserica Stavropoleos (mai ales curtea interioară) şi câte şi mai câte.
Chiar dacă are faimă de jegos, Bucureştiul poate fi superb dacă ştii de unde să-l iei. Mi se pare un oraş ideal pentru studenţie. Nu cred că am mai găsit oraş aşa complet. Trăiesc în Bucureşti de 15 ani şi abia când am plecat în altă ţară cu bursă am învăţat să-l apreciez.
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by october27 Wed May 20, 2009 9:08 pm

doulfe wrote:
october27 wrote:
- Lipscani (doar idealistic, adica fara tiganii de rigoare, cu ruinele pastrate, si fara mizerie) - Hanul cu Tei

Mai degrabă zona Lipscani cu toate barurile/bărureţele/cluburile deschise pe acolo. Sunt multe, primitoare şi unice (n-am mai văzut nicăieri în afara României aşa mod de a gândi localurile).

Pai am zis Lipscani. :?:

Sunt destule barulete si cafenele prin vest, daca stii sa cauti...dar chiar si asa, sunt multe.
october27
october27
Boy And The Ghost

Number of posts : 114
Age : 32
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-11-28

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by doulfe Wed May 20, 2009 9:14 pm

october27 wrote:
doulfe wrote:
october27 wrote:
- Lipscani (doar idealistic, adica fara tiganii de rigoare, cu ruinele pastrate, si fara mizerie) - Hanul cu Tei

Mai degrabă zona Lipscani cu toate barurile/bărureţele/cluburile deschise pe acolo. Sunt multe, primitoare şi unice (n-am mai văzut nicăieri în afara României aşa mod de a gândi localurile).

Pai am zis Lipscani. :?:

Sunt destule barulete si cafenele prin vest, daca stii sa cauti...dar chiar si asa, sunt multe.

Ştiu că ai zis Lipscani, încercam doar să accentuez ce anume de acolo. În vest am fost, am trăit, am explorat îndelung şi ce am găsit nu sunt cum sunt la noi. Ce-i drept, n-am ajuns la englezi sau irlandezi. Am impresia că la irlandezi e interesant din acest punct de vedere. În definitiv, de la ei vine irish pub Laughing
doulfe
doulfe
Oasis

Number of posts : 314
Age : 36
Location : Leeds, Marea Britanie
Registration date : 2009-05-05

http://www.doulfe.ro

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Black_Kitty Fri May 29, 2009 10:00 pm

Trei lucruri despre Timisoara? Hmmm Phoenix, Cargo, Negura Bunget Very Happy
Black_Kitty
Black_Kitty
Boy And The Ghost

Number of posts : 137
Age : 37
Location : Timisoara, Romania
Registration date : 2008-12-20

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by hartia Sun May 31, 2009 1:30 pm

nasaudu-i naspa Neutral
- maialul elevilor nasaudeni (o data pe an, ca sa nu ne uitam originile, bla bla, dar merita, cred confused )
- arhitectura veche din centrul orasului
- cuibu' aka "la birou", locul unde am petrecul muulte ore cand plecam de la scoala Embarassed (ms marius)
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by ambrozi Sun May 31, 2009 8:35 pm

- Piata sfatului din centru brasovului
- castelul bran (dracula) din bran
- str republici
- parcul central Titulescu
- biserica neagra
si mai sunt multe Very Happy
ambrozi
ambrozi
Poison

Number of posts : 489
Age : 36
Location : in the midle of deamons war
Registration date : 2009-04-18

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Sun May 31, 2009 11:42 pm

Alexandria e un oras destul de mic, nu prea sunt multe de vazut... Sleep totusi, am cateva locuri preferate Very Happy

-"conacul" -> o casa parasita de la marginea orasului, despre care sunt multe "povesti"...nu stiu de ce imi place, probabil pentru ca ai o priveliste superba asupra intregului oras si este si multa liniste...poti medita nestingherit

-"sk8-park"-ul -> aici se aduna cam toti "ne-cocalarii" din oras => distractie Kippis (desi eu sunt adepta locurilor mai linistite)

-scoala? stiu, suna ciudat, dar am amintiri placute legate de acest loc I love you
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by maria96 Mon Jun 01, 2009 4:08 pm

1)Aerul e nepoluat,inca
2)Padurile si dealurile care-l inconjoara
3)Parcurile.
maria96
maria96
Minor Heaven

Number of posts : 813
Age : 27
Location : somewhere in a cold place called home
Registration date : 2009-05-14

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by NothingTheKiD Mon Jun 01, 2009 4:55 pm

Păi... părerea mea este că Turnu-Măgurele e un orăşel frumos... dar din păcate e locuit (nu mă înţelegeţi greşit... dar m-am săturat de comentarii 'drăguţe' din partea tuturor cocalarilor şi ţiganilor [şi nu, nu fac discriminare] datorită faptului că sunt rocker şi că am părul lung)... mă rog - ceea ce-mi place la Turnu, sau ce cred că e de văzut:

1. Catedrala - care e în stilul celei de la Curtea de Argeş, şi este foarte frumoasă, părerea mea.
2. Peisajele din afara zonei urbane - chiar ieri am rămas mască... breathtaking scenery
3. Parcul din centrul oraşului - care dacă ar fi curăţat ar arăta chiar superb...
NothingTheKiD
NothingTheKiD
My Little Phoenix

Number of posts : 63
Age : 31
Location : Turnu-Magurele, Romania
Registration date : 2009-05-23

http://last.fm/user/NothingTheKiD

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Suomi_Rocks Mon Jun 01, 2009 5:04 pm

^ tare, esti din Turnu I love you
eu din alexandria Very Happy
stiu catedrala...am avut de invatat elemente de arhitectura ale judetului Teleorman (stiam pana si inaltimea catedralei Mad ) parca e a treia ca marime din tara, dupa Curtea de Arges si Trei Ierarhi din Iasi :-?
Suomi_Rocks
Suomi_Rocks
Most Helpful / Friendly

Number of posts : 1827
Age : 29
Location : Alexandria
Registration date : 2009-03-03

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=1

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by NothingTheKiD Mon Jun 01, 2009 5:14 pm

Am câţiva prieteni buni din Alexandria, e frumos oraşul. Smile Nu ştiu sigur a câta e, dar oricum e superbă (părerea mea).
NothingTheKiD
NothingTheKiD
My Little Phoenix

Number of posts : 63
Age : 31
Location : Turnu-Magurele, Romania
Registration date : 2009-05-23

http://last.fm/user/NothingTheKiD

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Cele mai frumoase trei lucrururi despre orasul vostru

Post by Morphine Mon Jun 01, 2009 9:19 pm

Pai.. da.. e ciudat.. dar eu stau in doua orase.. adica in dej si in cluj.. e distanta de o ora jumatate de la unul la celalalt, adica 60 de km; si.. cum am scris despre Cluj, cred ca ar fi ok sa scriu si despre Dej Smile) Deci.. e un oras destul de mic, dar are destul de multe locuri dragute
~ catedrala catolica.. in stil gotic.. mama.. o ador
~ CNAMD.. adica "Colegiul NAtional Andrei Muresanu".. fosta mea scoala
~ cimitirul de pe "dealul florilor", btw.. e cel mai linistit loc din tot orasul Smile
~ si ultimul, dar nu cel din urma sk8parc-ul xD
Morphine
Morphine
Oasis

Number of posts : 329
Age : 28
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2009-05-04

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by LittlePhoenix Wed Aug 05, 2009 6:34 pm

M-Ciuc e un oras mic dar Cetatea Miko si imprejurimea imi place:)
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by hartia Wed Aug 05, 2009 6:36 pm

^ am fost pe acolo, dar doar in trecere. e atat de frumos I love you sper sa reusesc sa fac si o vizita serioasa candva What a Face
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by LittlePhoenix Wed Aug 05, 2009 6:38 pm

Cand ai fost?In Iunie a fost reconstruata,acum e mult mai frumoasa Smile
LittlePhoenix
LittlePhoenix
Oasis

Number of posts : 310
Age : 31
Location : Miercurea Ciuc
Registration date : 2009-07-30

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by hartia Wed Aug 05, 2009 6:40 pm

am fost anul trecut, mergeam la sf gheorghe, la fratele meu. in seara asta merg iar, insa cu trenul, si nu stiu daca voi reusi sa vad ceva confused
hartia
hartia
Most Fun

Number of posts : 1849
Age : 34
Location : Klausenburg
Registration date : 2009-04-25

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Immortal_dark_rose Sat Aug 08, 2009 4:44 pm

Nu sunt prea multe chestii de vizitat in Ploiesti, dar :
1.Bulevardul Castanilor
2.Centrul
3.Catedrala Sf.Ioan

Immortal_dark_rose
Boy And The Ghost

Number of posts : 149
Age : 28
Location : Ploiesti
Registration date : 2009-04-12

Back to top Go down

Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru Empty Re: Cele mai frumoase trei lucruri despre orasul vostru

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum